Ľudia sú rôzni, to platí už od nemapäti. Tak ako sa od seba líšia ľudia, s ktorými sa stretávaš na tréningoch v Tvojom obľúbenom gyme, tak sa od seba líšia aj tréneri, ktorí sa Ti ten tréning snažia spríjemniť, niekedy viac, niekedy menej a inokedy viacmenej, všetko záleží práve od toho na akého trénera „narazíš“. Ponúkam Ti 8 rôznych typov trénerov a ich spôsoby vedenia tréningov. Skús si počas Tvojho najbližšieho tréningu všímať okrem tabule, toho kto má aký „six-pack“ alebo zadok, aj to akým spôsobom sa správa Tvoj tréner a určite ho nájdeš v jednom z ôsmych typov uvedených nižšie:

1. „Ťažký Frajer“ – vyzlečené tričko, do každého WODu ide na 200%, plný energie
Spôsob akým vedie tréning: „Ahojte, táák som tu, celkom rozbitý z workoutu, ktorý máte vy len pred sebou. Nebolo to veľmi ťažké, pre mňa. Stihol som to celkom rýchlo, trvalo mi to len 5 minút, ale mohol som to dať aj za lepší čas. Nedal som však do toho úplne všetko, nechcel som ísť do toho naplno, keďže teraz sa venujem skôr silovej príprave a workouty pre mňa v súčastnosti nie sú až také dôležité.“ S posledným slovom si konečne vezme tričko a zakryje svoj odhalený a napnutý…6-pack.
Znie Ti to povedome?! Toto je typ trénera, ktorý je evidentne zahľadený sám do seba a veľmi rád to dáva ľuďom najavo. Miluje všetko čo je s CrossFitom spojené, najmä oblečenie, ktoré má vždy zladené a vždy obtiahnuté tak aby vynikli jeho dokonalé svaly. Spôsob akým motivuje ľudí v gyme vystihuje nasledujúca veta: „Vždy môžete dať do workoutu ešte viac energie, pozrite sa na mňa, vidíte, že sa to oplatí!!!“
Tip ako s ním vychádzať: Uži si pohľad na neho, ideálne tak aby si to občas všimol, nech má pocit, že ho obdivuješ, samozrejme nie na úkor Tvojho tréningu. Ak budeš mať šťastie, a on si Ťa všimne tiež, bude to motiváciou aj pre neho, byť Tvojím vzorom čo najdlhšie a naučiť Ťa stále nové a nové veci.

2. „Zábavný Klaun“ – vtipy, charizma a smiech
Spôsob akým vedie tréning: „Takže začneme. Budeme robiť nejaké drepíky, potom WOD, veď to poznáte, nie?! Ok, takže vy budete trpieť a ja sa budem na to utrpenie pozerať. Ak budete potrebovať moju dopomoc, budete si za ňu musieť priplatiť a tiež sa na mňa pekne usmiať, kedže veľmi veľa nezarábam.“ , dopovie vetu a všetci sa začnú smiať.
Samozrejme bol to len vtip a nikto to nebral vážne. Robí si svoju prácu, popíja svoje proteinové drinky, baví sa svojimi kamošmi, ktorí trénujú cez „open gym“, ale z trénovania si nerobí ťažkú hlavu. Je to v prvom rade zabávač, takže o zábavu je počas jeho tréningov postarané. Uži si to naplno!
Tip ako s ním vychádzať: Ak sa chceš naučiť nové veci a zlepšovať sa v CrossFite musíš sa v prvom rade naučiť rozoznať rozdiel medzi tým, kedy si tento typ trénera robí len srandu a kedy naopak myslí veci vážne a snaží sa Ťa niečo naučiť. Ak je to len zabávač, teda je väčším klaunom ako trénerom, musíš sa pripraviť na to, že niektoré veci sa jednoducho musíš naučiť sám/a.

