Kde sa vzala, tu sa vzala, v Protone sa jedného dňa ukázala, a hneď svojím vzpieraním upútala. No a tak trochu prekvapivo, u nás dodnes ostala. Prečo prekvapivo?!
Pretože k nám prišla po návrate domov spoza rieky Moravy, z krajiny, v ktorej buď závodíš, alebo nerobíš CrossFit. Takže niet divu, že si chvíľu pripadala ako mimozemšťaň.
Alebo to bolo z iného dôvodu?! Každopádne zmena prostredia často nebýva jednoduchá, zmena gymu a ľudí v ňom detto. Sme však veľmi radi, že aj u nás v Protone sa Kika, naša dembrová členka mesiaca, už cíti skoro ako doma, a nie len vďaka studeným sprchám, po ktoré si pravidelne chodí o 5:30 ráno. Viac sa o nej ale dozviete z jej úprimnej „spovede“…

Povedz nám niečo o sebe.

Ahojte, volám sa Kristína, som rodená Bratislavčanka, čo podľa mojej reči asi každý rýchlo spozná, aj keď ja si myslím, že rozprávam úplne normálne a zatiaľ ešte spĺňam podmienky pre CF divíziu Women (35-39). Počúvam na skrátenú verziu svojho mena: Kika, ale od určitého času reagujem na ranných tréningoch aj na meno Katka. Som hrdou členkou rannej skupiny 5:30, no vo výnimočných prípadoch, keď zlyhajú všetky moje budíky, ktoré si zásadne dávam na časy nekončiace nulou, tak sa sem-tam mihnem aj na neskoršej hodine. Milujem Crossfit. A aj červené víno.

Venovala si sa nejakej aktivite pred tým ako si začala cvičiť u nás?

Moje športové začiatky boli trochu (možno trochu viac) tragikomické. Na základnej škole nám na prvom stupni otvorili krúžok športového aerobiku, do ktorého som sa nejakým nedopatrením dostala. Áno, čítate dobre, ja a športový aerobik. Neviem, či to bolo väčšie trápenie pre mňa, alebo pre trenérku, ktorá sa snažila ma vždy na konci tréningu aspoň za niečo pochváliť, ale musela byť fakt kreatívna, aby si niečo vymyslela. Keďže moja telesná konštitúcia bola všetko iné, len nie stvorená na gymnastiku a športový aerobik, tak som veľmi rýchlo presedlala na iný šport, ktorý mi už sadol podstatne viac a bola to hádzaná. Zopár rôčkov som pri nej zotrvala, začínala som v žiačkach na Spojoch a skončila som v staršom doraste v Interi. Odvtedy som mala k športu vždy blízko, dokonca som si na pár mesiacov vyskúšala aj BJJ, ale najviac som sa venovala klasickému fitku a rôznym variáciám “funkčných” tréningov.

Prečo si začala s CrossFitom?

O CrossFite som sa dozvedela tak, že dvaja ľudia z môjho okolia mi v rovnakom čase a nezávisle od seba povedali, že by som mala skúsiť CrossFit, že to je niečo pre mňa, a že ma to bude určite baviť. A tak sa aj stalo. Písal sa rok 2014 a v Prahe, kde som vtedy žila, boli asi 3 CF gymy. Vybrala som si jeden z nich, a odvtedy som sa CF približne 5 rokov venovala celkom intenzívne. Potom som mala (žiaľ) pauzu a vrátila som k nemu až minulý rok v marci, už v Protone.

Prečo práve CrossFit Proton?

Po tom, ako som sa presťahovala domov na Slovensko, som hľadala gym, kam by som zase začala pravidelne trénovať a Proton mi poradil kolega, ktorý sem kedysi chodieval, tak som skúsila a už som mu ostala verná. Musím ale priznať, že prvé tréningy boli pre mňa veľký výstup z komfortnej zóny, lebo som bola dosť mimo svojej kondície a strašne ma to sr…., ehm, hnevalo a vedela som, že bude nejaký čas trvať, kým sa do toho znova dostanem.

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Keď som sa naučila DU, lebo tie boli vydrené a čakalo som na ne dlho. A kliky, za ktoré vďačím Adi.

Aký je Tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?

Cvik, na ktorý sa vždy teším najviac, keď ho vidím vo workoute, je squat clean. Za ním nasledujú skoro všetky cviky do drepu – OHS, thrustre, WB, samotné drepy. Taký „love-hate“ vzťah mám k DU, lebo teraz ich už síce viem a mám celkom rada, ale učila som sa ich viac ako dva roky a strašne som ich v tom čase neznášala. Môj najmenej obľúbený pohyb je beh dlhší ako 200 m. Bude to asi pozostatok z letných príprav, kedy sme každý rok absolvovali v auguste letnú kondičnú prípravu na Kuchajde. To bolo pre mňa ako za trest. Naopak, poobedné tréningy boli silové vo fitku, a to bolo pre mňa za odmenu.

Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit Tvoj bežný život?

Určite áno. Jednak to, že drvivá väčšina ľudí ma vďaka CrossFitu považuje za mimozemšťana a klepká si po čele, keď zistí, že vstávam pred piatou kvôli tomu, aby som išla dvíhať činky a šplhať sa po lane, a že navyše potom prídem do práce s úsmevom na tvári. Niektorých ľudí to vie priam nahnevať. Druhou vecou, omnoho zásadnejšou z pohľadu ženy, je obliekanie siloniek! Spotreba siloniek sa u mňa minimálne strojnásobila oproti tomu, keď som ja a moje dlane o CF nič nevedeli. Asi je kopec ďalšich vecí, ktoré si ja ani neuvedomujem, že má na ne cvičenie CrossFitu vplyv, lebo mi prídu automatické, takže nad nimi nepremýšľam. A trochu aj vážne, vďaka lepšej fyzickej kondícii, ktorú mi CF prináša, som schopná pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú a sú na fyzickej pomoci druhých závislí. Toto ma jednak vnútorne uspokojuje a pôsobí to zároveň na mňa motivačne, aby som na sebe pravidelne makala.

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

Áno. V rámci gymu sa chcem zlepšiť na hrazde, ktorá je mojou najslabšou stránkou.

Prezraď nám niečo, čo o tebe ešte nevieme…

Vlastne to o sebe neviem ani ja, lebo som sa tak nikdy nezažila a neviem to tým pádom 100% potvrdiť, ale údajne som námesačná. Takže ak ma uvidíte sedieť v gyme na zemi s tým, že sa tvárim, že napr. hrám karty bez kariet, tak pravdepodobne iba spím.

Chceš niečo dodať na záver?!

Že som strašne rada, že som súčasťou Protonu. CrossFit sám o sebe je super šport, no v kombinácii s partiou ľudí, s ktorou ráno spolu makáme a pod vedením trenérov z Protonu, je to úplne iný level cvičenia, ktoré si užívam. Nikde inde nedostanem ráno takú “studenú sprchu” ako v Protone o 5:30, a napriek tomu odtiaľ vždy odchádzam s úsmevom.
And it’s worth it…

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?