Upozorňujeme Vás vopred, že v nižšie uvedenom rozhovore s našou novou „Member Of The Month“, sa nachádzajú slová, ktorým asi nebudete tak úplne rozumieť.
Nezúfajte, nezatracujte, googlite, alebo sa opýtajte svojich detí, a rozhodne čítajte ďalej. Okrem iného, sa nedozviete ako sa zo ženy, ktorá by Vás ešte pred pár rokmi dokázala naporcovať mäsiarskym nožom a mala by Vás na háku, stala žena, ktorá teraz, trochu inak, vysvetľuje Vašim deťom ako sa poučiť z chýb našich predkov. Čo sa však určite dozviete je ako sa vďaka počítačovej hre „Become Human“, stal aj z nej „human“, ktorý sa začal viac zaujímať o svoje zdravie. Človek, ktorý sa rozhodol posúvať svoje limity, a búrať staromódne mýty o ženskej kráse, a tiež o špeciálnych tréningoch „len“ pre ženy.  Sandru Vám možno nemusíme špeciálne predstavovať, no rozhovor s ňou si rozhodne nenechajte ujsť.

Povedz nám niečo o sebe.

Ahojte, volám sa Sandra, mám 30 rokov, vyštudovala som učiteľstvo filozofie a histórie a pred niekoľkými rokmi som začala točiť vzdelávacie videá na youtube. Z tohto hobby sa stal full time job, a v súčasnosti pôsobím ako content creator/influencer. Keď práve neponúkam zľavové kódiky, tak sledujem trendy na sociálnych sieťach a snažím sa vytvárať niečo zmysluplné v online svete. Okrem toho mám slabosť na ryšavých ľudí. S jedným som vo vzťahu už 12 rokov, a niečo cez 4 mesiace tvoríme pár aj na tímovkách v Protone. Najčastejšie ma môžete stretnúť na tréningoch o 5:30.

Venovala si sa nejakej aktivite pred tým ako si začala cvičiť u nás?

Jediné športy, ktorými som sa aktívne zapodievala boli e-športy. Vďaka PC/PS hrám som si vypestovala celkom dobrú obratnosť v prstoch, trpezlivosť a “eye-hand coordination”. V školských časoch som obľubovala kolektívne (nekruhové) hry a ping-pong. Po škole som sezónne behávala, zumbovala a navštevovala fitko, v ktorom som zakaždým vydržala max. 3 mesiace.

Prečo si začala s CrossFitom?

Nikdy som nezažila svoje telo v najlepšej forme. Vždy som mala buď viditeľnú nadváhu alebo som bola taký “skinny fat”. Časom ma začali trápiť opakujúce sa bolesti chrbta, zhrbený postoj sťa Yennefer z Vengerbergu. Vždy sa mi však páčili silné ženy so svalmi a dúfala som, že raz taká budem tiež. Jedného dňa som si prečítala status na facebooku od Filipa (tiež člena Protonu). Hľadal niekoho, kto má na PS4 hru Detroit: Become Human. Hru som mala a tak som mu ju požičala. Filipa poznám od svojich 11 rokov a síce sme sa v dospelosti už nevídali tak často, evidovala som jeho život cez sociálne siete. Všimla som si, že má priateľku, s ktorou lozia po stenách, cvičia a vyzerajú perfektne. Keď si prišiel po hru, prišli spolu a tak som sa zoznámila s Denisou. To z jej úst som prvýkrát v živote počula to magické slovíčko: Crossfit. Vraj je to neuveriteľná sranda, budem cítiť svaly, ktoré som netušila, že mám a že keď ma nebaví posilka, tak toto bude určite pre mňa.

Prečo práve CrossFit Proton?

Odpoveď na túto otázku je logickým vyústením predchádzajúceho príbehu. S Denisou a Filipom sme sa po čase stretli znovu. Predávala topánky na instagrame a ja som prejavila záujem. Nie, to ešte neboli metcony :) mojou dílerkou na crossfit gear sa stala o čosi neskôr. A znovu prišlo v debate aj na crossfit. Filip spomínal, že už nechodia do fitka, ale robia iba toto a že ak to chcem skúsiť, tak nech určite idem k ním do Protonu, pretože sú tam špičkoví tréneri a skvelá komunita ľudí. Stále som to mala uložené na pozadí v hlave, no a v júni 2020 som dala výpoveď v práci v Rakúsku, skúsila som šťastie s youtubeom a o mesiac na to, na mňa na facebooku vybehla náborová reklama Protonu. Prihlásila som sa na úvodnú konzultáciu a odvtedy som tu :)