3. „Múdry Guru“ – kvantum odborných výrazov, ktorým nie vždy rozumieš
Spôsob akým vedie tréning: „Šport ako taký študujem už 15 rokov, vyskúšal som na sebe už veľmi veľa tréningových metód, zapisoval som si výsledky, robil si detailné analýzy, ktoré ma priviedli k mnohým zásadným zisteniam…Dnes začneme biomechanikou a motorovým ovládaním dynamických pohybov, potom sa pozrieme na hladiny vašich výkonostných kriviek a nakoniec sa budeme venovať kontrolným parametrom k zlepšeniu efektivity a….“ Čokoľvek čo povie ďalej Ťa už nezaujíma, pretože si sa stratil/a pri prvej vete.
Jeho ego hovorí veľmi nahlas, ale aj on sám má čo povedať. Tento typ trénera má za sebou viac ako 5, 10 alebo 15 rokov skúseností. Študoval športové vedy alebo ľudskú biomechaniku a má obrovské množstvo expertíz a vedomostí, o ktoré sa veľmi rád a veľmi často delí.
Priprav sa na jeho naozaj priamy prístup a veľmi úprimnú spätnú väzbu. Jeho rady nebudú záživné ale budú veľmi prospešné. Je veľmi sebavedomý a môže byť aj skvelým atlétom. Veľmi často Ti dá najavo, že on je ten kto má vedomosti, on pojedol všetku CrossFitovú múdrosť. Nezáleží mu veľmi na tom ako vyzerá , podstatnejšie je čo hovorí, takže ho radšej pozorne počúvaj.
Tip ako s ním vychádzať: Môžeš sa od neho naozaj veľa naučiť. Poskytne Ti obrovské množstvo využiteľných teórií a informácii, ale dokáže Ti tiež pomôcť vylepšiť techniku a Tvoj celkový rozvoj. Len všetko pozorne sleduj s ušami otvorenými dokorán, potlač svoje ego a nechaj ho robiť si jeho prácu.

coach24. „Nevľúdny Expert“ – kritika, ešte viac kritiky a konečne nejaký kompliment
Spôsob akým vedie tréning: „Óóóó môj bože, to bolo čo? Nie, nie, už to radšej nerob, robíš to absolútne zle. Pozri, ak nebudeš používať panvu počas snatchovania, nikdy nedostaneš tú činku nad hlavu, rozumieš, NIKDY!!! Bolo to naozaj hrozné, až mi z toho prišlo zle.“ Priprav sa na poriadne ľadovú sprchu kritiky, a potom na ďalšiu kritiku.
Nikdy to nebude v jeho očiach perfektné, nikdy dokonca ani len dobré, nikdy… Jednoducho je tak vyberavý a kritický, že zabúda na pochvaly. Bude pre Teba ťažké posúdiť či má tento typ trénera len zlú náladu alebo Ťa neznáša. Áno, môže sa dokonca stať, že Ťa použije ako nástroj na zvládnutie svojho hnevu.
Tip ako s ním vychádzať: Nuž, musíš sa s tým jedoducho zmieriť. On sa kvôli Tebe nikdy nezmení a Ty by si to nemal/a brat osobne. Môže to byť frustrujúce, keď donekonečna opravuje Tvoju vzpieračskú techniku, ale možno má na to dôvod, možno je Tvoje vzpieranie naozaj na nič. Ak sa dokážeš niečo naučiť z jeho nekonečného kritizovania, tak to rozhodne urob. A keď sa jedného dňa od neho dočkáš komplimentu, budeš velmi prekvapený/a, ale budeš vedieť, že si spravil/a niečo naozaj veľmi dobre, a že to stálo za to.

5. „Tichý pozorovateľ“ – ticho je jeho zbraňou.
Spôsob akým vedie tréning: „…….“ a bolo ticho.
Je ako duch. Je v gyme, robí tréningy, stojí vedľa Teba a dôkladne Ťa pozoruje. Ale nepovie ani slovo. Ak od neho dostaneš pár rád, pochop, že to je z jeho strany naozaj veľké gesto. A ber ich naozaj vážne, pretože on prehovorí len ak Ti už naozaj hrozí zranenie.
Medzi „Je mi to jedno“ a „Som kým som“ je veľmi tenká čiara. Ak je to vec osobnosti a dotyčná osoba nie je tým kto by mal byť trénerom, niekým kto by Ťa mal motivovať k využitiu Tvojho celého potenciálu, nevidíš nadšenie v jeho očiach, potom sa zrejme budeš počas tréningu cítiť osamelo. Ani si nevšimneš či tam ten tréner vôbec je. Nedočkáš od neho žiadnej spätnej väzby a ani sa od neho pravdepodobne nič nenaučíš, je to jednoducho duch.
Tip ako s ním vychádzať: S duchmi len v dobrom, takže ho nechaj hrať sa na Patricka Swayzeho a vedomosti nasávaj od ostatných trénerov.

