Dva týždne sa pominuli rýchlejšie ako kocka magnézia z tvojho obľúbeného vedierka, alebo inej nádoby a Ty práve počúvaš druhú epizódu podcastu “Fit či Nebyť”. Momentálne sú medzi vami len dva typy ľudí: tí, ktorí v druhú epizódu už radšej ani nedúfali, a tí, ktorí v ňu dúfali, ale možno ešte menej ako ja, keďže nahrávanie tej prvej mi spôsobilo viac šedín ako môj pokročilý vek. No keďže ešte stále vo mne ostalo trochu súťaživosti a chcel som sa minimálne vyrovnať mojim podcastovým predchodcom, ktorí sa pokúšali o podcast zasvätený CrossFitu, bola a je druhá epizóda v podstate povinnou jazdou, aj keď možno len v prostriedku s obmedzenou výbavou. Pokiaľ ma však ten prostriedok dopraví z bodu A do bodu G, nie je výbava podstatná. A preto sa dnes radšej budem venovať výbave pre každého nádejného, ale aj magnéziom silno prepudrovaného crossfitera. Pretože teraz, keď už po prvej epizóde vieš, či je alebo nie je CrossFit pre Teba, zaslúžiš si vedieť, čo všetko budeš, resp. nebudeš potrebovať, predtým ako vstúpiš do CrossFitového gymu, a tiež čo budeš, nebudeš potrebovať počas svojej celoživotnej CrossFitovej kariéry.

Začnem crossfitovými panicmi a pannami. Po niekoľkých mesiacoch si sa konečne rozhodol/a, že sa prihlásiš do basic programu niektorého z gymov, lebo čakanie na formu Ti prinieslo akurát tak ďalšie kilá navyše. Ale ok, čaká Ťa prvý tréning, o ktorom vieš v dostatočnom predstihu, a tak máš pred sebou bezsenné noci, počas ktorých rozmýšľaš, čo všetko si musíš pred ním zaobstarať. Tvoje strhávanie sa zo sna a chabý spánok vyliečim pomerne rýchlo a jednoducho, pretože na svoj prvý CrossFitový tréning nepotrebuješ absolútne nič špeciálne. Stačí, keď otvoríš skriňu, vytiahneš z nej tričko, tielko, ak máš čo ukázať (chlpaté pazuchy sa nepočítajú), kraťasy, dámy prípadne legíny, pohodlné spodné prádlo, ponožky a tenisky. Tričko by sa hodilo ideálne opraté bez výraznejších znakov opotrebovania, a tiež bez nejakých politických, náboženských alebo sexuálnych akože vtipných odkazov, lebo prvý dojem má svoje čaro a Ty nechceš, aby si Ťa pamätali ako “toho/to s tým tričkom”, veď nie nadarmo Ti rodičia dali meno. Pri kraťasoch pozor hlavne na ich dĺžku, či už u mužov alebo u žien. Ja chápem, že doma pred zrkadlom si v nich vyzeral/a úžasne, no skús v nich spraviť drep, predkloniť sa alebo si ľahnúť a pokúsiť sa dať nohy za hlavu. Ak z nich nevykukne niečo, čo by nemala vidieť polka gymu, sú absolútne vhodné. Farba a značka sú všetkým absolútne ukradnuté. Legíny… legíny sú na cvičenie úplne fajn, pokiaľ neukážu viac, ako chceš. Takže v podstate platí to, čo pri kraťasoch – sprav niekoľko póz pred zrkadlom, a keď uvidíš len to, čo môžu vidieť všetci ostatní, sú “good to go”. Ostali nám ponožky a tenisky, keďže do spodného prádla Ti rozprávať nebudem. Pri ponožkách pozor na diery, môže sa stať, že sa budeš počas tréningu vyzúvať, alebo Ťa vyzuje po tréningu. No a tenisky nech sú hlavne čisté a pohodlné a aspoň trochu pevné. Im sa ale budem venovať o kúsok neskôr.

Zhruba po mesiaci, keď už nebudeš len vyplašené CrossFitové kura, ktoré iba opakuje všetko po ostatných a zobe trénerovi z ruky, začneš si všímať viac aj ľudí, s ktorými sa stretávaš na tréningoch, a narazíš na veci, ktoré by si podľa teba mal/a mať tiež. Lebo s narastajúcou láskou ku CrossFitu bude rásť aj tvoja túžba vyzerať ako crossfiter. Najprv zatúžiš po rukaviciach, lebo nadobudneš pocit, že vďaka nim Ti to pôjde na hrazde ľahšie, alebo že vďaka nim nebudeš mať tie otrasné mozole. Priniesť si rukavice do CrossFitového gymu je ako doniesť kvety do bordelu – všetci vedia, že to myslíš dobre, no rovnako vedia, že si mal/a doniesť radšej niečo iné. Okrem toho, na hrazde Ti to pôjde ľahšie, keď budeš Ty sám/a o nejaké to kilo ľahší/ia, keď zosilnieš, alebo keď sa jednoducho naučíš správnu techniku, a na to Ti mesiac CrossFitu stačiť nebude. Ak chceš spraviť niečo pre svoje hebké dlane, zaobstaraj si radšej gymnastické mozolníky (gripy). Tie nájdeš v rôznych tvaroch, farbách, vyrobené z rôznych materiálov a tiež v rôznych cenách. Kým si ich však zadovážiš, skús pár týždňov, možno mesiacov, vydržať bez nich, aby si tvoje dlane na hrazdu, prípadne gymnastické kruhy, zvykli a aby hlavne zosilnel Tvoj úchop. Gripy totiž majú zmysel až keď dokážeš robiť zhyby, toes to bary alebo muscle upy vo väčších počtoch opakovaní. Oblietať si gripy kvôli dvom zhybom je strata času.

