Čo mám robiť aby som sa pripravil na CrossFit?
Ako dlho trvá stať sa „dobrým“ CrossFiterom?
Kedy to už bude konečne ľahšie?

3. decembra 2018 to bude presne 7 rokov čo som prvýkrát na vlastnej koži pocítil niečo čo sa v tej dobe len nazývalo slovom CrossFit. Konkrétne to bola zimná Golem CrossFit Challenge, v ktorej sa stretlo zhruba 25 ľudí z celého Slovenska, a dokonca aj z Čiech, aby si pomerali sily v „CrossFitovom workoute“. WOD bol zverejnený niekoľko týždňov dopredu a kamarát Peťo ma presvedčil o tom, že to určite zvládnem. Ja som v tej chvíli o jeho slovách nepochyboval, bol som predsa „veľkým“ trénerom, mal som za sebou polmaratóny, silové disciplíny ako drep, mŕtvy ťah a benchpress mi neboli cudzie. Za čo patrí moja veľká vďaka Rudkovi, môjmu trénerovi, ktorý ma posilnil po zranení ramena v 2008tom roku. Ale späť k súťaži. Stalo sa presne to, čo som „očakával“, po jej dokončení som tam doslova skapal. Zhruba pol hodinu po skončení 5 minútového workoutu, ktorý mi trval asi 10 minút, som nevedel nájsť nohy, lýtka hľadám dodnes. Naozaj som ich nemal a toto zistenie ma tak trochu prefackalo. Hneď na to som začal študovať všetko čo sa CrossFitu týkalo. No aj keď som študoval pozorne, stále som mu tak celkom nerozumel. A dodnes je toho ešte stále veľmi veľa čomu sa môžem priučiť. Za tých sedem rokov som sa pri rozhovoroch s ľuďmi stretával najčastejšie s tromi hore uvedenými otázkami. Snažil som sa na ne odpovedať čo najpresnejšie, no moje odpovede sa z roka na rok mierne obmieňali, ustálili sa zhruba pred rokom, možno dvomi.

Ak sa Ti nechce čítať ďalej, tak rýchle odpovede sú: Vôbec nič! Nekonečne dlho! Nikdy! Viac sa však hodí univerzálna odpoveď v angličtine: „It depends.“ V prípade, že Ťa zaujímajú moje obšírnejšie odpovede, čítaj ďalej.

Čo mám robiť aby som sa pripravil na CrossFit?

Prvá otázka je z tej trojice najčastejšia, najmä keď už niekto prejaví seriózny záujem, že dá CrossFitu šancu. Začať môže naozaj každý, nezáleží na tom, či človek v minulosti aktívne športoval, prípadne robil nejaký šport súťažne, alebo naopak posledných 30 rokov len sedel na zadku. Rovnako nezáleží na tom, koľko si toho človek o CrossFite prečíta. Nič z toho Tvoj štart neuľahčí. Aj v tomto prípade platí, že prečítať si recept nie je to isté ako ochutnať uvarené jedlo. Nebudem Ti nahovárať, že je to jednoduché. Lebo to naozaj nie je, no napriek tomu to môže zvládnuť naozaj každý. Aj preto, že v poriadnom CrossFitovom gyme sú vyškolení tréneri, ktorí sú pripravení na to, že do gymu príde človek, ktorý naozaj nikdy nič nerobil, a vedia mu každé jedno cvičenie „naškálovať“, tak aby ho zvládol a malo pre neho benefit v podobe zlepšenia sa v budúcich tréningoch. To je ten najväčší benefit, ktorý sa snažím vždy ľuďom krkolomne vysvetliť, ale zároveň si uvedomujem, že je ťažké to pochopiť ihneď. No v poctivom gyme Ťa jednoducho nehodia do vody a nenechajú utopiť sa medzi ostatnými skúsenejšími členmi. Veľmi prehnane a obrazne povedané, by to bolo rovnaké ako keby si začal s futbalom, a tréner by Ťa rovno na prvýkrát nominoval na zápas ako útočníka. Práve preto je už dnes štandardom, že CrossFit gym má vypracovaný „onboarding“ proces, aby sa po ňom každý cítil v gyme ako doma a nebál sa, že niečo nebude vedieť. Takže otázku prípravy rovno škrtnime, stačí sa jednoducho prihlásiť do gymu v tvojom okolí a zistiť, či majú vstupný kurz. A už len začať….

