CrossFit vznikol v roku 2001 a odvtedy jeho popularita neustále rastie. V roku 2018 bolo v 162 krajinách sveta viac ako 15 000 crossfitových gymov, a v nich viac ako 14 miliónov crossfiterov. No a z tohto počtu, bolo 60% žien. Áno, čítate správne, viac ako polovicu crossfiterov na svete tvoria ženy. Každý deň si ženy z rôznych kútov sveta dobrovoľne volia za svoju fitness rutinu vysoko intenzívny tréning, ktorý v sebe spája vzpieranie, gymnastiku a kardio. A milujú to. 

Väčšina žien začne s CrossFitom s túžbou po zmene svojho zovňajšku. Akonáhle však tento cieľ dosiahnu, presmerujú svoje ciele na zdokonaľovanie sa v cvikoch, o ktorých boli presvedčené, že nikdy nezvládnu. Už sa totiž neboja dvíhania relatívne ťažkých váh, budovania prirodzenej svalovej hmoty a intenzity, o ktorej boli dovtedy presvedčené, že je len pre mužov.  

S rastúcim záujmom žien o tento vysoko intenzívny druh tréningov, rastie priamo úmerne aj záujem vedcov, ktorí sa snažia tento fenomén pochopiť. Zaujíma ich predovšetkým, prečo CrossFitu holduje viac žien ako mužov, aké sú ich výhody v intenzívnych tréningoch, a v neposlednom rade, aké sú ich ďalšie motivácie, okrem chudnutia a tvarovania postavy. Pokúsime sa Vám priblížiť niekoľko ich zistení a poukázať na to prečo je CrossFit jednoznačne vhodný pre ženy. 

Zdravotné výhody

Pri dodržaní správnej techniky a pravidelnosti, má CrossFit rozhodne priaznivý vplyv na zdravie ľudí, ktorí sa mu venujú, a to bez rozdielu v pohlaví. Zlepšuje hustotu kostí, bazálny metabolizmus, zefektívňuje obehový a dýchací systém, zvyšuje silu a pružnosť svalov a napomáha k rýchlejšiemu spaľovaniu tukov.   

Rozmeňme si to na drobné. Hovoriac o zvýšení hustoty kostí, spozornieť by mali práve ženy, ktoré majú menšie, ľahšie a krehkejšie kosti ako muži. Je všeobecne známe, že nízka hustota kostí vedie k ich lámaniu a k osteoporóze. Štúdia z roku 2016 preukázala, že jedna z dvoch žien vo veku nad 50 rokov, a jeden muž zo štyroch v rovnakom veku, utrpí zlomeninu súvisiacu s osteoporózou. Netreba zabúdať ani na menopauzu, ktorá má so svojimi hormonálnymi zmenami veľký vplyv na kosti žien. Nedostatok estrogénu však môže mať rovnaký vplyv na hustotu kostí aj u mladších žien. 

Vyhraď si konečne čas aj pre seba!

A okrem toho zlepši svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu

Naštartovanie metabolizmu

Na prvý pohľad to nemusí byť zrejmé, no silový tréning môže ovplyvniť hladinu hormónov a telesný metabolizmus. V jednej štúdii sa uvádza, že v telách žien dlhodobo cvičiacich silový program ako CrossFit, dochádza k zvýšenej produkcii biologicky aktívneho rastového hormónu. Ten umožňuje telu zlepšiť metabolické funkcie a budovať svalovú hmotu. Stručne povedané, pravidelným silovým tréningom nútite svoj metabolizmus fungovať správne a rýchlo, pričom strácate prebytočný tuk, resp. udržiavate zdravú hladinu telesného tuku, pretože Vám pomáha spaľovať kalórie. 

Zlepšenie sily a pružnosti svalov

Svalová hmota s pribúdajúcim vekom ubúda, no s touto stratou môžete bojovať prostredníctvom silového tréningu. Tento typ tréningu zachováva a posilňuje Vašu svalovú hmotu bez ohľadu na vek. Dokonca je vedecky dokázané, že pri rovnakých cvikoch v rovnakom čase, môžu ženy dosiahnuť rovnaký nárast svalov ako muži. A prečo je dôležité budovanie svalovej hmoty aj pre ženy? Pretože okrem toho, že zosilniete, bude Vaše telo pevnejšie, štíhlejšie, a s krivkami, o ktorých sa Vám možno ani len nesnívalo. 

Spaľovanie tukov

Vedeli ste, že zaradenie pravidelného silového tréningu do Vašej tréningovej rutiny je jedným z najrýchlejších spôsobov ako schudnúť? Ženy majú v priemere o 11% viac tuku ako muži. Takže ženy musia musia vynaložiť pri cvičení viac úsilia na to aby znížili percento tuku v tele, no a vzprieranie je na to ideálny spôsob. Pri silovom tréningu je totiž úbytok svalov minimálny, resp. žiadny, pretože to, čo strácame je tuk. Túto skutočnosť potvrdzuje aj článok z roku 2018 uverejnený v časopise “Nutrients”, v ktorom sa uvádza, že tzv. rezistenčný tréning (dvíhanie činiek, kliky, wall bally…) zabraňuje strate svalov a zároveň znižuje tukovú hmotu. No a k tomu je CrossFit ako stvorený, pretože buduje svaly po celom tele, a čím viac svalov máme, tým menej tuku sa v tele nachádza, bez ohľadu na to, kde je uložený. 