Posuňme sa ale v tvojej CrossFitovej kariére opäť o niekoľko mesiacov vpred, do doby, keď konečne ako-tak pochopíš techniku vzpierania a zrazu si na činku budeš môcť priložiť aj viac ako 5kg kotúče. V tejto fáze zlepšuješ svoje PRká jedna radosť a hľadáš rôzne spôsoby, aby sa to mohlo diať každý týždeň, lebo už si zabudol na to, že trpezlivosť progres prináša. A tak si zadovážiš vzpieračský opasok, veď si ho videl na každom druhom človeku v gyme, prečo by si Ty mal byť horší/ia? Nič proti opaskom, ale tiež ich treba vedieť používať a najmä kedy ich používať. Pretože zvyk je železná košeľa a opasok Ti vo finále môže byť viac na škodu ako na osoh. Ľudia ho totiž vo veľkej miere používajú ako kompenzáciu nesprávneho dýchania pri práci s relatívne ťažkými váhami. Takže skôr, ako použiješ opasok, zamysli sa nad tým, ako dýchaš a či naozaj vykonávaš daný cvik technicky správne. Opasok si nechaj v zálohe a snaž sa ho používať len pri naozaj ťažkých váhach. Máš pocit, že k tým Ti okrem opasku môžu pomôcť už len vzpieračské topánky?!

Tak zabudni na pocity a za 150 a viac eur si radšej kúp niečo užitočnejšie, obzvlášť ak sa nehodláš vrhnúť na kariéru vzpierača. Čo je na Slovensku bežný jav, keď wanna-be atléti zistia, že v crossfite veľa vody nenamútia, lebo si to vyžaduje viac ako len trénovať 2x denne. To však nemusí byť Tvoj prípad, pokiaľ si nebudeš zbytočne nahovárať, že do roka a do dňa vyhráš Crossfit Games. Áno, vzpieračské topánky Ti môžu pomôcť so stabilitou v spodnej pozícii drepu, obzvlášť pri ťažkých váhach, no nemali by len maskovať tvoje nedostatky v mobilite. Čo je u väčšiny ľudí ten pravý dôvod ich kúpy.

Čo si kúpiť môžeš, keďže to naozaj nestojí veľa, je vlastné magnézium na ruky. Hlavne ak sa nerád/a delíš, alebo ak je Tvoja spotreba zázračného bieleho prášku väčšia ako spotreba Escobara s Maradonom dokopy. Tu len podotknem, že prášok, ktorý si kúpiš Ty, je len na vonkajšie použitie a ideálne len na ruky.

Ostanem ešte chvíľu pri vzpieraní, lebo jedného dňa, keď budeš mať slabšiu chvíľku, Ťa určite napadne, že s Tvojou vlastnou a jedine s Tvojou činkou by sa Ti určite snatchovalo lepšie. Nuž, keď za ňu dáš minimálne 400 eur, tak Ti nič iné ako nahovárať si, že Ti to s ňou ide ľahšie, neostáva. Veď ako inak si obhájiš investíciu, za ktorú si mohol/a mať napríklad letenku niekam za oceán. Ale chápem, že nie každý je na lietanie, niekto si radšej len ulietava.

Napríklad aj na teniskách, pri ktorých zhruba po roku crossfitovania získaš presvedčenie, že ich nikdy nie je dosť a potrebuješ každý týždeň nové. Hlavne keď ich má aj Tvoj crossfitový vzor. On ich však, na rozdiel od Teba, dostáva zadarmo ako sponzorský dar. Tebe ich ale nikto nedá len tak pre pekné modré oči, a tak si naozaj vždy rozmysli, či potrebuješ tie isté tenisky v troch rôznych farbách, alebo naozaj potrebuješ každý nový úlet s nálepkou “crossfit” od značky, ktorá o rok už nemusí ani existovať. A ešte jedna rada, kvalitné crossfitové tenisky vieš takmer vždy kúpiť v zľave, nemá zmysel kupovať ich za plnú sumu, pretože nie sú tej ceny hodné, a Ty ich preplatíš len kvôli značke.

