Ak poznáte Lenku už dlhšie (a to k nám už nejaký ten rok chodí), určite Vašemu pozornému oku neunikla jej vonkajšia premena. Vnútorná zmena, ktorú nevidia ľudia na prvý pohľad je však ešte zaujímavejšia. Lenka nám
porozprávala o dôležitých momentoch, ktoré ju naštartovali, aby urobila krok vpred. Lenka, držíme palce pri napĺňaní Tvojich cieľov!

Povedz nám niečo o sebe.

Práve teraz pracujem pre jednu švajčiarsku zaisťovňu, presnejšie robím na HR oddelení, ktoré sa zaoberá rozvojom zamestnancov, ich vzdelávaním a školeniami. Keď necvičím, a nie som vonku s kamarátmi tak si s najväčšou pravdepodobnosťou asi varím jedlo a dokonca v poslednom čase som začala aj piecť, keďže bez sladkého sa nedá, no dá sa to aj zdravšie, bez múky, bez cukru, ale chutne!

Venovala si sa nejakej aktivite pred tým ako si začala cvičiť u nás?

Našťastie ma rodičia odmalička viedli k nejakému športu. Najprv som chodila na gymnastiku a potom som cca 11 rokov tancovala akrobatický rock and roll, v ktorom som aj súťažila =). Potom ako som skončila som bola viackrát v posilke (max 3x), ale to ma vôbec nebavilo a tak som začala chodiť do jedného Fitness Centra na kruhové tréningy, nejaký ten spinning a tae-bo.

Prečo si začala s CrossFitom?

Počas magisterského štúdia v Holandsku som veľa necvičila, keď som prišla späť na Slovensko, chcela som sa vrátiť do toho Fitness Centra, ale moji bývalí tréneri tam už neboli a potrebovala som si nájsť niečo nové.
CF Proton som našla úplnou náhodou na webe. Zaujala ma stránka a taktiež fakt, že boli novo-otvorený gym. Dohodla som si skúšobný tréning a keďže po ňom som si najbližšie 4 dni nevedela ani na WC sadnúť normálne bez opierania sa rukami o stenu (myslím, že tento pocit všetci poznáte), tak som si povedala, že „waw, toto je ono!“

Prečo práve CrossFit Proton?

Odkedy som absolvovala skúšobný tréning v Protone, tak som do iného gymu na Slovensku ani nešla. Asi 5 mesiacov po tom, čo som začala s CrossFit-om som odišla žiť mimo SR. Našla som si tam CF gym, kde som chodila, a vtedy som pochopila, že nie je CF gym ako CF gym, a že mi strašne chýba Proton.
Tréneri sú v Protone mega, priestory sú perfektné, tréningový denník pomáha, pokec k tréningom mi zvyčajne vyčaruje úsmev po dlhom dni v práci. =) Strašne sa mi páčia všetky “doplnkové aktivity” (až mi je blbé povedať, že doplnkové, lebo podľa mňa sú premakané, čo určite zaberie veľa času aj sily) ako Christmas, či Weightlifting Cup, Nutrition a Lifestyle challenge, B-day parties, grilovačky, ale aj tie poldňové tréningy na drep či veslovanie, Proton Camp. BTW, ľudia hláste sa naň na budúci rok, bude to určite pecka!!! A k tomuto všetkému sú tam ešte aj super ľudia! Proste cítim sa tam dobre a meniť nebudem!

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Jednoznačne OPEN 2017 a 2018. Spravila som tam prvé zhyby a o rok na to prvé CH2B a HSPU! Ale celkovo tá atmosféra počas Openu je elektrizujúca a som strašne rada, že som toho mohla byť súčasťou.
A ešte jeden veľmi dôležitý moment. Pali mi ako súčasť meraní a koučingu dával tento rok nejaké tie behy. U mňa to treba chápať tak, že nebolo nič horšie ako beh. Raz mi povedal, že mám skúsiť zabehnúť bez prestávky čo najviac. Po 60 min behu som videla na mobile 9.64 km a samozrejme som tých 10 km dobehla. Nikdy som si nemyslela, že ja 10km dám! To bol pre mňa tiež výnimočný moment.

Aký je Tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?