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Mám ich viac, ako určite aj mnohí z vás. No za zmienku v MoM stoja tieto dva: Môj prvý Open 2022 – od prípravy až po koniec. Koncom roka 2021 u mňa vrcholilo najväčšie opojenie z crossfitu, podporené skvelými meraniami, newbie gainami, znásobené začiatočníckymi PRkami. Panebože, cítila som sa nesmrteľne! Potom prišli štvrtkové tréningy s Palom, na ktorých sme skúšali minulé OPEN WODs, nedeľná príprava s Mišom… a moje premotivované tryharďácke ego dostalo studenú sprchu. Na Open Wod 22.1 som nedokázala spraviť tretí wall walk. Všetko sa vo mne miešalo, plač, hnev, chcenie. V celom gyme neexistoval človek, ktorý sa chcel dostať k tým DB snatchom a box jumpom tak veľmi ako ja. Popadala som zo steny toľkokrát, že odvtedy sa už nebojím padať a byť dole hlavou. Toto obdobie mi uštedrilo mnoho lekcií. Uvedomila som si, že ma čaká naozaj dlhá cesta a že je na čase vrátiť sa k pôvodným veciam, ktoré mi na crossfite učarovali na začiatku. K zábave a k ľuďom. Pokým budem cítiť tieto atribúty, nie je kam sa ponáhľať a všetko navyše je iba príjemný bonus. Druhý významný moment ešte trvá a zažívam ho odkedy prišiel do Protonu môj Tomáš. Z jeho pokrokov a výsledkov sa teším viac než z akéhokoľvek môjho minulého, či súčasného CF úspechu. Je veľmi učenlivý a som naňho nesmierne hrdá. Zdieľať tieto zážitky a nadšenie s niekým druhým je neopísateľné.

Aký je Tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?

Milujem všetky typy drepov a všetko, v čom sú drepy obsiahnuté. Gymnastické pohyby ako brušáky, kliky, výpady či dipy, a aj angličáky – to je taký vďačný cvik, ktorý sa v nejakej forme dá robiť donekonečna. Nenávidím stroje. Vôbec mi to nejde. Často sa radšej ani nesnažím vybombiť to, pretože som si celkom istá, že by som umrela. Čísla na displeji ma nikdy nedocenia tak, ako si zaslúžim. A už som aj prijala paradigmu, že malí a ľahší ľudia sú na týchto mašinách znevýhodnení. Necítim sa dobre ani pri wall walkoch a jerkoch, ale narozdiel od strojov, na týchto cvikoch sa snažím pracovať, aby sa to čoskoro zmenilo.

Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit Tvoj bežný život?

Jasné! Každý deň o 18:00 sa u mňa zapína podmienený reflex. Napätie a radosť z toho, že sa dozviem, aké menu ma zajtra čaká. Tiež som v sebe objavila skrytú úchylku na tenisky, ponožky a športové oblečenie. Náročnejšie aktivity v bežnom živote mi už nerobia problém a cvičenie sa pre mňa stalo trvalým životným faktom. A ešte sa mi úplne zmenila perspektíva pri vnímaní krásy!

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

Veľmi by som si priala aby ma raz na Opene, alebo na nejakej súťaži miestneho charakteru videli rodičia, sestra a Tomáš. Mojím hlavným cieľom však zostáva celá táto cesta. Preto iba skromne dúfam, že toto obdobie bude trvať čo najdlhšie. Že sa spoločne budeme tešiť dobrému zdraviu, budem sa môcť živiť tým, čo ma baví a stále budem obklopená takými fantastickými ľuďmi. A keď vyrastiem, chcem byť ako Lenka…

Prezraď nám niečo, čo o tebe ešte nevieme…

Viem hýbať ušami, keď si zrolujem jazyk dokážem napodobniť zvuky holuba a mám slabý orientačný zmysel.

Chceš niečo dodať na záver?!

Ako žena som veľmi vďačná, že v Protone neexistujú špeciálne hodiny pre dámy. Pomáha mi cvičiť po boku mužov. Keď dostávam pred seba rovnako náročné úlohy a dôveru, že to dokážem – posúva ma to ďalej, buduje mi to sebavedomie a aj zdravý vzťah k sebe samej. Trénerky a tréneri odvádzate fantastickú prácu. Ľudsky a aj odborne. Od akcií, ktoré utužujú komunitu, cez organizáciu hodiny až po učenie techniky. Ďakujem. A ak ste sa dočítali až sem, tak srdečne ďakujem, že ste prejavili záujem ma bližšie spoznať. Všetci robíte môj život lepším a je radosť silnieť pri vás. :) Vidíme sa v gyme!

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?