Na tréningoch sa v poslednej dobe veľmi často bavíme o najväčšej, a zároveň jedinej oficiálnej súťaži svojho druhu v CrossFite. Všetky ostatné súťaže nesmú vo svojom názve používať slovo CrossFit, práve preto existuje veľa súťaží s názvom Throwdown, Battle of… a podobne. CrossFit si chráni svoju značku a CrossFit Games sú tým pádom jasne rozoznateľné od iných súťaží. Keďže veľa ľudí sa s Games ešte nezoznámilo, pokúsim sa Vám, v troch dieloch, popísať čo to tie Games vlastne sú.

Prvá časť s názvom „The Open“ bude venovaná rovnako prvej časti z celku zvaného Crossfit Games. Unikátna je práve svojim konceptom, ktorý hlása, že sa môže prihlásiť naozaj každý. Direktor CrossFit Games Dave Castro často spomína, že keď má niekto pocit, že víťaz CrossFit Games nie je hodný svojho titulu, má možnosť prihlásiť sa rovnako ako hocikto iný a ukázať svoje kvality v celosvetovej konkurencii.

Prvý Open sa uskutočnil v roku 2011, vzhľadom na to, že popularita CrossFitu rástla exponenciálne, organizátori museli nájsť spôsob ako zabezpečiť, že do ďalších častí súťaže sa dostanú už len tí najlepší. Pravidlá sa počas rokov mierne menili, no podstata zostala zachovaná. Open prebieha 5 týždňov, počas ktorých je každý týždeň zverejnený nový workout. Tento je potrebné odcvičiť a do určeného dátumu a času aj poslať skóre na stránku CrossFit Games. Sú dve možnosti ako správne vložiť svoje skóre. Prvou možnosťou je workouty odcvičiť v oficiálnom licencovanom CrossFit boxe (zoznam nájdete na mape), pod dohľadom rozhodcu. Ten musí mať spravený Judge Course, aby vedel správne rozhodnúť o korektnosti prevedenia jednotlivých cvikov vo workoute. Druhá možnosť je celý workout zaznamenať na nezostrihané video a poslať ho na schválenie priamo na CrossFit Games stránku. Po tom čo Ti manažér oficiálneho CrossFit boxu, alebo pri nahrávaní videa priamo CrossFit Games Online rozhodcovia, schváli(a) skóre, je každému pridané do tabuľky. Od minulého roka je nutné natáčať video z každého workoutu aj v prípade, že atlét má ambíciu kvalifikovať sa do ďalšej fázy CrossFit Games a tou sú The Regionals.

Každý týždeň je teda zostavený rebríček, či už na celosvetovej úrovni, alebo v rámci regiónu (napríklad región Europe), kde sa vie atlét porovnať s ďalšími súťažiacimi či už z toho istého boxu, krajiny alebo celého regiónu. Po piatich týždňoch je na základe dosiahnutých skóre rozhodnuté o tom, kto postupuje do ďalšej fázy, ktorou sú Regionals. No nie je to až také jednoduché. Napríklad v Európe bolo minulý rok prihlásených cez 10 tisíc mužov a do ďalšej fázy postupovalo len 48. Tento rok to bude už len 30 atlétov, čiže konkurencia je vysoká a len malé percento ľudí z celkového počtu sa dostane do ďalšej fázy. Skóre sa ráta ako súčet umiestnení v jednotlivých týždňoch, napríklad v prvom týždni budem 10ty, v ďalšom 50ty, v ďalšom 1520ty, tak po troch týždňoch je moje skóre 1580(10. + 50. + 1520. = 1580.) no a predo mnou sú všetci čo mali dokopy za tri týždne nižšie skóre. Človek, ktorý sa má kvalifikovať na región musí byť v každom workoute výborný, nie je priestor na zaváhanie.

Je zrejmé, že pre bežného rekreačného crossfitera končí cesta na CrossFit Games práve na Opene. V tom ale nevidíme žiadny problém, pretože Open je práve jedinečná možnosť ako objaviť a identifikovať svoje silne stránky ale aj nedostatky, na ktorých sa dá do ďalšieho ročníka popracovať. A po roku si vie človek presne pozrieť ako sa posunul. Napríklad, že na poslednom Opene nevedel spraviť snatch s 60kg a v ďalšom ročníku ich spravil v rámci workoutu 30 a podobne. A okrem toho strávite päť týždňov v súťažnom duchu medzi svojimi kamarátmi v gyme. Je to perfektná príležitosť ako si jednak zacvičiť, ale aj spoznať napríklad ľudí z iných tréningov, s ktorými ste doteraz nemali šancu sa stretnúť. Dokonca tento rok vzhľadom na pravdepodobne narastajúcu náročnosť Open workoutov bude možnosť zapojiť sa aj do škálovanej verzie. To znamená, že v prípade, že niekto nemá ešte dostatok sily alebo potrebné gymnastické skills na odcvičenie Open workoutu, bude môcť ísť ľahšiu verziu.

Toľko teda k prvej časti CrossFit Games a veríme, že sa vás veľa prihlási. V ďalšom článku rozoberieme The Regionals a v posledom samotné CrossFit Games.

Stručné info pre členov nášho gymu:

Všetky workouty budú zverejnené vždy v piatok o 3tej hodine ráno. Odcvičiť po dohode s trénerom, resp. rozhodcom si to môže každý z vás už rovno v piatok, no v sobotu alebo v nedeľu, podľa dohody, budeme organizovať vždy spoločný Open večer, prípadne keď niekto bude chcieť ešte reparát, bude mať možnosť v pondelok. Ide síce v prvom rade o zábavu no ak je to možné, každého účastníka prosíme, aby absolvoval aj CrossFit Judge Course, aby vedel pomôcť kamarátom a zároveň si zopakoval aké sú súťažné štandardy jednotlivých cvikov. Registrácia na samotný Open je tu. Ako affiliate je potrebné zvoliť CrossFit Proton a ako team „Team Proton“. Keby ste mali akékoľvek otázky, viete kde nás nájdete.

Palo