Pochádza zo srdca Slovenska, čo sa silno prejavuje v jeho povahe, pretože nedokáže veci len tak odfláknuť. Či sa jedná o prácu, rodinné povinnosti, alebo jeho tréningové nasadenie….a kedysi aj párties, je to skrátka srdciar. Možno aj preto je šport jeho súčasťou od nepamäti a venuje sa mu v rôznych formách dodnes. A vďaka tomu dokáže aj napriek pokročilému veku, držať krok aj s o dve dekády mladšími mládencami. Jednak preto, že chce, a jednak preto, že musí, keďže doma ma hyperaktívny babinec, s ktorým jednoducho musí stíhať držať krok. Viac sa už ale o Šumovi dozvieš z jeho odpovedí uvedených nižšie.

Povedz nám niečo o sebe

Ahojte, predstavím sa v Protone známejším menom Šumo, oficiálne som podľa rodného listu Mišo. Mám 40 rokov a pracujem v jednej slovenskej IT firme ako delivery manager, takže tradičný kancelársky typ. Som ženatý, doma mám ešte športovejšie naladenú manželku, dve dcéry a dve šelmy (psy, tiež baby, takže babinec).
Pochádzam z Banskej Bystrice, a po VŠ, ako vyštudovaný strojár som sa presunul do Bratislavy robiť kariéru v IT. Trošku som to odborom netrafil, ale už 16 rokov sa mi vcelku darí plávať v tých vodách. Keď nepracujem, tak som s rodinou, a keď nie som s rodinou, tak u mňa ako psychohygiena dobre funguje manuálna práca. Takže ak niečo nemajstrujem na dome alebo v záhrade, tak sa odveziem na chalupu kde je manuálnej práce aj na dva životy.
Okrem toho sú to ešte také volnočasové klasiky – pivo s kamošmi, hudba, filmy, priebežne sa aj nejaká knižka objaví.

Venoval si sa nejakej aktivite pred tým ako si začal cvičiť u nás?

Považujem sa za celoživotného športovca. Od šiestich rokov som hrával futbal a do nejakých štrnástich som si dokonca myslel, že ma futbal bude aj živiť. Potom som postupne zistil, že nie a musím sa venovať aj škole. Futbal som ale neprestal hrať a hrával som ho súťažne až do dospelosti. A potom som ešte veľa rokov, aj spolu s trénerom Mišom, hrával legendárnu banskobystrickú miniligu.
Popri tom som sa vždy účastnil všetkých možných športových aktivít, na ktoré ma priebežne nahovárali kamaráti – sídliskový hokej, basketbal, posilka, nohejbal, lezecké steny, atď. Aktuálne hrávam rekreačne hokejbal.

Prečo si začal s CrossFitom?

S CrossFitom som začal, lebo ma naň nahovoril teraz už tréner Mišo, vtedy sme ešte cvičili spolu. Po prvom tréningu v dnes uz neexistujúcom gyme, som síce mal na mále aby som si pripomenul čo som jedol na obed, ale musím povedať že ma CrossFit oslovil už na prvý pohľad/tréning. Páči sa mi formát CrossFitu ako cvičenia funkčných a komplexných cvikov a pohybov, samozrejme v pekelnom tempe, čo si myslím že ma nikdy neomrzí.

Prečo práve CrossFit Proton?

Nadviažem na predchádzajúcu otázku, cez prvé spoločné tréningy s Mišom bol už iba krôčik k tomu aby som sa zoznámil aj s Palom a Tinou, a preto keď otvorili Proton, moja cesta bola jasná. A neľutujem ju do dnešného dňa, aj keď to bolo s prerušeniami a nie vždy som mal ukážkovú dochádzku ako teraz.

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Heh, zatiaľ najvýznamnejší a najprekvapivejší moment mojej „kariéry“ je úplne čerstvý – 3. miesto z Christmas cup-u v Sport kategórii, čo ma po reštarte pred tromi mesiacmi vcelku prekvapilo. Potom sú to také tradičné crossfiterské míľniky ako zvládnuté double unders, čo trvalo veľmi dlho, ale už idú ako po masle, prvý bar muscle up, atď.

Aký je Tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?

Nemám vyslovene neobľúbené pohyby, ale tie čo mi idú horšie alebo vôbec, čo je väčšina gymnastických cvikov (HSPU, zhyby, muscle ups, HS walk, atd.) a potom pekelné stroje. Čo ešte neobľubujem sú angličáky a situps, lebo mám pocit, že ich robím veľmi pomaly a vždy trvajú dlhšie ako všetkým ostatným. K tým obľúbenejším potom patria cviky s činkou alebo jednoručkami, hlavne keď sa ide do drepu, vcelku ma baví veslo a odkedy viem tie DUs, tak aj tie sú v pohode.

Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit Tvoj bežný život?

Vzhľadom na môj vek, je určite veľkým bonusom, že vďaka cvičeniu sa človek cíti fyzicky na 25. A potom sú tu také drobnosti, ako keď pri už spomínanej manuálnej práci, si pri dvíhaní predmetov zo zeme spomeniem na trénerov, a zdvih prevediem ukážkovým deadliftom.

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

Aktuálne je mojím cieľom aby mi terajšie nasadenie v pravidelnosti tréningov vydržalo čo najdlhšie. S tým verím, že prídu zlepšenia aj v jednotlivých cvikoch. Určite sa nenahnevám ak by som sa viac skamarátil s hrazdou a cvikmi na nej. S tými expandrami je vždy oštara.

Prezraď nám niečo, čo o tebe ešte nevieme…

Hmmm, možno by som mohol vyrozprávať celú story okolo prezývky Šumo, ale to asi radšej osobne, kto bude chcieť. A ešte, že som celoživotný depešák, takže veľa temna a čiernej farby.

Chceš niečo dodať na záver?!

Len jedno veľké poďakovanie celému teamu CrossFit Proton. Dobre robíte čo robíte, a robte to tak aj ďalej!

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?