Patria k sebe ako Clean & Jerk, naozaj iba veľmi zriedkavo príde na tréning len jeden z nich. Sú manželmi, ktorí si určite rozumejú aj bez slov, pretože obaja pracujú v IT sfére a teda ich tretím domovom je Matrix. A prečo až tretím?! Lebo tak neskromne si dovolíme napísať, že tým druhým sme my, CrossFit Proton. Bez Moniky a Andreja si totiž rána v Protone už ani nevieme predstaviť, a zrejme ani naše bike ergy, na ktorých sa takmer pred každým tréningom spoločne prebúdzajú. Ale o tom, či je pre nich skoré ranné vstávanie utrpením, alebo o tom, do akej miery ovplyvnil CrossFit ich (spoločný) život, sa už dozviete z odpovedí našich júlových MoM, Moniky a Andreja.

Povedzte nám niečo o Vás.

M: Ahojte, budúci rok budem patriť do klubu tridsiatnikov, čo je veľmi vtipné pri spomienke na to, keď som mala 18 a hovorila si, že to sú už starí ľudia. Som ťažký introvert a tak trochu idealista. Pracujem pre IT outsourcing a consulting firmu, kde robím risk management. Paradoxne tak strávim s ľuďmi na calloch aj niekoľko hodín denne, ale vtedy introverta odsuniem do úzadia a riadim sa heslom „idem, riešim“. Tým, že pracujem z domu, po práci sa najradšej prejdem s Andrejom po meste, aby to nezostalo len pri 2 000 krokoch za deň, alebo vypnem pri seriáli.

A: Mám 32 rokov a pochádzam z Bratislavy a v prvom rade som informatik telom i dušou. Z toho vyplýva aj nedostatok pohybu počas celého dňa, keďže základom práce je hypnotizovanie monitoru. Čo rád robím mimo cvičenia? Kedysi by som povedal, že zahrám si dobrú hru, no teraz človek viac ocení vybehnutie do prírody, prechádzku po meste, ktorá je na 99% spojená s kávou, či stretnutie s kamarátmi. Okrem toho rád fotím a keď mám čas, tak sa snažím upražit doma kávu. Rád si zahrám aj stolové hry, alebo pozriem dobrý film, či seriál.

Venovali ste sa nejakej aktivite pred tým ako ste začali cvičiť u nás?

M: Skúšala som rôzne aktivity, najdlhšie som vydržala pri thai boxe (3 roky), s ktorým som prestala kvôli štúdiu v Prahe, kde som nevedela nájsť klub, ktorý by mi sadol. Sem-tam som si išla zabehať a k pravidelnému pohybu som sa opäť dostala až v Protone.

A: Asi ako každý, chodil som určitý čas do fitka a zvykol som si zabehať. Ale nebola to dlhodobá pravidelná aktivita.

Prečo ste začali s CrossFitom?

M: V pražskom Crossfit Hometown som mala prvýkrát možnosť vyskúšať si crossfitový tréning a v tom momente som vedela, že tak áno, toto je ono, kombinácia vedeného tréningu s vysokou intenzitou, ktorá Ťa vyzuje z podoby. Navyše, vždy som obdivovala ženy čo to vedia s činkou.

A: Od kamarátov, čo naň chodili, som počúval už nejaký čas, čo vlastne ten CrossFit je a páčilo sa mi to. Chcel som hlavne robiť aktivitu, pri ktorej by som mohol zlepšovať všetky fyzické atribúty a tiež, ktorá by bola aj vedená trénerom, aby som cvičil správne.

Prečo práve CrossFit Proton?

M: Andrejovi Proton odporučili kamaráti a keď sem začal chodiť, tak už bolo jednoduché sa pridať.

A: Tí kamaráti chodili práve sem, do Protonu. Pred Protonom som skúšal aj iný gym, no to sa nedalo vôbec porovnať.

Významný moment Vašej CrossFit kariéry, ktorý sa Vám vryl do pamäte?

M: Crossfit OPEN so super atmosférou, vďaka ktorej človek spraví také veci, o ktorých ani netušil, že ich dokáže. Taktiež väčší počet „double underov“, či prvý striktný zhyb.

A: Tohtoročný OPEN. Z troch workoutov som išiel 2 v Rx verzii, a síce som sa vytrápil, no určite to stálo za to.

Aký je Váš najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?

M: Najradšej mám wall bally, deadlifty, asi všetky cviky s jednoručkami a teším sa na air bike. Nemám najmenej obľúbený cvik, ale štve ma, že mi nejde lepšie gymnastika alebo lepšie prevedenie drepov.

A: Mám rád workouty, ktoré sú spojené aj s behom, beriem to ako príjemné oživenie. Príjemné sú aj DB snatche. No a najmenej obľúbený? Asi lano, lebo si vždy zabudnem doniesť dlhé ponožky.

Ovplyvnilo to, že cvičíte CrossFit Váš bežný život?

