„Na Orave dobre, na Orave zdravo, ale na Orave, hej švárnych chlapcov málo“…Bodaj by nebolo keď jedného máme u nás v gyme, a švárny je veru aj za všetkých chlapcov oravských. Studenou vodou pravidelne otužený, bojovými umeniami zocelený a rôznymi športami ošlahaný, natrafil jedného dňa aj na CrossFit, alebo lepšie povedané CrossFit natrafil na neho. Keďže náš prvý tohtoročný člen mesiaca mal vopred stanovené kritéria pre aktivitu, ktorej bol ochotný obetovať svoj drahocenný čas. Sme veľmi radi, že CrossFit splnil a stále spĺňa všetky tri z troch, a ešte radšej, že ho vietor zavial práve k nám do Protonu. Svojim zodpovedným prístupom k tréningom a odhodlaním neustále sa zlepšovať je Peter skvelým príkladom a motiváciou pre ostatných našich členov. Viac sa o ňom ale dozviete z jeho odpovedí.

Povedz nám niečo o sebe

Ahojte, mám 43 rokov a pochádzam z Námestova, to je malé mesto na brehu Oravskej priehrady. Už viac ako 20 rokov žijem v Bratislave s pár prerušeniami strávenými v zahraničí (CZ, UK). Pracujem ako IT Architekt vo finančnom sektore. Mám peknú rodinu s dvoma deťmi. Keď práve necvičím, tak asi pätinu času trávim prácou, tretinu prespím a zvyšok sa venujem rodine, domácnosti, oddychu a keď ostane energia a čas tak aj nejakému sebarozvoju.

Venoval si sa nejakej aktivite pred tým ako si začal cvičiť u nás?

Ak hovoríme o pohybových aktivitách, tak hlavne v detstve v rámci rôznych krúžkov – bicyklovanie, karate, zápasenie, kanoistika, plávanie, rybárčenie a klasické kolektívne hry. To som skúšal asi tak do štrnástich rokov, potom som športovať prestal úplne. K športu som sa vrátil až zhruba o 25 rokov s nadváhou a nulovou kondíciou. Začal som robiť Wing Chun, čo je štýl čínskeho kung-fu a cyklistiku. K tomu som postupne pridával a striedal rôzne skupinové cvičenia, až som skončil pri CrossFite. Toto zloženie si držím už asi 5 rokov a kombinujem v týždni v rôznych pomeroch tak, aby som cvičil aspoň hodinu denne s tým, že v rámci týždňa chcem prestriedať všetky aktivity.

Prečo si začal s CrossFitom?

Ku crossfitu som sa dostal zhruba pred rokom a pol tak, že som potreboval vymeniť jednu skupinovku, ktorá mi nevyhovovala. Ak mám cvičiť s trénerom, tak preferujem skupinovky, dá sa tam stratiť v dave a človek tam netrpí sám. Nehľadal som explicitne CrossFit, ale malo to spĺňať pár kritérii: mať kondično-silový charakter, byť dostupné aspoň trikrát týždenne, a nachádzať sa v rozumnej vzdialenosti.

Prečo práve CrossFit Proton?

Tu perfektne zafungoval facebookový targeting – práve v tom období, keď som sa obzeral po niečom novom, vybehla na mňa reklama na CrossFit Proton. Ten spĺňal horeuvedené kritériá ďaleko nad primer, a tak som sa prihlásil na basic kurz.

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Tých je niekoľko, ale spomeniem môj prvý a môj posledný. Prvý bol úplne prvý workout s názvom “Hopeless and Beaten“, ktorý mi upratal predstavy o úrovni môjho fitness. A posledný bolo mojich pár ring muscle upov, ktoré sa mi podarili asi pred pol rokom, a zrejme prišli predčasne, keďže sa mi odvtedy už nepodarili zopakovať.

Aký je Tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?

Preferujem skôr technickejšie veci, keďže tam potrebujem najviac dobiehať a mimo workout nemám kde. Trápim sa so švihadlom, nejde mi všetko čo má v názve „Over Head“ alebo „PULL“, a naopak viac mi idú veci kde sa vyskytuje „PUSH“.

Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit Tvoj bežný život?

Áno. Zmenil som stravu, veľkosť saka a pribudla mi do života každodenná bolesť, ktorú ale vnímam pozitívne.

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

V gyme to je jasné, naučiť sa postupne všetky cviky v ich neškálovanej verzii, a mimo gymu dokončiť štvrtú formu wing chun – to je taký drevený panák.

Prezraď nám niečo, čo o tebe ešte nevieme…

Keď si potrebujem vyprázdniť hlavu, tak pozerám japonské anime, jednu sériu už asi 18 rokov, kedže ešte stále vychádzajú nové časti. Keď si ju chcem naopak zaplniť, tak čítam veľa nonfiction literatúry. Párkrát do týždňa sa rovno po tréningu chodím otužovať. Pomáha mi to rýchlejšie regenerovať a celkovo ma to udržiava zdravého.

Chceš niečo dodať na záver?!

Že vedenie gymu a celková práca trénerov je skutočne profesionálna. To je vec, čo na mňa zapôsobila asi najviac. Na ľuďoch vidno, že je tam odvedený kus dobrej práce a aj napriek tomu, že sa tam denne otočia kvantá ľudí rôznych kvalít, je tam stále dobrá atmosféra a na tréningy sa teším.

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?