„Bolo by to krásne, keby si Ty chcel, bolo by to krásne keby som ja smela…“

Spieval si kedysi Jožo Ráž. Síce v opačnom garde, ale to nám vôbec neprekáža. Lebo vždy je krásne, keď dvaja ľudia zdieľajú čo najviac vecí spoločne…postel, Netflix, zubnú kefku, jedlo, zážitky, záľuby. No a z nášho pohľadu je úplne najkrajšie keď dvaja ľudia zdieľajú, takmer rovnakú, lásku k pohybu. U nás v Protone máme niekoľko párov, manželských, životných, mileneckých, platonických, a je vždy skvelé sledovať ich počas spoločných tréningov. Niektorí sa celý tréning držia za ručičky, iní sa zase podporujú len na diaľku, a potom sú páry, ktoré na hodinu zabudnú na to, že prišli spolu a chcú jeden druhému ukázať, kto je v ich vzťahu silnejší, rýchlejší a odolnejší. Neprezradím Vám, do ktorej skupiny patria naši októbroví členovia mesiaca, Filip a Denisa, pretože Vám to vo svojich odpovediach prezradia najlepšie oni sami.

Povedzte nám niečo o sebe.
F: Volajú ma Filip, ale moje skutočné meno je Filip. Som z Bratislavy, a nedávno som sa nechal Denkinou dvojičkou (to je tá druhá Rybáriková, s ktorou sú stále spolu v Protone) voviesť do omylu, že mám 37 rokov. Svoj produktívny vek popri cvičení, trávim v najväčšej zaisťovni sveta, kde vediem oddelenia zamerané na kybernetickú bezpečnosť.

D: Volám sa Denisa, mám 32 rokov a pochádzam z Bratislavy. Od svojich 18tich sa pohybujem v IT sfére a tam som zostala dodnes. V súčasnosti pracujem ako IT audítor. Keď práve nepracujem, je veľmi pravdepodobné, že cvičím, alebo si chystám jedlo, a ak ho nechystám, tak ho aspoň fotím. :D Občas stíham prečítať knihu, alebo si zahrať niečo dobré na playku.

Venoval/a si sa nejakej aktivite predtým ako si začal/a cvičiť u nás?
F: V detstve to bolo najskôr karate, ktorého som sa po 10tich rokoch vzdal, pretože mi v období mojej zdanlivej nesmrteľnosti učarovala jazda na kolieskových korčuliach, a tak som brázdil skate parky, zábradlia a U-rampy. Neskôr som sa vrátil k bojovým športom v podobe thajského boxu a brazílskeho jiu jitsu (to je iné ako shih tzu). K tomu približne 10 rokov lozenie po stenách, prevažne bouldering, a pomedzi to klasické fitko s veľa zrkadlami a čudnými ľuďmi.

D: V stredoškolských časoch som radšej behala po koncertoch, popíjala a zapálila si cigaretku ako športovala. K športu ma priviedol až Filip, keď som mala 22. Chodili sme spolu do klasického fitka, Filip cvičil cecky na 9000 spôsobov, a ja som sa síce tvárila, že hrozne seriózne cvičím, ale moc som tomu nedala. Filip chodieval pravidelne loziť, tak sem tam som sa ako správne otravná frajerka natlačila k nemu, a skúšala som prekonať svoju panickú hrôzu z výšok aspoň na bouldroch. Toľko k môjmu športovému vyžitiu.

Prečo si začal/a s CrossFitom? A prečo práve CrossFit Proton?
F: Jedno poobedie ma Denka posadila do auta a povedala mi, že ideme do Protonu. Znelo to ako miesto, kde môžu mať dobré pivo pre zanietených fyzikov, tak som privolil. Zvyšok je história…

D: Crossfit som registrovala oveľa skôr, ako som s ním začala. Vyšportované postavy, silné ženy čo vyzerajú ako amazonky, mne sa to extrémne páčilo. Tam to vtedy aj skončilo. Do 2018 som nemala dôvod riešiť zmenu, pretože som pracovala v budove, ktorá mala na prvom poschodí fitko. Lenže firmu presťahovali a my sme tak doma začali riešiť otázku, kam ďalej. A tak mi skrsol v hlave nápad, že skúsime ten bájny CrossFit aj my. Keďže náš sused crossfitom priam žije (pozdravujem :D), slovo dalo slovo a on nám odporučil práve Proton.