M: Crossfit je o prekonaní seba samého a to často aplikujem v osobnom živote, keď sa snažím vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Taktiež o mnoho viac uvažujeme o jedle a svojich stravovacích návykoch. Veľký benefit je, že to robíme s Andrejom spoločne, pretože o to viac môžeme spolu zdieľať.

A: Určite áno. Keďže sme absolvovali aj Nutrition program a tiež každú Nutrition challenge, tak sa oveľa viac zaujímame o to, čo konzumujeme, po prípade sme zaviedli do nášho života prvky, ktoré sme predtým vôbec neriešili. No a keďže chodíme na ranný tréning, tak sme si zvykli chodiť skôr spať. Okrem toho nás to celkom zocelilo a myslím, že ľahšie zvládame náročnejšie situácie vyžadujúce väčšiu fyzickú aktivitu.

Máte nejaký konkrétny cieľ, ktorý chcete dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

M: Čím dlhšie človek chodí do gymu, tým viac si uvedomuje čo by všetko mal vedieť. Dlhodobo určite viac pracovať na mobilitie, udržať si konzistentnosť v správnom stravovaní a prekonať strach z výšok. Krátkodobý cieľ je zabehnúť si na jeseň Devín-Bratislava.

A: Tých cieľov je určite veľa. Od plynulého skákania double underov po väčšie váhy na jednotlivých cvikoch. Ale všetko chce čas.

Je pre Teba prítomnosť manžela/manželky na tréningoch motiváciou navyše?

M: Myslím, že priamo na tréningu nie, vtedy sa sústredím na seba a skôr ma motivujú ženské výkony, ku ktorým by som sa chcela priblížiť.

A: Určite áno. Veľa cvikov jej ide jednoznačne lepšie, čo ma motivuje sa k nim aspoň priblížiť. A keď sme spolu v tíme, tak ideme do toho naplno a navzájom sa potiahneme.

Musíte sa niekedy navzájom prehovárať aby ste išli na tréning? A ak áno, tak kto koho?

M: My už to ranné vstávanie a chodenie na tréning máme tak nejak v sebe, je to už automatika. Pri tomto som si spomenula na Palove prirovnanie s umývaním zubov, že aj to je len zvyk. Keď na tréning nejdeme, je to skôr z iného dôvodu ako to, že sa nám nechce. Niekedy sa však stane, že jeden z nás nemôže a snaží sa ukecať toho druhého, aby tiež nešiel, lebo výčitky sú menšie, keď nejdete obaja

A: Tu je to skôr 50 na 50. Sú momenty, keď sa jednému chce viac a druhému menej. A vtedy ten druhý má možnost presvedčiť ho, že sa nakoniec na tréning pôjde. Avšak pravda je, že nie vždy sa táto možnosť využije.

Kto tréningy viac prežíva?! Kto je z Vás viac súťaživý?! A bavíte sa vôbec doma o nich?

M: Podľa mňa to prežívam viac ja a taktiež som súťaživejšia, aj keď mám pocit, že Andrej ma už dorovnáva. O tréningu sa bavíme hneď ako vyjdeme z gymu a zdieľame pocity a dojmy.

A: Asi závisí o aký tréning ide, ale myslím, že som ja viac súťaživý. No tiež viem, že sa aj Monika porovnáva, čo ju samozrejme motivuje k lepším výkonom. A o tréningoch sa doma zvykneme baviť, no nie sú to nejaké hĺbkové analýzy, skôr sa zamyslíme nad možnou stratégiou, poprípade si tipneme, za aký čas by mal byť workout hotový alebo koľko kôl by mal človek stihnúť. Keď bol ale OPEN, tak sme to riešili a prežívali určite viac a intenzívnejšie.

Prezraďte nám niečo jeden o druhom, čo o Vás ešte nevieme…

M: Andrej je milovník kávy a vína. Keď má čas, učí sa fotiť, okrem programátorských jazykov ovláda plynulo aj ďalšie 3 cudzie, má trpezlivosť za desiatich a v jeho playliste nájdete divný žáner „Scottish heavy metal“ (skúste si vypočuť Alestorm a spravte si názor).

A: Hm…Aj keď má Monika narodeniny v júli, neznáša teplo. Takže teraz si to „užíva“.

Chcete niečo dodať na záver?!

M: Som veľmi zvedavá, čo napísal Andrej, lebo sme nevideli svoje odpovede a snáď sa aspoň niekde zhodneme a nebude to fiasko.
Ďakujeme sa prečítanie až do konca, a vďaka všetkým trénerom a členom Protonu za skvelú komunitu a atmosféru.

A: Asi len to, že kľúčom k nejakým lepším výsledkom je konzistentnosť. Máme to odskúšané na sebe. A ešte, že vďaka Protonu za to, čo všetko robí a ako to robí a na akej úrovni. Prísť sem, bolo určite jedno z najlepších rozhodnutí.

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?