Ako dlho trvá stať sa „dobrým“ v CrossFite?

Druhá otázka je bežnejšia u ľudí, ktorí už s CrossFitom začali. Pre upresnenie, ja osobne považujem za začínajúceho CrossFitera každého kto chodí trénovať 2-3krát do týždňa zhruba 2 roky. Možno to znie prehnane, ale keď si to prerátame, tak taký človek má v tom lepšom prípade za sebou zhruba 200+ tréningových hodín. Keď to rozmeníme na drobné, tak pri štandardnom programe človek absolvuje približne 70 hodín, ktoré obsahujú gymnastiku. Rovnaký počet hodín, ktoré obsahujú nejakú formu silového tréningu, no a ďalších zhruba 70 hodín aktivít aeróbneho charakteru, akými sú beh, veslovanie, bicyklovanie atď. No a to z ďaleka nie je dostatočný počet hodín na to aby sa niekto mohol nazvať „dobrým“, v čomkoľvek. V každej z tých oblastí je nespočetné množstvo technických vecí, ktoré treba natrénovať. A to trvá roky. Málokto je tak nadaný študent aby to dokázal zvládnuť za tak krátky čas. Ak má niekto skúsenosť s bojovými umeniami, určite vie, že je to cesta na celý život, alebo inak povedané nekončiaca cesta, počas ktorej je stále čo zlepšovať. S CrossFitom je to podobné. Nakoľko je to komplexný program, ktorý obsahuje množstvo cvikov, je málo pravdepodobné, že by ich niekto dokázal robiť dokonale. A preto musí byť tréning nastavený tak aby aj po niekoľkých rokoch vystavoval človeka novým tréningovým impulzom, vďaka čomu sa musí neustále zlepšovať. Pre niekoho je to nepredstaviteľné, lebo potrebuje nejaký fixný bod, ktorý potrebuje dosiahnuť. Mne osobne vyhovuje, že je to nekončiaci proces a aj po rokoch tréningu vidím stále progres a hlavne priestor na zlepšenie. Také to svetielko na konci tunela. Zároveň som si vedomý toho, že ten tunel je nekonečný, ale som s tým maximálne ok. Takže ak máš záujem na sebe pracovať dlhodobo, možno aj navždy, tak CrossFit jednoznačne zodpovedá tejto požiadavke. Rozhodne to stojí to za to. 

Kedy to už bude konečne ľahšie?

Nikdy, naozaj nikdy! Lebo je to pravda. Rovnako ako človek, ktorý spraví prvých 20 angličákov a myslí si, že je to koniec sveta, tak aj skúsený CrossFiter zažíva podobné pocity pri svojich tréningoch. A keď už začneš mať pocit, že Ti niečo perfektne ide, príde ďalší deň s obmenenou zostavou cvikov, ktoré Ti zrútia Tvoj krehký domček z kariet, a Teba to schladí ako ľadová sprcha. A tak ako v predchádzajúcej otázke aj tu platí, že podobná skúsenosť vedie k neustálemu progresu. Ak by to bolo zrazu zo dňa na deň ľahšie a nikam Ťa to neposúvalo, tak by to nikoho nebavilo. Takže moje odporúčanie je: buď trpezlivý, užívaj si každý tréning a výsledky budú prichádzať neustále.
Ak sa mi podarilo zodpovedať Ti aspoň na niektorú z otázok presvedčivo a rozhodol si sa, že dáš CrossFitu šancu, príď si to vyskúšať. Klikaj nižšie:

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?