Ovplyvnilo to, že cvicíš CrossFit Tvoj bežný život?
F: Jasné, občas kvôli tréningom meškám na meetingy. :) Teraz vážne, určite áno a v mnohých aspektoch. Za všetky by som spomenul mnoho skvelých ľudí, ktorých som vďaka CrossFitu mal možnosť spoznať.

D: Neopísateľne. Opomeniem to, akú dieru mám v peňaženke odkedy nakupujem oblečenie a topánky na cvičenie.:D Po prvej hodine CrossFitu som pochopila, že som našla niečo, čo chcem robiť roky. Ideálne celý život. A s tým sa zmenil celý môj prístup a pohľad nielen na šport ako taký, ale aj na to, čo ide ruka v ruke so športom. Regenerácia, strava, spánok, veľa jedla, všetky tie veci čo robím pomimo tréningov. Pre mňa to nie je jedna hodina z dňa, ktorú si povinne odbijem, aby som si škrtla niekde v zozname, že teda niečo som urobila a je vybavené. Je to súčasť môjho života, a tým pádom je veľa vecí, ktoré tomu prispôsobujem. To, že si viem sama odniesť 30 kilové krabice z Ikei a vziať si ich bez problémov aj z tých horných políc, je len príjemný bonus. Pre niekoho to môže byť trošku na hrane, ale ja som šťastná a spokojná :)

Ovplyvňuje CrossFit Váš parnerský život?
F: Hej, hej. Ale na toto sa opýtajte Denky, určite rada objasní podrobnosti.

D: Filipa to baví, on si to užíva..hlavne každé ráno, keď mi zvoní budík o 5:25.:D Niekedy je zo mňa už dosť zúfalý, podľa mňa už minimálne 10x oľutoval, že sme s CrossFitom začali, hlavne ak hodinu riešim, či pôjdeme na 6:30, alebo 7:30. :D Som presvedčená, že priam miluje ranné vstávanie počas dovolenky, len preto aby sme stihli drop-in. A tiež by ma už rád videl aj v niečom inom, ako v legínach, lenže láska hory prenáša, a on ma ľúbi v dobrom aj v zlom, aj so závislosťou na CrossFite. Takže rezignoval, a nakoniec aj darčeky začal prispôsobovať tomuto koníčku.

Čomu sa spoločne venujete, keď nepracujete a netrénujete?
F: Sex pravidelne vynechávame. Namiesto toho si radšej pozrieme Netflix, ideme sa niekam najesť, alebo spoločensky vyžiť. Počas zimy chodievame otužovať, v lete občasná turistika. No a veľa cestujeme/cestovali sme. Už menej. Ale budeme znovu, po 6-tej vlne určite…

D: Keďže máme rovnaký vkus na filmy/seriály, radi vypneme večer pri Netflixe, alebo v kine. Obaja máme radi dobré jedlo, takže večera v meste je pravidelným programom. Raz ideme na stand-up, inokedy do divadla. No a keďže žiť so mnou znamená mať na blízku aj moju dvojičku, tak sa radi všetci dohádame pri spoločenských hrách.

Ktoré crossfitové cviky máš najradšej, a ktoré by si najradšej zakázal/a?
F: V obľube mám asi všetky gymnastické cviky. Mám rád lano, nevadia mi TTB, alebo muscle upy. Osobne veľký význam a prínos nevidím v klikoch v stojke.

D: Ja sa neviem rozhodnúť. Vždy keď vidím, že nás čakajú burpees, cleany, deadlifty, snatche, pull ups, wb’s, alebo DU’s, moje srdce zaplesá. Baví ma beh, bike, lunges, chýba mi airbike. Nie je nič, čo by som vyslovene zakázala, skôr môže byť niečo, čo by som sama dobrovoľne nikdy nešla, a to sú napr broad jumps. :D

Významný moment Tvojej CF kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?!
F: Asi ako u mnohých, pamätám si svoj prvý muscle-up. A ešte ma celkom potrápili double undre – doma mám zarámované švihadlo, na ktorom som skočil prvých 10 „nezlomených”.