Menej párov tenisiek znamená menej zabraného miesta v ruksaku, v ktorom si nosíš veci na tréning a tak rovnako ako 10 párov tenisiek nepotrebuješ ani obrovský military vak s 300 priehradkami a neviem čím všetkým. Vždy, keď vidím s takým niečím vchádzať našich členov do gymu, mám pocit, že prišli buď na týždeň, alebo že si v ňom doniesli aj kuchynskú linku s kúpeľňou dokopy.

Menej je jednoducho niekedy viac, a to platí aj v prípade rollerov a všetkých iných pomôcok, ktoré “zaručene” zlepšia tvoju regeneráciu a zaručene prevetrajú Tvoju peňaženku. Za každým, keď budeš podobné veci vkladať do nákupného košíka, zamysli sa najprv nad tým, do akej miery je kvalitný Tvoj spánok a strava. Lebo to sú dva základné činitele ovplyvňujúce kvalitu regenerácie. Rollovaním môžeš prispieť k zlepšeniu flexibility Tvojho tela, ale len pred tréningom, rollovaním po tréningu zlepšíš akurát tak uspokojenie svojich masochistických sklonov. Je to ako s cestom na koláč, pred jeho upečením má vaľkanie cesta zmysel, ale videl/a si už niekoho vaľkať už upečený koláč?!

Hovoriac o koláčoch sa pomaly, ale isto dostávam k tomu najpodstatnejšiemu, po čom Tvoja crossfitová duša jedného dňa zatúži. Je to crème de la crème crossfitovej výbavy, svätý grál každého crossfitera, jednoducho niečo, čo Ti zmení život, pohľad na svet a aj pohľad na Teba. Je to tričko, po ktorom zatúžiš hneď ako ho zbadáš, je to tričko, ktoré keď si raz oblečieš, nebudeš chcieť iné, je to tričko, ktoré Ti dodá nadľudskú silu a pocit neskutočnej hrdosti, áno, je to tričko s nápisom “athlete”. Minimálne na začiatku svojej crossfitovej púte budeš mať z toho trička presne taký pocit a budeš schopný/á urobiť všetko pre to, aby si si ho raz mohol/a obliecť a už nikdy si ho nevyzliecť. Časom však zistíš, že také tričko nie je odrazom Tvojej výkonnosti a dostaneš sa k nemu pomerne jednoducho, či už prihlásením sa do lokálnej súťaže, OPENu (o ňom si povieme inokedy) alebo Ti ho dá jednoducho spraviť Tvoja rodina ako darček, lebo si podstatne viac FIT ako oni všetci dokopy a preto Ťa považujú za poloboha. Každému doprajem, aby si také tričko mohol aspoň raz obliecť, lebo tričko “athlete” môže mať blahodarný účinok na Tvoju motiváciu neustále sa zlepšovať a napredovať. Na druhej strane, ak si jeho význam Tvoj mozog vysvetlí po svojom, môže Ti také tričko viac ublížiť ako prospieť.

Preto aj pri kúpe akejkoľvek crossfitovej výbavy, mysli v prvom rade na to, či Ti tá vec naozaj prospeje, alebo ju chceš len preto, že si ju na niekom videl, lebo to, čo funguje niekomu inému, nemusí fungovať Tebe, obzvlášť keď to dotyčný prezentuje nezištne pre svojho sponzora. Skôr či neskôr v tom mori crossfitovej výbavy nájdeš niečo, na čo budeš mať slabosť a nebude Ti ľúto pravidelne do toho investovať. Aj preto mám doma asi 70 párov ponožiek značky “postoj”. Mimochodom, keď ich kvalite a vzorom podľahneš ako ja, nos ich, prosím Ťa, logom na vnútornej strane chodidla, budeš v nich lepšie vyzerať a ja budem mať pokoj v duši.

A s pokojom mne vlastným som sa dostal na záver dnešnej epizódy, vďaka ktorej môžeš ušetriť stovky eur, ak si ju dokázal/a dopočúvať až do tohto momentu. Mojím zámerom nebolo posudzovať Tvoj vkus ani štýl, nos čo chceš a v čom sa cítiš dobre, len pamätaj na to, že nové tenisky každý týždeň, alebo značkové handry od hlavy po päty, nemajú absolútne žiadny vplyv na Tvoj výkon a progres, no rozhodne pomôžu zmierniť Tvoju frustráciu z neúspešných pokusov o nové 1RM alebo pokusov o nový skill.

S týmto posolstvom už definitívne uzatváram dnešnú epizódu. Na tú tretiu sa môžeš, ale nemusíš tešiť, zase o dva týždne. Dovtedy mi môžeš dať vedieť, či a ako veľmi sa Ti tá dnešná páčila, či už do komentov alebo na mail, ktorý nájdeš v popise k tejto a v podstate ku každej epizóde.

Dopočutia nabudúce.

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?