Podporuje zdravý cholesterol

Vysoká hladina cholesterolu v krvi trápi najmä ženy. Je všeobecne známe, že približne každá tretia žena trpí týmto ochorením.
Erin Michos, zástupkyňa riaditeľa preventívnej kardiológie v Ciccarone Centre pre prevenciu srdcových chorôb, uvádza, že mnohé ženy sú vystavené riziku vysokého cholesterolu a vôbec si to neuvedomujú. Tvrdí, že približne 45% žien vo veku nad 20 rokov má zvýšenú hladinu cholesterolu, no na druhej strane prieskum asociácie “American Heart” ukazuje, že 76% žien ani len netuší aké sú ich hodnoty cholesterolu. Poznáte Vy tie svoje? U väčšiny z Vás bude tiež zrejme odpoveď: “nie”. Buďte však bez obáv, pretože pravidelným cvičením CrossFitu sa Vaše telo zbavuje zlého cholesterolu. Potvrdzuje to štúdia, ktorá sledovala zmeny v hladinách cholesterolu u 20 mužov, ktorí sa po dobu piatich týždňov venovali vysoko intenzívnemu tréningu.  Ich výsledky preukázali, že takýto typ tréningu zlepšuje profil lipidov v krvi, čo má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu.

Zlepšuje obratnosť a koordináciu

V štúdii „Porcari and Babiash“ testovali výkonnosť 16tich CrossFit atlétov, mužov a žien, v dvoch samostatných workoutoch. Jej výsledky priniesli zistenie, že ženy dosahujú významné úrovne aeróbnej kondície a podliehajú zraneniam menej ako muži. Ich obratnosť a koordinačné schopnosti sa rozvíjali podstatne rýchlejšie ako u mužov. Autori štúdie si myslia, že toto sú hlavné dôvody toho, prečo sa ženám zranenia vyhýbajú viac ako mužom.

Stačí keď sa zamyslíte nad tým ako komplikované, Vám v crossfitových začiatkoch, pripadali angličáky. Ruky si robili čo chceli, absolútne nespolupracovali s nohami. No a teraz?! Zrazu je to pre Vás úplne prirodzený pohyb, pri ktorom sa síce stále poriadne zadýchate, no to však teraz nie je také podstatné. 

Sociálne benefity

Znovuobjavenie krásy tela

Pre väčšinu žien je ideálne štíhle telo nereálne, či sa Vám to páči, alebo nie, je to tak. Dokonca môžeme povedať, že by to bolo aj neprirodzené, priam divné. História naše tvrdenie len potvrdzuje, pretože väčšina úspešných žien, dosiahla svoje úspechy vďaka svojej mentálnej a fyzickej sile, len minime z nich sa to podarilo vďaka kráse. Ženy jednoducho tiež potrebujú svaly. Navyše honba za ideálom krásy, častokrát vedie až k chorobnej posadnutosti a nezdravým poruchám tela. Vďaka CrossFitu sa ženské telo tvaruje prirodzene a svaly rastú zdravou formou a rovnomerne. Čo je pre ženy veľmi dôležité a inšpirujúce. Sociológ Heywood analyzoval telesné ideály športovkýň a tvrdí, že CrossFit prepisuje ideál krásy tým, že ho nahrádza silou, silná je nová krásna. Výsledkom toho je, že ženy dokážu naplno objaviť a využiť potenciál svojho tela. Ženy, ktoré sa pravidelne venujú CrossFitu sú pozitívnym príkladom sily a krásy pre ostatné ženy, a pomáhajú im zmeniť pohľad na zaužívaný stereotyp ideálu ženskej krásy. 

V CrossFite sú si všetci rovní 

CrossFit je pre všetkých, bez ohľadu na vek, farbu pleti, konfekčnú veľkosť alebo pohlavie. Tréning je vždy rovnaký pre všetkých, pre každého je však forma tréningu upravovaná podľa úrovne jeho fyzických schopností a možností. Tento proces sa nazýva škálovanie. Týmto spôsobom poskytuje CrossFit rovnaké príležitosti a prístup pre mužov aj pre ženy. Cvičenie v takomto prostredí je pre ženy obrovským emocionálnym povzbudením. Cítia sa sebavedomejšie, fyzicky silnejšie, mentálne odolnejšie a stresu odolnejšie. Pravidelnou návštevou gymu nebojujú len za svoje zdravé telo, ale aj za rodovú rozmanitosť v CrossFite a v športe ako takom. 

Záver

Tak čo?! Presvedčili sme Vás o tom, že CrossFit je športom vhodným pre ženy?! Ak ste rozhodnutá CrossFit minimálne vyskušať, urobte tak čo najskôr. Nájdite si najbližší gym vo svojom okolí, alebo sa riaďte recenziami, a ozvite sa im ešte dnes. Ak máte zo svojho štartu obavy, tak vedzte, že v dobrom gyme Vás nehodia len tak do vody, a všetko podstatné Vám na úvod vysvetlia a postarajú sa o to, aby bol Váš začiatok bezpečný a úspešný. Pre tie z Vás, ktoré ste už čaru CrossFitu podľahli, veríme, že bude tento článok motiváciou do ďalších tréningov, a že ste sa v mnohých príkladoch našli. Výhody CrossFitu, pri správnom tréningovom nastavení, sú jednoducho nespochybniteľné, takže pokračujte trpezlivo v tréningu, lebo “hard work, pays off”.

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?