D: Ten moment, keď som si uvedomila, že ja sa seriózne teším na každý jeden tréning. Ja si naozaj nedokážem vybaviť ani jeden deň, kedy by som si povedala že sa mi nechce ísť na tréning, že sa neteším a musím sa nútiť. Pre mňa je dosť významné, keď si uvedomím, že väčšinu času som v agónii bolesti a lapám po dychu, alebo sa plazím po zemi, lebo neviem chodiť. A 5km behu pod 25 minút. Pre niekoho je to absolútna banalita, ale ja to mám odmakané s inhalátorom vo vrecku a neverila som, že sa niekedy dožijem toho, že budem behať 3 km bez toho, aby mi pískali zvyšok dňa priedušky.

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? V rámci gymu alebo aj mimo neho?
F: V rámci CrossFitu je to aktuálne chôdza po rukách, a celkové zlepšenie sily. Mimo gymu (ale aj v ňom) pre mňa skôr platí heslo, že cieľ je cesta a akceptujem fakt, že v živote sú veci, na ktoré neexistuje skratka, a človek si ich musí poctivo odmakať. :)

D: Mám veľmi veľa cieľov, v každom jednom cviku, na ktorý sa v CrossFite pozriem, mám čo doháňať. Je toho toľko, že mi nezostáva nič iné, len pracovať systematicky na všetkom a dúfať, že raz sa mi to vyplatí. :) Najakútnejší je asi môj front squat, ktorý je seriózne veľmi veľmi slabý.

Otázky na telo, resp. do tela:

Prezraď nám niečo, čo o Tebe ešte nevieme?!
F: Nerád chodím pešo, špeciálne po známych miestach. Už dlhé roky túžobne očakávam vynájdenie teleportu.

D: Nosila som dlhé čierno-čierne vlasy po pás, a pôvodne som chcela študovať patológiu. :D Posledných 10 rokov mám ryšavé vlasy po bradu, a skončila som s vyštudovaným finančným manažmentom. Tesne, však?:D

Máš viac ponožiek ako Denisa tenisiek? Máš viac tenisiek na cvičenie ako Filip ponožiek?
F: Ťažko povedať, stále niečo kupuje a predáva (kuriérov pozná po mene), takže už dávno som stratil prehľad.

D: Veru nie. Ale som si istá, že mám viac legín ako Filip ponožiek. Akurát, že polovica z nich je v čiernej farbe, tak to nekričí tak, ako jeho ponožky. :D

Kto rozhoduje o tom kedy idete na tréning?
F: V mojom prípade je to o tom, či a ako kvalitne sa stihnem vyspať. Inak to takmer vždy vieme zosúladiť.

D: Úprimne, v prvom rade naši zamestnávatelia. A potom ja, ale len do momentu, kým si Filip nevšimne kam a kedy som ho prihlásila. Tréningy na 6:30 neostali u nás bez komentára. :D

Musíš niekedy Denisu v jej crossfitovom nadšení krotiť? Musíš Filipa niekedy do tréningov nútiť?
F: Krotiť asi nie, ale takto na sklonku života, si už musím racionálne rozložiť sily, a ona zatiaľ vládze :).

D: Áno. Ale myslím si, že on len robí drahoty, išiel by aj tak. Možno nie 5x do týždňa, a nie počas každého víkendu či sviatku, ale inak to má rád, a určite mi je ( aspoň v duchu?) vďačný.

Kedy bude svadba? Filip, budeš mať fialový oblek? Denisa, budeš mať obuté MetCony, alebo Nobully?
F: No pri týchto lockdownoch a vlnách asi nikdy, prípadne si spravíme doma v obývačke. Fialová nie je farba môjho srdca, aj keď nepochybujem, že by na mne fialový oblek nejeden sused ocenil. :)

D: A kde je otázka kedy budú deti? Cítim sa ochudobnená, tento týždeň sa ma to ešte nikto nespýtal.

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?