Ivan Salay nám už na niekoľkých Proton súťažiach ukázal, že rád vyhráva a rád robí veci naplno. Ranné tréningy bez neho, si už mnohí naši členovia ani nevedia predstaviť (ani on bez nich). Teší nás, že Ivana predstavíme aj tým, ktorí ho často nestretávajú, a preto možno ani netušia, že je akreditovaným športovým masérom a vie rozmasírovať všetky Vaše stuhnuté svaly (na „happy end“ sa ho opýtajte sami).

Povedz nám niečo o sebe.

Mám 33 rokov, 6 ročného syna, ktorý je za dvoch, preto máme iba jedného. Frajerka mi stále hovorí, že má doma dve deti, čomu síce nerozumiem, ale hlavné je, že nám chutí jesť. Mám rád pohyb, dobré jedlo, najlepšie „low-carb“, ale občas si uletím na dobrej pizzi, alebo si dám nejakú inú blbosť. Snažím sa žiť naplno a robiť všetko poriadne – napríklad dokážem spať aj tri dni vkuse :).

Venoval si sa nejakej aktivite predtým ako si začal cvičiť u nás?

Aktívne sa venujem športu asi od ôsmich rokov, deväť rokov som robil súťažne karate a k tomu dva roky kick-box. Ešte ako zasran som sa dostal (ani neviem ako) na majstrovstvá Európy v karate. Po operácii som musel s karate skončiť, a tak som prepadol skateboardingu. V tých časoch ešte neboli vybudované žiadne skateparky. Preto nám boli dobré aj pamiatky, úrady, a iné zakázané miesta, takže srandy kopec. Neskôr som sa začal venovať posilňovaniu, dokonca ma dvíhanie železa držalo skoro deväť rokov.

Prečo si začal s CrossFitom?

Ako som spomínal, potreboval som zmenu a neľutujem to. Po čase sa nadšenie z posilňovania vytratilo, zavládla rutina, chodil som do fitka len z donútenia, prestalo ma to baviť, a preto sa od roku 2015 snažím venovať CrossFitu. Síce hneď po skončení nejakého náročného WOD-u CrossFit nenávidím, preklínam ho, čudujem sa čo to vlastne robím a prečo to robím. Po dvoch hodinách sa už cítim ok a teším sa na ďalší deň ako si dám zase do tela.

Prečo práve CrossFit Proton?

Prišiel som, nikoho som nepoznal, vyskúšal som a zostal som – nemal som o čom rozmýšľať.
Super komunita ľudí, trénerstvo na vysokej úrovní, každý jeden tréning má pre mňa veľký zmysel. Vypnem mozog a nemyslím na blbosti ako mám v povahe. Plus som spoznal pána Arpáda a chodím s ním na kávu – kto je viac???

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Môj prvý Muscle up na kruhoch v starej stodole, prvé metre chôdze po rukách a rôzne iné.
Pochopil som, že každý jeden cvik sa dá naučiť, že to vôbec nie je o talente, ale o tom ako veľmi to človek chce. Všetko je to len v hlave, netreba sa vzdávať, treba len skúšať, až kým sa to raz nepodarí. :)

Aký je tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?

Najobľúbenejší cvik je HSPU, pistols, push press a čo ja viem čo ešte, všetky sú dobré?! Môj najmenej obľúbený pohyb je beh v kombinácii s čímkoľvek. “Veď keď bežím tak bežím, a nie že keď bežím, a do toho ešte cvičím, logicky potom nevlááádzem”. A samozrejme nemám rád airbike.

Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit, Tvoj bežný život?

Zlepšila sa mi kondička. Pociťujem to, keď bežím na autobus, počkám ho až na nasledujúcej zástavke a nie som ani zadýchaný. Síce si nesadnem, lebo sedačky sú plné, no minule som si všimol, že pozdĺž celého autobusu zvnútra je hrazda určená asi na TTB. Neviem prečo, ale ľudia na mňa divne pozerali.

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? V rámci gymu alebo aj mimo neho?

Pohyb je pre mňa veľmi dôležitý, chcel by som cvičiť až pokiaľ to bude fyzicky možné, a hlavne bez bolesti, aby som mohol spraviť kotrmelec aj keď budem starý dedko.
Mám ešte jeden cieľ, tým je dostať sa v roku 2050 na CrossFit Games, a samozrejme „vyhrať“ aspoň predposledné miesto a lístok na autobus domov.

Prezraď nám niečo, čo o tebe ešte nevieme :)
Stáva sa mi často, že niekedy o sebe neviem ani ja (hlavne po wode), asi 7 rokov som sa venoval foteniu motorsportu, počas rýchlostného plávania som si pokazil rameno, (odvtedy aj nerád plávam, pokiaľ to nieje na nafukovačke). Čo o mne asi s určitosťou neviete, je, že popri práci sa venujem masírovaniu ako mobilný športový masér a zistil som že táto práca ma neskutočne baví a napĺňa. A ešte…. bojím sa pavúkov.

Čo by si chcel dodať na záver?
Nechcete niekto mačku?

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?