Tento článok má už skoro 10 rokov a zároveň cez 10tisíc videní, tak sme sa rozhodli ho oživiť a spraviť ešte lepšie. Prečítaj si novšiu verziu, ktorá sa rozhodne číta ľahšie aj pri tejto nepríjemnej téme :)

Väčšina ľudí má ruky pekné a jemné. Ľudia používajú svoje ruky najmä v práci, na ťukanie do počítača, triedenie papierov, prácu s kalkulačkou alebo pečiatkovanie dokumentov. K mozolom majú najbližšie vtedy keď sa im za chrbtom objaví šéf a príliš agresívne stláčajú tlačidlo „Esc“.

Keď si však s nami CrossFitermi niekto podá ruku, môže sa zdať, že sme príliš veľa pracovali v záhrade.

CrossFit zmení vaše ruky

Akonáhle sa zamilujete do pocitu mať v rukách činku alebo visieť na hrazde, takmer určite sa objavia aj mozole a stvrdnutá koža. Väčšina z nás, ktorí sa CrossFitu venujeme aktívne sme už nejaký ten odtrhnutý mozol zažili. Najhoršie je, keď sa dostaneme do kolotoča mozol – hojenie – mozol, ďalší mozol, hojenie a tak ďalej.

Väčšina CrossFiterov je na svoje prvé, krvou podliate, mozole hrdá, je to predsa dobrý námet na „instagramovú fotečku“, ktorá dokazuje ako veľmi sme MAKALI. Ale musíme vás sklamať, nie je to tak. Jediné čo sa po takomto zranení stane, že si budete musieť počkať kým sa opäť zavesíte na hrazdu, a činka v ruke bude NAOZAJ bolieť.

Môžete skúsiť rukavice, penu, tejpovaciu pásku alebo špeciálne chrániče na ruky (tzv. podušky na ruky) , no pocitu držať chladnú činku s čisto namagnéziovanými rukami sa nič nevyrovná.

rukavice

Rukavice sú často používané, no neni to ono

Najlepšia metóda na liečenie CrossFitových rúk je prevencia.

Začína sa to práve „GRIPOM“

Aj keď prispôsobenie vašich rúk hrazde a posilnenie gripu nevylúči z vášho života mozole úplne, pomôže vám ich radikálne zredukovať.

Treba si uvedomiť, že ruka potrebuje čas na to aby si zvykla, že je využívaná aj na niečo iné ako len na ťukanie do telefónu, to jej však chvíľu potrvá. Zároveň tvoj „grip“ zrejme nie je zvyknutý na to, že má tvoje telo udržať na hrazde. Ruku na srdce, kedy ste naposledy niekde „viseli“? Predpokladáme, že v škôlke,  na preliezkach ;)

Na prevenciu mozolov je potrebné, aby vám úchop spevnel tak, aby ruka pevne sedela na hrazde.

V prípade, že máte problém vôbec sa na tej hrazde udržať, je celkom prirodzené, že keď máte robiť „kippingové“ zhyby alebo „toes to bary“, ruka sa vám na hrazde šmýka a otáča. Práve tam je chyba a počiatok všetkých mozolov. A NIE, magnézium vám úchop nespevní. Ak to s ním preženiete a vaše ruky sú celé zahalené bielym práškom, môže to dokonca spôsobiť mozolov viac.

Na prevenciu mozolov je potrebné, aby vám úchop spevnel tak, aby ruka pevne sedela na hrazde.

Ako obmedzíme to, aby sa nám stvrdnutá koža na ruke neodtrhla práve v strede WODu ?

  • Použite žiletku alebo pemzu. Najideálnejšie po sprche, keď je pokožka zmäknutá. Odstráňte natrhnutú kožu, ostré konce a pod., koža na ruke zostane hrubšia, ale bude hladká a celistvá.
  • Krém na ruky pred spaním je veľmi dobrý nápad. Kvôli CrossFitu nemusia byť vaše ruky škaredé a nepríjemné. Krém počas noci dodá vašim rukám späť všetko to, čo im suché magnézium vzalo. Pozor však na to, aby ste krém nepoužili pred tréningom. Ruky sa vám budú viac potiť, a aj keď magnézia spotrebujete na tony, šmýkaniu na hrazde nezabránite.
  • Mozol na ruke = očistiť! Umyte si mozol vodou a mydlom (činku alebo hrazdu tiež, nikto predsa nechce „sharovať“ vašu krv), bude to hnusne štípať ale je to nutné. Odstrihnite všetku prebytočnú kožu. Tá by neskôr mohla spôsobiť ďalšie mozole.
  • Na takto ošetrený mozol odporúčame použiť mastičku Hemagel alebo Bionect a následne zakryť gázou. Pozor, mozol chcete celý čas udržať v čistote, ale kožu chcete nechať dýchať.

Čo však v prípade, že sa vám už mozol hojí, no napriek tomu UŽ chceš ísť cvičiť?

Trochu pomôže ak si vyrobíte z tejpovacej pásky „grip bandáž“, nie vždy je váš mozol na tom tak, aby ste ho mohli páskou normálne zalepiť. Preto nižšie nájdete návod ako vytvoriť z tejpu bandáž.

Atletický tejp a gáza so sebou

Je dobré zvyknúť si vo svojej tréningovej taške nosiť takzvaný „emergency kit“. Nejakú tejpovaciu pásku, bandáž, nožničky a poprípade sprej na dezinfekciu naozaj nezaberie veľa miesta. Čím skôr mozol ošetríš, tým rýchlejšie budeš môcť opäť bezbolestne trénovať.

A pamätaj, nezačni sa starať o svoje ruky až keď je to nutné, prevencia je najlepší liek.

tejpa

Postup na použitie tejpy pri zabránení mozolov

 

 

 

 

Zdroj: www.boxrox.com

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?