Skromnosť, odhodlanie a túžba zlepšovať sa, sú tromi základnými charakteristikami človeka, ktorý sa po bohatej športovej minulosti, jedného dňa objavil u nás v Protone. Jeho nesmelé začiatky ho od pokračovania v tréningoch neodradili. Práve naopak, vďaka silnému chceniu zmeniť svoj životný štýl a vrátiť sa k športovej aktivite, ktorá ho zdobila po väčšinu života, sa zlepšuje každým jedným tréningom a objavuje svoj skrytý potenciál, čo sa prejavilo napríklad jeho víťazstvom v nedávno skončenej Nutrition Challenge. Okrem toho spoznal v gyme aj veľa nových ľudí, vďaka, ktorým sa u nás cíti ako doma, a my veríme, že to Nikolayovi vydrží čo najdlhšie. 

Povedz nám niečo o sebe

Ahojte! Moje meno je Nikolay, mám 27 rokov a pochádzam z Bulharska. Na Slovensku som ale už 14 rokov. Keď som bol mladší, bývali sme v Rožňave na východe Slovenska, no kvôli láske som sa pred 6 rokmi presťahoval do Bratislavy. Tu momentálne pracujem vo firme Timestore, v ktorej momentálne pripravujeme a rozbiehame bulharský trh. Vo voľnom čase sa venujem svojej rodine a 5-ročnému synovi.

Venoval si sa nejakej aktivite pred tým ako si začal cvičiť u nás?

Áno. Ako 7 ročného ma mama prihlásila na akrobaciu, ktorej sa predtým sama venovala a myslím, že práve tam som nadobudol silné základy aj pre ďalšie športy. Po čase ma to však prestalo baviť a začal som s kamarátom rekreačne hrávať tenis. Po prisťahovaní sa na Slovensko som sa prihlásil na box. Tomu som sa zo športov venoval asi najdlhšie a skúsil som si aj čo znamená stáť v ringu. Žiaľ k športu patria aj zranenia, a práve zranenie ramena výrazne negatívne ovplyvnilo môj ďalší športový život.

Prečo si začal s CrossFitom?

Po spomínanom zranení som bol dosť demotivovaný, začal som si život užívať naplno ako nešportovec so všetkým, čo k tomu patrí. Následne prišiel Covid, zostal som doma na homeoffice, a vo svojej koži som sa cítil veľmi zle. Len som sedel, jedol a naberal tukové zásoby. Zo 62 kg som sa za pár mesiacov dostal na niečo cez 80 kg.

Prečo práve CrossFit Proton?

K boxu som sa skúšal vrátiť aj po príchode do Bratislavy, no neúspešne. Vedel som ale, že musím proste začať niečo robiť. Jedného dňa (keď sa zas a znovu niečo oslavovalo) mi krstná môjho syna, Adriena Némethová, začala rozprávať práve o Protone, ktorý sama navštevuje. Ja som v tom
momente chytil druhý dych. Začal som hľadať viac info o CrossFite a……

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Je ich veľa. Určite jedna z najvýznamnejších bola moja prvá účasť na OPENe 2024, kde ma prišiel podporiť aj môj syn.Taktiež MURPH, v ktorom som si vedel porovnať môj ročný progres. Minulý rok som musel všetko škálovať, tento rok som do toho šiel bez pomôcok. Potom samozrejme aj moja výhra vo Food fighters Challange, v ktorej som aj vďaka Vám konečne dosiahol výsledky, s ktorými môžem byť spokojný. Nemôžem nespomenúť aj nedávnu účasť na skvelom Proton Campe, kde bol pre nás pripravený náročný, no krásny program. Tam som sa zoznámil so skvelými ľuďmi (pozdravujem) a ďakujem za všetko. Vďaka Vám som sa dostal aj na moju prvú vysokohorskú túru, z ktorej som si okrem zážitkov priniesol aj vtipné „cowboyské“ zranenie.

Aký je Tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?

Najobľúbenejší je „clean and jerk“, už som si obľúbil aj hrazdu, tiež „box jumpy“. Najneobľúbenejším sú asi „double undre“, dlhý beh a overhead drepy. No nemôžem ich nazvať tak úplne neobľúbenými cvikmi, skôr by som sa práve na ne chcel tento rok viac sústrediť a zlepšiť sa v nich.

Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit Tvoj bežný život?

Samozrejme. Vo všetkom. Najviac je to určite viditeľné na mojom vzhľade a rozhodne mám oveľa viac energie na všetko.

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

Najviac si prajem hlavne, aby som bol fyzicky zdravý, a mohol sa tak aj naďalej venovať CrossFitu, ktorý proste milujem!.

Prezraď nám niečo, čo o tebe ešte nevieme…

Ako som už spomínal, pôvodom som Bulhar. Keď som mal 14 rokov, s mojou mamou som sa presťahoval na Slovensko, čo bola pre mňa obrovská zmena, pretože som nikomu nerozumel som ani slovo a chcel som ísť naspäť do Bulharska za mojimi kamarátmi. Ale s odstupom času som veľmi rád, že sme tu ostali.

Čokoľvek, čo by si chcel dodať na záver…
Chcel by som všetkým trénerom v CrossFit Proton poďakovať za to, že robíte naše tréningy zábavné, ale zároveň sú na vysokej profesionálnej úrovni. Dohliadate na to, aby sme sa nezranili a aby sme sa stále posúvali vpred. Zároveň som veľmi vďačný za tím, za všetkých členov Crossfit Proton, pomáhame si, povzbudzujeme sa navzájom a každý tréning je pre mňa #najlepšiahodinadňa. Mám vás rád.

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?