Najneobľúbenejšie cviky sa počas tých 4 rokov u mňa striedali. Na jednej z popredných priečok bol beh, ale som veľmi rada, že z tohoto piedestálu spadol. Stále nie som veľmi nadšená zo SDHP, ale už to je lepšie =) Prekvapivo, airbike mám oveľa radšej ako veslo. Najradšej mám gymnastické cviky, DUs, sit ups. „Annie“ patrí k mojím najobľúbenejším workoutom. Ale aj OHS či handstand walk mám rada a v neposlednom rade aj zhyby, ktoré konečne už viem spraviť aj striktne.

Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit, Tvoj bežný život?

CrossFitový moment, ktorý asi najviac ovplyvnil spôsob môjho života, sa udial približne rok dozadu na spomínanom Proton Campe. Mali sme tam ráno spoločný beh, ak si dobre pamätám tak to mohlo byť tak max 6 km a kompletne ma to dostalo, úplne som sa opustila, KO, proste konečná. Keby ten posledný kilometer Palo pri mne neodbehol, tak som tam dodnes. Nasledujúci deň som si počas tréningu v úžasnej gymnastickej sále vyvrtla členok pri jednom cviku (len tak pomimo tréningu som si chcela skočiť rondát), ktorý viem snáď od piatich rokov, ale nevyšiel…
Problém v oboch prípadoch bol, že som mala o 10kg viac ako teraz, takže to ma nakoplo k tomu, že zjavne nestačí len chodiť na tréningy, a že musím zmeniť ešte niečo viac. Počas nasledujúceho Openu 2018 som sa snažila zdravšie jesť, ale nejako sa mi to počas tých víkendov vymykalo spod kontroly. Až nakoniec prišla druhá Nutrition Challenge a ja som sa prihlásila do Palovej skupiny, a od júna spoločne robíme na tom, aby som žila zdravšie, aby ten viscerálny tuk šiel dole, aby to celkové percento tuku v tele šlo dole, ale aby mi neubúdali tie ťažko vybojované svaly predsa ! =)
Je to super pocit, keď vidíte zmenu a hlavne keď ju cítite na sebe. Nehovorím len o zmene konfekčnej veľkosti, ale celkovo sa cítim oveľa lepšie, spokojnejšie a vitálnejšie. Ešte stále sme sa nedostali do toho pomyselného cieľa, a ani nehovorím o jeho následnom udržaní, ale baví ma ten proces, ktorý k tomu vedie, a to je super!
Baví ma vedieť čo jem, aké to má makrá, ako to celkovo vplýva na moje telo, prečo musím ísť pekne skôr spinkať a ako mi ten navyše tréning pozostávajúci z airbiku a angličákov (áno aj také Pali rád dáva) pomôže vylepšiť kondičku aj spáliť ďalšie kalórie.
Áno, CrossFit zmenil môj bežný život. Moja rodina a kamaráti už 4 roky počúvajú ako pred nimi hovorím nejakými divnými skratkami, a že vo februári a marci je toto najdôležitejšia téma. =)
Ale môj osobný bežný život sa zmenil len nedávno, až potom, čo som sa rozhodla ísť do toho naplno. Dávať si pozor na stravu, cvičiť navyše veci, ktoré nie sú vždy veľmi lákavé a hlavne robiť to dlhodobo. Nie je to ľahké, ale stojí to za to! A keď ešte k tomu máš trénera, čo ťa vie nakopnúť, keď sa Ti už nechce, tak to je super. Pome, skús, ide to ! =)

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

Jasné, však kto ich nemá??!!
Zhyby a TTB by som chcela vedieť nadväzovať vo workoutoch vo väčšom počte ako 3-4. =)
Ak by sa toto vyšlo, snáď sa mi raz aj ten MU podarí! =) Čo sa týka vzpierania a váh, tak s tou 100kou na DL na seba už dlho poškuľujeme, ale ona potvorka stále odoláva. Tak dúfam, že už dlho nebude vzdorovať! =)

Prezraď nám niečo, čo o tebe ešte nevieme :)

Čo ja viem, viackrát som do lietadla nastúpila ako som z neho vystúpila na zemi, lebo keď som letela prvýkrát v lietadle tak som si z neho rovno skočila tandemový zoskok padákom. Bolo to z výšky 4km, voľný pád trval 56sec a dole som letela 220km/hod.

Čokoľvek, čo by si chcela dodať.

Chcela by som sa poďakovať všetkým našim TRÉNEROM, lebo svoju prácu robia veľmi dobre! Vidno, že ich to baví, že im na našom progrese záleží a ja prajem Protonu ešte veľa takýchto dobrých rokov ako doteraz!

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?