6. „Odhodlaný Súťaživec“ – trochu súťaživosti ešte nikomu neublížilo
Spôsob akým vedie tréning: „Toto je Tvoje PR? Ako to, že to nevieš? Len si ešte pridaj váhu…Ešte zvládneš pár opakovaní navyše.“
Tento typ trénera sa snaží spraviť súťaž aj z jednoduchého workoutu. Núti ľudí v gyme „bojovať“ jeden proti druhému. Nikdy sa ho nepýtaj, či máš ísť Rx verziu alebo škálovať, pre neho nič iné ako Rx neexistuje. Vždy Ťa bude tlačiť do toho aby si šiel na maximum.
Bude to pre Teba stále väčšia a väčšia výzva a tréningy budú čoraz ťažšie ale stále musíš myslieť na to, či schopný zvládnuť tú záťaž so správnou technikou?! A či to Tvoje telo zvláda alebo nie…
Tip ako s ním vychádzať: Ak Ťa Tvoj tréner tlačí do vyšších výkonov s dobrou a bezpečnou technikou, choď do toho.Ale ak je jeho snahou mať niekoho kto pôjde Rx verziu počas jeho tréningu, nenechaj sa chytiť do pasce. Počúvaj svoje telo a umlč jeho ego.

7. „Admirál zo starej školy“ – nehovorí, len sa sústredí na svoju misiu.
Spôsob akým vedie tréning: „Nezahrávaj sa so mnou. Len urob to čo máš a urob to poriadne!“ Reč jeho tela a tón hlasu hovorí za všetko.
V jeho tréningoch je zaužívaný systém. Ťažká rozcvička, sústredené vysvetlovanie a náročný workout. Vždy má plán a všetko sa musí tomu plánu podriadiť. Na zbytočné rozhovory a vtipy nie je čas. Dokonca na ne ani len nepomyslíš, pretože….Pretože nebudeš mať čas ani len na myšlienky.
armycoachTento tréner chce odviesť čo najlepšiu prácu, stará sa o Teba a spraví z Teba lepšieho CrossFitera. Neznamená to, že by bol nudný, len je jednoducho oddaný svojej práci a keď trénuješ, máš sa na to sústrediť. Až po tréningu bude čas na zábavu.
Tip ako s ním vychádzať: Trénovať týmto spôsobom by Ti nemalo nejako uškodiť, pretože sa budeš sústrediť na to, čo robíš, budeš trénovať dôkladne a efektívne. Možno si budeš chvílami pripadať ako na vojenskom výcvicku, ale na konci dňa si povieš, že to je to z čoho CrossFit vychádza, pripraviť sa na nepoznané.

8. „Pán Dokonalý“ – drž sa ho ako kliešť!
Spôsob akým vedie tréning: „Ahojte, ako sa dnes máte? Čo tak si dnes zatrénovať a užiť si trochu zábavy? Má niekto nejaké zranenia, o ktorých by som mal vedieť? Nebojte sa, tréning naškalujem pre každého, tak aby ste si užili skvelý workout.“
Nie je úplne dokonalý, ale je kombináciou všetkých doteraz spomenutých charakterov. Má systém a vedomosti, vie žartovať a byť vtipným. Dokáže Ťa posunúť k lepším výkonom a dokonca kritika z jeho strany znie ako kompliment. Budeš silno motivovaný a neustále sa zlepšovať. Nechá Ťa dokonca cvičiť podľa toho ako chceš, ale jedným okom na Teba stále dozerá aby si sa nezranil.
Tip ako s ním vychádzať: Drž sa ho a nikdy sa ho nevzdaj! Bude Tvojím mentorom, a ak budeš mať šťastie nebude len Tvojim CrossFitovým trénerom, ale aj priateľom.img_8025small

Zdroj: www.boxrox.com/coaches-crossfit-types-box/