Koľkokrát ste za posledné štyri roky vstali ráno po štvrtej hodine aby ste stihli pred zobudením svojich ratolestí absolvovať svoj tréning?! Že nemáte ani ratolesti a už vôbec nie tréning v skorých ranných hodinách?! Tak možno o to väčší obdiv si zaslúži Danka, pre ktorú je prvý ranný tréning už dennou rutinou, priam by sa dalo povedať, že až drogou, pretože ako sama prezradila, svoj deň si už bez neho nevie predstaviť. A hoci má Danka ďaleko od aprílového počasia, titul Member Of The Month si za tento mesiac viac ako zaslúži! O to ako CrossFit zmenil jej život a ešte oveľa viac sa dozviete v Dankiných odpovediach.

Povedz nám niečo o sebe.

Čaute, ja som tá Danka z tabule z prvého ranného tréningu cez pracovný týždeň . Sama neverím, ale už je to štvrtý rok, čo sa skoro každé ráno teším na tréning a to aj napriek tomu, že som vo veku, keď sa ženy tejto otázke vyhýbajú. Snažím sa byť dobrá matka dvom detičkám (7 a 5 rokov). Pracujem na oddelení Retailu v jednej výrobnej spoločnosti a moja práca je niekedy až príliš dynamická, ale veľmi ma baví. Dokonca až tak, že len nedávno som zistila, že mám sklony k workoholizmu.

Venovala si sa nejakej aktivite pred tým ako si začala cvičiť u nás?

Cvičiť som začala pravidelne až keď som už mala deti, predtým to bolo veľmi slabé, a keď som už niečomu začala venovať, nikde som dlho nevydržala. Naviac som naozaj od malička športové drevo. Nešli mi loptové hry, gymnastika, z telesnej som sa radšej ulievala, pretože ma veľmi nudila. K pravidelnému športu som nemala žiaden vzťah, nie že by som bola lenivá, len som sa nepohybovala v takom prostredí, nevyrastala v športovej rodine a nikto ma k tomu neviedol. Spolu s rodičmi sme sa venovali iba občasne sezónnym športom ako šnorchlovanie, lyžovanie, bike.

Prečo si začala s CrossFitom?

Bolo to obdobie, keď som začala pracovať po materskej, čo bola pre mňa naozaj tri a pol ročná dovolenka, hlavne preto, že som mala veľa pohybu a stíhala pri deťoch konečne aj cvičiť. To zrazu skončilo, ale ja už som nevedela byť bez pohybu. Moja nová kolegyňa mi porozprávala o CrossFite, tak som si našla najbližší gym a dohodla sa na skúšobnom tréningu. Chytilo ma to hneď, a od prvej chvíle mi nestačili 3 tréningy týždenne. Na začiatku som potrebovala prekonať pár prekážok, hlavne ako nechávať doma dve malé detičky. V tom mi pomohol ranný čas tréningov, pretože to prespali a nikoho moja neprítomnosť nebolela.

Prečo práve CrossFit Proton?

Gym je super vybavený či už zariadením aj trénermi. Vyskúšala som predtým iný gym a o ďalšom som mala info z počutia, takže som vedela porovnávať. Očaril ma hlavne prístupom trénerov k ľuďom, ktorý je priateľský a hlavne si vážia všetkých členov. V každom vidia potenciál a venujú nám rovnakú energiu. Príjemnú rodinnú atmosféru gymu dotvárajú ostatní členovia, až by som povedala, že všetci prešli nejakým tajným výberom.
Taktiež mi vyhovuje výber časov tréningov od skorého rána do neskorého večera a tréningy cez víkendy aj sviatky, aby sme z toho nevyšli. Na nezaplatenie je začiatok ranného tréningu 5:50, vďaka čomu stíham začať pracovný deň v normálnom čase.

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Mám v pamäti rôzne momenty, napr. na začiatku, keď som nevedela ani visieť na hrazde a Mišo mi povedal „veď to sa naučíš, keď tu vydržíš“. Živo si pamätám niektoré workouty, napr. svoju prvú Karen (150 wallballov) a podobné chuťovky kde prekonávam svoje hranice. Veľmi ma chytil OPEN, už po pár mesiacoch čo som prišla do gymu som ho išla nesúťažne v piatky na tréningoch, ale noci predtým som poriadne nespala a čakala na vyhlásenie workoutu. Nakoniec som prvý OPEN išla až po dvoch rokoch a to sú intenzívne zážitky či už z workoutov, alebo z tej super atmosféry v gyme. Ešte musím spomenúť aj CrossFit Camp, ktorý mi dal veľa inšpirácie za pár dní.

Aký je Tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?

Najradšej mám workouty kde sa strieda ťažká činka napr. s veslom, wallballmi, boxjumpami, ale vždy sa najviac teším, keď sa ide niečo, v čom zaostávam. Najmenej obľúbené sú pohyby, ktoré vôbec neviem a musím škálovať, ale aspoň mi to mi vždy pripomenie, koľko práce mám ešte pred sebou.

Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit Tvoj bežný život?

Zmenilo sa toho naozaj veľa. Dala som tomu prioritu, samozrejme popri rodine a práci. Doma nám pribudla hrazda. Mám stále mozole na rukách, viac dbám na správnu stravu, a k tomu vediem aj rodinu. Nenápadne prispôsobujem tréningom rodinný program, výlety začínajú väčšinou po prvom víkendovom tréningu. Aj počas sviatkov, či sú Vianoce, Silvester, tréning musí byť. Rodinný voľný čas trávime väčšinou športom aj keď k tomu musíme niekedy deti nútiť. Cítim, že som na tom lepšie fyzicky, celkovo som ohybnejšia, všetko mi ide nejako ľahšie, naviac nemám problém ísť na 10 km beh, aj keď to možno nebude moja najlepšia hodina dňa. Okrem toho som sa stala trpezlivejšia a vytrvalejšia, a naučila sa nevzdávať. Ponocovanie a párty mi už nič nehovoria, dám prednosť spánku pred drinkom. Crossfit pre mňa už nie je cvičenie, ale životný štýl.

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

Cieľov mám vždy veľa, vo všetkých oblastiach a potom musím prioritizovať, keďže sa nedá mať všetko naraz. Určite budem takto intenzívne trénovať, kým nespravím prvý MU, aj keď to bude trvať ďalších X rokov. Až potom si možno dovolím sa viac venovať aj iným športom, ktoré ma lákajú.

Prezraď nám niečo, čo o Tebe ešte nevieme :)

Neznášam nedochvíľnosť iných aj svoju a preto ma mrzí, že niekedy meškám na tréning pár minút, ale ja s tým časom stále bojujem. Moje dni ubehnú v rýchlom tempe a mne nestačí tých 24 hodín, aby som všetko postíhala a meškaním si niekedy vlastne šetrím nejaké minútky.

Čokoľvek, čo by si chcela dodať.

Ostáva mi len poďakovať všetkým trénerom, ktorí vytvorili pre nás motivujúce prostredie, čo nás neustále posúva ďalej. Že dávajú toľko energie do nastavenia programmingu, aj do organizácie doplnkových akcií a súťaží. Že nás dokážu povzbudiť počas workoutu, vďaka čomu dosahujeme výkony a intenzitu tréningu, aké si sami vo fitku, či vonku nevytvoríte.

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?