Po prvej návšteve gymu hľadal výhovorky ako sa do neho už nevrátiť. Niektoré veci je však vraj lepšie zažiť na vlastnej koži, ako ich len vidieť zdiaľky, a preto dal CrossFitu šancu. Dnes hľadá spôsoby ako nevynechať tréning, pretože CrossFit sa pre neho stal ideálnym nástrojom ako si pravidelne vyčistiť hlavu, odolávať stresu, jednoducho cítiť sa lepšie fyzicky a psychicky. Ranné tréningy sa pre neho stali dennou rutinou a ideálnym štartom do pracovného dňa, no a po večeroch už nečíta notové zápisy, ale workouty, ktorého vždy na druhý deň čakajú. Sme veľmi radi, že nám Matúš dal šancu dokázať mu, že CrossFit funguje, len treba zahodiť predsudky, obavy a ego, a ešte radšej, že je s nami dodnes a momentálne si užíva svoj prvý CF OPEN. Oveľa viac sa však o ňom doviete z rozhovoru uvedeného nižšie.

Povedz nám niečo o sebe

Pochádzam z ďalekého severovýchodu, konkrétne z Medzilaboriec (ďalší Rusín v Protone) a do Bratislavy ma priviedla škola, ako inak. Mám 32, živím sa ako PLC programátor (programujem výrobné linky prevažne v automobilkách). Voľný čas trávim s priateľkou na prechádzkach v lese, prípadne v útulku pre psov alebo na bicykli. Rád čítam, cestujem, chodím na rockové koncerty, a keďže som si asi pred rokom spravil vodičák na motorku tak ak je čas tak sa rád preveziem.

Venoval si sa nejakej aktivite pred tým ako si začal cvičiť u nás?

Dávnejšie som sa rekreačne venoval florbalu a trochu basketbalu, párkrát som skúsil aj posilku ale ta ma rýchlo prestala baviť.

Prečo si začal s CrossFitom?

Potom ako som prestal fajčiť, a navyše po dvoch rokoch zavretých doma, som nejak cítil, že chcem zmeniť svoj životný štýl a hlavne spraviť niečo viac pre svoje zdravie, tak som začal googliť. Keďže som vtedy býval doslova cez cestu od PROTONU, tak prvý na mňa vyskočil CrossFit. Dovtedy som o CrossFite nevedel vôbec nič. Pozrel som si web a vyzeralo to ako niečo čo by ma mohlo baviť, tak som sa zaregistroval na úvodnú konzultáciu.
Počas konzultácie ale prebiehal tréning, a keď som to videl naživo, hneď som sa z toho chcel nejako nenápadne vymotať štýlom, že však ja si to doma rozmyslím a ozvem sa, no vtedy ma Lucia zastavila s tým, že doma nič nevymyslíš, poď do toho, vyskúšaj a uvidíš. Keby som vtedy odišiel domov „porozmýšľať“, už by som sa asi nevrátil, takže díky Lucia.

Prečo práve CrossFit Proton?

Ako som spomenul, býval som vtedy doslova cez cestu od Protonu, výber bol teda jednoduchý a zavážili aj recenzie gymu.

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Pre mňa významným momentom bol Christmas Cup 2022. Bola to moja prvá takáto akcia v gyme, keďže svoju OPEN premiéru mám až teraz. Príjemne ma prekvapil môj osobný výsledok, ale hlavne tá skvelá atmosféra v gyme počas workoutov.

Aký je Tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?

Nemám žiadny konkrétny najobľúbenejší a ani najmenej obľúbený pohyb, jedine možno skôr kombinácie niektorých cvikov sú pre mňa trochu nepríjemné, napríklad kombinácia klikov a zhybov v jednom workoute, alebo burpees s preskokom cez box. No uvedomujem si, že je to vystavané tak preto, aby nás to v niečom posilnilo a posunulo vpred, takže koniec koncov mám rád aj tieto kombinácie.

Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit Tvoj bežný život?

Samozrejme, počnúc tým, že každý deň o 18:00 hneď kontrolujem aký workout je v pláne nasledujúci deň, a to aj vtedy aj keď nejdem na tréning, no hlavne sa cítim lepšie fyzicky, ale aj psychicky. Asi nikdy som nebol v takej kondícií ako teraz, cítim sa oveľa lepšie, myslím že lepšie zvládam stres a CrossFit mi pomáha vyčistiť si hlavu a hlavne naštartovať deň. Preto mám radšej ranné tréningy, ktoré ma vedia pozitívne nakopnúť do dňa lepšie ako káva. Keby mi niekto niekedy povedal, že budem s radosťou vstávať o 5:30 aby som šiel ráno na tréning, tak ho asi vysmejem, no teraz keď nemôžem ísť cvičiť, tak som z toho nesvoj a nepridáva mi to na nálade.

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

Určite by som sa chcel naučiť „double undre“, zlepšiť celkovo gymnastiku a prácu s vlastnou váhou, hlavne na hrazde. Hlavne by som chcel aby mi toto nastavenie a nadšenie z CrossFitu vydržalo čo najdlhšie. Z dlhodobejších cieľov sa chcem stále posúvať a učiť sa nové veci, ako vrámci gymu tak aj v pracovnom a súkromnom živote.

Prezraď nám niečo, čo o tebe ešte nevieme…

Kedysi som hrával na husle a mám zvláštny zmysel všímať si nepodstatné detaily a zmysel pre poriadok.

Chceš niečo dodať na záver?!

Na záver by som len chcel poďakovať celému trénerskému PROTON tímu za to čo, a hlavne ako to robíte. Za všetky tréningy, za skvelú komunitu, ktorú ste vytvorili a za všetky akcie čo pre nás robíte. Robíte to skvele a ja som toho tiež dôkazom, lebo ešte ma žiaden šport tak nenadchol, nebavil, a pri žiadnom som nevydržal tak dlho ako pri Crossfite. Takže len tak ďalej! :D

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?