Jožko do Protonu prvýkrát zavítal v marci 2018. Odvtedy sa zmenilo v jeho živote mnoho vecí, a sme radi, že k tým pozitívnym prispel aj Crossfit Proton. Skromne spomenul Nutrition Challenge, v ktorej sa umiestnil na druhom mieste v mužskej kategórii.
No dôležitejšie ako jeho umiestnenie je, že aj po roku v dodržiavaní „pravidiel“ naďalej pokračuje. Hlavným dôvodom viditeľných zmien bol jeho pozitívny prístup a nadšenie, ktoré ho neopustilo ani v náročnejších momentoch. Držíme mu palce v plnení všetkých cieľov a tešíme sa na blížiaci sa Open, už aj s Jožkovou účasťou.

Povedz nám niečo o sebe.

Stručne o mne, rozvedený, čerstvo 49 ročný, mám 13 ročného syna. Keď práve necvičím, tak som v robote, alebo na bicykli, sem tam behám, rád si zahrám na el. gitare, a veľmi rád varím.

Venoval si sa nejakej aktivite pred tým ako si začal cvičiť u nás?

Kým som začal v Protone , tak to bol rekreačný bicykel, korčule, hokej, ale nič intenzívne, teda v porovnaní s Crossfitom. Skôr len také hranie sa na šport. Predtým som sa motal okolo juda, aikida, wushu a samozrejme v klasickej posilke.

Prečo si začal s CrossFitom?

Crossfit ako taký som našiel na internete celkom náhodou, a to asi tri mesiace po tom ako ma jedného dňa „vyplo“, čo ma celkom vystrašilo. Neprajem nikomu ten pocit, keď ležíte na zemi a nad vami sa skláňa záchranár, tečie vám infúzka a Vy sa v duchu lúčite s rodinou, lebo si myslíte, že ste práve dostali infarkt. Našťastie to infarkt nebol, bol to pravdepodobne „len“ zaseknutý nerv, ktorý spôsobil, že sa mi nedokrvoval mozog. Samozrejme to bolo z dôvodu ochabnutého chrbtového svalstva. Tak som si povedal, že keď chcem naďalej ostať medzi živými, tak sa o to musím pričiniť. Preto som zažal hľadať možnosti a miesta, kde ten chrbát a zároveň aj všetko ostatné spevním.
Najprv som Crossfit vôbec nehľadal, vedel som iba, že existuje slovo Crossfit a prvé reakcie mojich kolegov boli, že na Crossfite sa vracia. Povedal som si, že fajn to som už dlho nerobil, pozrel som si pár videí, a išiel som do toho.

Prečo práve CrossFit Proton?

Mal som to najbližšie k Ivanke pri Dunaji. :D Ten dôvod, že je to blízko je už ale dávno preč. Pochopil som veľmi rýchlo, že som na správnej adrese a kto by to ešte nevedel, tak je to pre prostredie, prístup všetkých trénerov, pre ľudí ktorí sem chodia a pre atmosféru, ktorá je na každom tréningu. Veľakrát prichádzam na tréning s nejakým problémom, a za päť minút o ňom neviem, takže super.

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Bol to Christmas cup 2018, a teda moje prvé súťažné vystúpenie, ktoré ma neskutočne namotivovalo. Až tak veľmi, že som sa za dva dni úplne hlúpo zranil a myslel som si že som skončil. Áno stále hovorím o najvýznamnejšom momente v Protone, pretože opäť sa ukázalo že som na správnom mieste, a že pokračovať môžem, aj keď nie hneď naplno (škálovanie a motivácia od trénerov), ale môžem. Po mesiaci som bol späť a dnes idem znova naplno. Krátko spomeniem ešte jeden, a ním bola Nutrition challenge.

Aký je Tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?

Všeobecne mám rád WODs , kde sa ide naplno a kde sa prejaví nejaká výdrž. Mám rád všetko na hrazde, behanie…, lebo iba behaním si zlepším behanie. Ešte musím túto filozofiu preniesť na DU a budem hviezda. Teším sa na môj prvý MU, ale pre to treba niečo spraviť, však?!
Nedá sa povedať, že by som niečo nemal rád, skôr sú to pre mňa výzvy, ten výraz „lakte vyššie“ je hrozný, ale lepší sa to. A s tým, že zo mňa nebude vzpierač som sa zmieril už dávnejšie.

Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit Tvoj bežný život?

Samozrejme, bude to znieť možno nadnesene, ale v mojom prípade mi Crossfit zmenil život zásadne. Viac
zvládnem, nezadýcham sa, teda v bežnom živote, neseká ma už v krížoch, inak rozmýšľam a celkovo mám pozitívnejší prístup k životu, aj keď sklony k pesimizmu som nikdy nemal. Ľudia z môjho okolia ma síce považujú za príliš chudého, no oční lekári im určite dokážu pomôcť.

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

Konečne sa zúčastniť OPENu, zabehnúť si nejaký verejný pretek s číslom na hrudi.

Prezraď nám niečo, čo o Tebe ešte nevieme :)

Už toho viete viac než dosť, niečo si musím nechať aj na inokedy…

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?