Pre všetkých nás, „CrossFit Positive“ ľudí, existuje vždy veľa vecí, z ktorých máme obavy, priam až strach.

Slabé výsledky, zlyhanie pri ťažkom vzpieračskom pokuse, zranenia, nepríjemný pocit z toho, že si v niečom slabší ako ostatní. Všetky spomínané faktory ťa môžu limitovať v momentálnom výkone ale aj v rýchlejšom napredovaní, držia nás, športovcov, vyslovene nakrátko. Práve kvôli faktorom menom „strach“ alebo „obava“ nevydáme zo seba všetko, a preto nedosahujeme svoje ciele. V určitom bode si ale musíme vybrať. Dovolíme aby nás strach úplne pohltil, alebo budeme bojovať, a čo najskôr nad ním zvíťazíme a pošleme niekam, smer vesmír?! Myslím, že odpoveď je jednoduchá a zhodneme sa na tom, že strach a obavy nás nezastavia pred tým, aby sme boli TOP!

Chris Spealer vie čo to je „misnúť“ lift

Keď sa pripravuješ na nejaký nový pohyb, alebo ťažký „lift“, obavy sú úplne prirodzeným sprievodným javom. Veľakrát sa športovci (teda aj my ;) ) boja určitých WODov, liftov alebo nových pohybov, práve preto, že robia niečo nové alebo sa snažia o PR. Ak sa však na strach budeš sústrediť viac ako je prirodzené, úplne stratíš prehľad o tom, čo je dôležité pre tvoj úspech alebo PR. Práve takéto negatívne myšlienky vytvárajú ešte viac stresu a potom už len rozmýšľaš a pýtaš sa sám seba, či na to vôbec máš. Najhorší scenár nastáva vtedy, keď sa vzdáš ešte pred tým ako sa k niečomu odhodláš len preto, že sa necháš pohltiť obavami. Poznáš ten pocit?

Na to aby si svoj strach prekonal, je dôležité uvedomiť si, že je veľmi limitujúci. Musíš sa mu postaviť, aby si ho mohol prekonať. Snaž sa detailne prejsť celý pohyb alebo WOD a prísť na to, ČOHO sa bojíš, a PREČO. Keď pochopíš základ problému a začneš na ňom pracovať, porozumieš lepšie aj sebe samému. Podstané je tiež uvedomiť si, že niekedy je lepšie držat jazyk za zubami a namiesto výhovoriek radšej chytiť činku alebo vyskočiť na hrazdu a jednoducho sa hýbať. Aj keď na druhej strane uznávame, že pri niektorých pohyboh je vhodnejšie postupovať pomaly.
Rovnako ako si musíš osvojiť zásady pre Tvoj tréning, musíš si osvojiť aj tie, ktoré ti pomôžu prekonať strach.

[blockquote style=“boxed“ cite=“Lindsey Valenzuela“]Myslím, že najväčší strach, ktorý mám je ten, že nedosiahnem ciele, ktoré som si sama určila. Či už je to ísť v nejakom workoute unbroken, dosiahnuť určitý čas alebo umiestnenie.

treningovy dennik

Tréningový denník obsahuje aj takéto veci

Tipy ako prekonať strach z určitého pohybu alebo workoutu
1. Napíš to
Je dôležité zaznamenávať si svoje myšlienky a pocity z workoutov a pohybov, pri ktorých sa necítime komfortne. Rovnako ako úspech, musíme vedieť vnímať aj pomalý pokrok, po prípade neúspech.
2. Komunikuj s trénerom
Povedz trénerovi čoho sa bojíš. Majú skúsenosti, a tento problém už určite riešili niekoľkokrát sami so sebou, ale aj s mnohými inými ľuďmi, ktorých dosiaľ trénovali.
3. Vizualizácia
Niečo na tom asi bude, keď viacerí profi športovci pred pretekmi sedia so zavretými očami. Nie, nemodlia sa, ale vizualizujú si svoj úspešný pokus, vyhratý zápas. Vyskúšaj to aj Ty a uvidíš, že to pomôže.
4. Všetko postupne
Rozlož pohyb na niekoľko menších a začni tým čo vieš spraviť. Možno je to ľahšia váha, alebo modifikovaná verzia pohybu. Sprav tak zopár opakovaní, zdvihni si sebavedomie pred pokusmi, z ktorých máš strach.
5. Video
Pozri si video niekoho, kto pohyb alebo WOD robí úplne perfektne. Keď budeš sledovať dobrú techniku na iných, pomôže to vybudovať dobré návyky u teba samého. A keď si pozrieš a uvedomíš tú radosť po úspešnom pokuse, ver mi že budeš chcieť zdolať tú váhu čo najskôr.
6. Sústreď sa na základy techniky
Snaž sa stále dookola si opakovať zásady, ktoré ti pomáhajú k správnej technike, alebo pomáhajú pokračovať vo workoute aj keď už naozaj nemôžeš, resp. nevládzeš. Keď to bude naozaj dôležité, technika ťa určite nezradí, skôr ti len a len pomôže.
7. Natrénuj aj pár „nepodarených“ pokusov a pádov
Napríklad keď ideš robiť nejaký pohyb s činkou, musíš si byť absolútne istý tým, že ju vieš bezpečne zahodiť, zložiť alebo dostať zo seba tak aby si neublížil sebe a ani nikomu v tvojom okolí. Získaš tým istotu, že ak pôjde do tuhého, nič zlé sa nemôže stať. Prestaneš sa teda sústrediť na „čo ak“. ;)

Na záver si povedzme, čo je pre teba, pri prekonávaní strachu teda dôležité.
Ak máš strach pri pokusoch o nové PR alebo nejaký skill, je to úplne normálne. Pracuj na tom, aby si sa v niečom zlepšil! Snaž sa prekonať sám seba a svoje doterajšie hranice, a naozaj si daj záležať na tom čo robíš. Práve to je dôležitejšie ako čokoľvek iné.
Si niekto kto má chuť do života a chuť pobiť sa o to byť stále lepším a lepším. Ver mi , že práve s takýmto prístupom sa budeš dostávať stále ďalej a ďalej.
Nabudúce keď budeš mať pred tou činkou alebo stojkou strach , zastav sa na chvíľu a povedz sám sebe: „ tak a týmto budem zaseo niečo lepší a „väčší PÁN“ ;)

Camille LeBlanc-Bazinet je ikonou pre mnohé ženy v CrossFite. Napriek úžasným výkonom nestráca na ženskosti a tento rok v ťažkej konkurencii vybojovala titul Fittest Woman on Earth na CrossFit Games 2014. Camille tvrdí, že pred každým dôležitým pokusom si ho v hlave predstavuje a pomáha jej to posúvať sa ďalej.

Prevzaté z boxlifemagazine.com