Improving and Strengthening Movement - John Singleton Workshop

Improving and Strengthening Movement – Workshop with John Singleton

CrossFit Proton, Bratislava, Slovakia 4-5.6.2016

Who is John Singleton

John is an osteopath, physiotherapist and coach. Having treated and worked with high level Crossfit athletes for 6 years now, his role is to optimize movement and manage any potential injuries. He is working closely with the athletes leading up to and during the Games. He coaches elite level athletes as Sara Sigmundsdóttir or Björgvin K. Guðmundsson.

Workshop description

Improving Movement

Movement is the foundation of what we do, if you don’t move well you won’t perform to your full potential! This hands-on workshop is designed to give you an understanding of the principles of improving movement. It will show you selection useful mobilizations, tools and stretches that you can use efficiently to improve the most common movements seen in CrossFit.

Strengthening Movement

Have you ever wondered how top athletes become top athletes? How to increase training volume and remain injury free? This part of the workshop is designed to show how build a solid strength base for the already mobile athlete. You will be shown a series of useful exercises that you can apply to your training to improve strength and help manage injuries. We will also discuss injury reduction and pain management, two crucial areas to improve longevity of training.

Read the BoxRox interview with John Singleton
Instagram Johna Singletona

Workshop schedule

It is a 1 day course for 10 – 20 participants per day. The first 10 places are 150€ and the second 10 places 200€.

If you want to sign up for the event please fill in bellow form. First come first serve rule. So we will send you an update asap if you are in first 10 places for 150€ or for 200€. Also we will send you payment information. After we receive the payment, we will confirm you your participation.

In case of any questions please contact us at crossfitproton@gmail.com

[contact-form-7 id=“3631″ title=“Camp“]

Kto je John Singleton

John je osteopat, fyzioterapeut a tréner. Už viac ako šesť rokov pracuje a stará sa o elitných atlétov, účastníkov CrossFit Games. Jeho prácou je optimalizovať ich pohyb a zabrániť tak, resp. predchádzať, možným zraneniam. Medzi jeho atlétov patria špičkoví atléti ako Sara Sigmundsdóttir alebo Björgvin K. Guðmundsson.

Popis workshopu

Zdokonalovanie pohybu

Pohyb je základ všetkého čo robíme. Práve preto je dôležité hýbať sa správne, aby sme využili pri výkone celý náš potenciál. Počas tohto workshopu si vysvetlíme princípy pohybových vzorov, aby sme pochopili a zlepšili samotný pohyb. Zoznámi vás s rôznymi spôsobmi užitočných mobilizačných cvičení, nástrojov, pomôcok a naťahovaní, vďaka čomu budete schopní zlepšiť kvalitu svojich pohybov pri najčastejšie používaných cvikoch v CrossFite.

Silový základ pri pohybe

Rozmýšlali ste niekedy ako sa top atléti stali naozaj top? Ako môžu pracovať pri vysokom tréningovom objeme bez zranení? Táto časť workshopu je navrhnutá tak, aby sme si prešli a ukázali ako vybudovať pevný silový základ potom čo sme zlepšili mobilitu a samotné pohyby. Opäť si prejdeme sériu užitočných cvičení, ktoré je dobré aplikovať do tréningu, na zlepšenie sily a prevenciu zranení. Taktiež sa pobavíme o predchádzaní, resp. redukcií zranení, čo je dôležitá časť pri dlhodobom tréningu a napredovaní.

Prečítajte si BoxRox rozhovor s Johnom Singletonom
Instagram Johna Singletona

Harmonogram workshopu

Je to jednodňový workshop navrhnutý pre skupinu 10 – 20 účastníkov. Vybrať si môžete z dvoch termínov. Sobota 4.6 a nedeľa 5.6. 2016. Prvých 10 miest v danom dni stojí 150€/osoba, ďalších 10 miest je za 200€/osoba.

Ak sa chcete prihlásiť na workshop, prosím vyplnte formulár umiestnený nižšie. Platí pravidlo, kto prvý príde ten má lepšiu cenu. Takže hneď po obdržaní prihlášky vás budeme kontaktovať či ste sa zmestili do skupiny za 150€ alebo za 200€. Taktiež vám pošleme údaje k platbe. Po obdržaní platby vám ihneď potvrdíme vašu účasť.

V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na emailovej adrese crossfitproton@gmail.com

Venue: Crossfit Proton

Address: Turbínová 3528/1, 831 04 Bratislava, Slovakia
Contact: crossfitproton@gmail.com

Accomodation possibilities near the venue:
Hotel BNC
Hotel Gate One
Hotel DoubleTree by Hilton
More hotels in area

Transport information:
Transport from airport
Transport from train station
Transport from bus station