Prvým členom mesiaca za prvý mesiac roku 2020 je človek, ktorého zrejme netreba špeciálne predstavovať. Poznajú ho ľudia z ranných tréningov, kamarátov určite stretne aj na tých poobedných, no a pomaly ale isto sa s ním spoznávajú aj prívrženci obedných tréningov. V Protone toho zažil už veľa, keďže ho môžeme pokojne zaradiť medzi naše stálice. Charakterizuje ho dobrá nálada a nezlomnosť, pretože už neraz si musel dať od CrossFitu nútenú pauzu, ktorú zapríčinila jeho láska k extrémnym športom. Jakub však miluje angličáky a vie, že nie je dôležité koľkokrát človek spadne na zem, ale koľkokrát sa z nej dokáže postaviť, a on to dokázal už neraz. Aj preto sme mu dali priestor povedať Vám o sebe a svojich „závislostiach“ čosi viac…

Povedz nám niečo o sebe.

Ahojte! Na úvod sa chcem poďakovať za udelenie vytúženého titulu MoM. Na tento moment som sa fakt dlho tešil. :) Mám 31rokov, som srdcom aj dušou Bratislavčan z Rače. Zatiaľ slobodný a bez detí, no šťastne zadaný. Ak nie som v práci tak s Vami cvičím, bajkujem alebo cestujem.

Venoval si sa nejakej aktivite pred tým ako si začal cvičiť u nás?

Ako mladý chalan som vyskúšal naozaj čokoľvek. Čím viac športu, tým lepšie. Aktívne som sa venoval hokejbalu, basketbalu a najviac futbalu. Loptu som pravidelne naháňal do roku 2013. No a kombinácia bicykla a kopcov ma baví od detstva až dodnes.

Prečo si začal s CrossFitom?

Písal sa rok 2014, bol november a ja som zrazu, náhodou objavil Crossfit. Zaujal ma, tak som si v decembri dal záväzok, že od nového roka so sebou niečo začnem robiť. Na začiatku ma oslovila a zaujala práve energia, ktorá z neho išla a komunita, ktorá sa s nim spájala. “Love and hate” vzťah s cvikmi nasledoval až neskôr.

Prečo práve CrossFit Proton?

V spomínanom decembri som začal googliť, google vypľul výsledky, ťuk prvý (CF Proton), popozeral som si stránku a bolo vymalované, potom basic kurz a už som bol v hre. Keď človek chce, ide to veľmi jednoducho a hladko.

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Takých je určite viac. Prvá CF súťaž po 3och mesiacoch tréningov, v ktorej má lámala aj 40kg činka. Palo bol nadšený, že som sa nato dal.
Určite aj prvý bar muscle up počas môjho prvého Openu, kedy sa ma pán Miro (čau mr.Trapéz) opýtal či idem Rx a viem Bar Muscle Up. Vedel som, že neviem, ale vykročil som k hrazde, skúsil, spravil dva totálne škaredé, a instantne sa cítil na Rx. Pamätám si ako ma Tina brutálne hecovala na ďalšie. Super pocit!
Ďalším silným momentom bol môj návrat po operácii. S Crossfitom som sa už pomaly lúčil, no prekonal som strach a po čase som zvládol 85kg na Clean and Jerk a tiež môj obľúbený bar MU. Pre mňa veľká vec. Ďakujem Aďko a Mišo.

Aký je Tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?

Spravím, ale nemám rád deadlifty. Obľúbené mám DU, clean and jerk, thrustre (smiech). Na tréningu sa ale snažím hecnúť do všetkého, nedeliť cviky na tie, ktoré mám rád, a tie ktoré mi nesedia. Pre mňa sú jednoducho všetky tými, ktoré musím a chcem postupne zdolať.

Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit Tvoj bežný život?

Jasnééé a v dosť veľkej miere. Či už časovo, alebo finančne, moji najbližší by asi vedeli povedať viac… :)
Vynechám motivačné reči o tom ako som zdravší a silnejší, lebo som, o tom niet pochýb, no kto ma pozná lepšie vie, že milujem jedlo, veľa jedla. Takže ak si chcem dovidieť na špičky, musím jednoducho cviciť a z núdze sa vlastne stala závislosť.

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

Cesta je cieľ, nie?! Nedávam si prehnane veľké ciele či predsavzatia, vo všetkom v živote sa držím radšej pri zemi. Rád by som sa ale zlepšil vo všetkom, čo nie je perfektné. A keďže je toho ešte veľa, stále mám čo robiť. Hm, dobré by boli napríklad aj nejaké nové triky na wakeboarde, no a v crossfitovej budúcnosti uvažujem nad CF Level 1?!

Prezraď nám niečo, čo o Tebe ešte nevieme. :)

Možno…teda určite neviete o mojej extrémnej láske k cukru. Čokolády sú pre mňa nebo. Nemám problém zjesť aj dve rovno po sebe. Zajesť ich horalkou, zapiť kolovým mokom a doraziť sa nutelou. Mám rád ten pocit vypnutia z jedla. (smiech) A o deň neskôr mám chuť na toto všetko znova, no keby som to robil pravidelne, crossfitovanie by bolo pre mňa takmer nemožné. Ale teraz si už asi viete predstaviť koľko úsilia ma stála účasť a výhra v prvej nutrition challenge. No a tiež rád odkladám veci na zajtra. Takže často sa k tomu čo chcem vybaviť v pondelok, dostávam až vo štvrtok. Veď nebol predsa čas…;)

Čokoľvek, čo by si chcel dodať…
Kamoši ďakujem, že už nie jeden piatok makáme a zlepšujeme sa spoločne.
PS: Raz by som chcel mať „bicák“ a prsia ako Aďo.

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?