„Last Christmas, I gave you my heart, but the very next day, you gave it away…“ Tak tieto slová si už George Michael v sprche (resp. na toaletách, keďže k nim mal vrúcnejší vzťah) nezaspieva, pretože sa pominul spolu s (pre neho) tými poslednými Vianocami. Tebe však v speve nebráni nikto, a dokonca ani v spomienke na Tvoje prvé Vianoce v koži crossfitera. Za ten rok sa toho zmenilo veľa, George nebol jediný, ktorý tento svet opustil, nasledoval ho Chris, Chester a iní. Hoci oni odišli v podstate dobrovoľne, a preto by si za nimi nemal smútiť. Už dávnejšie si predsa pochopil, že s ľuďmi je to ako so snatchmi, musíš obetovať pár nepodarených „no repov“ aby si sa dokázal tešiť z tých ukážkových, ktorých je síce menej, ale o to väčšiu radosť Ti spravia, rovnako ako Tvojim piatim „insta followerom“, kvôli ktorým si tie snatche natáčaš. Rovnako si v priebehu roka pochopil, že časom aj tak všetky „no reps“ upadnú do zabudnutia, pretože Ty jednoducho nedovolíš aby Ťa niečo, resp. niekto zastavil na Tvojej ceste k silnejšiemu, rýchlejšiemu a zdravšiemu JA.

No dosť bolo rečí o stratách, rok bol dostatočne dlhý na to, aby si počas neho aj veľa získal. Tým najcennejším ziskom je určite rešpekt Tvojej rodiny. Konečne pochopili, že to čo robíš, tie litre potu a stovky mozoľov stoja naozaj za to, a prestali Ťa mať za blázna, ktorý sa len nadrapuje s činkami a dobrovoľne visí na hrazde. Prvým zlomovým momentom v ich vnímaní bol Open 2017, v ktorom si síce skončil na viac ako stotisícom mieste na svete, ale Tvojim rodinným príslušníkom si to predal tým spôsobom, že pri 6 miliardovej svetovej populácii je to obrovský úspech. Oni predsa ani len netušia, že za Tebou skončilo už len pár stoviek nešťastníkov, ktorí si nezadali skóre do systému. Druhý, prelomovejší moment nastal v lete, keď si sa zúčastnil lokálnej súťaže s prvkami crossfitu. V konkurencii drevorubačov z okolitých dedín si so šťastím obsadil jedno z pódiových umiestnení. Mama sa pri vyhlasovaní výsledkov a Tvojom výstupe na „bedňu“ neubránila slzám, a Ty spolu s ňou, keďže Tvojou výhrou boli darčekové vzorky proteínov od „popredných“ slovenských výrobcov. Darovanému koňovi sa síce na zuby nepozerá, ale bezzubý kôň skôr či neskôr skape od hladu. V očiach Tvojej rodiny si však hrdinom a ostal si ním až doteraz, to znamená, že aj Tvoja pozícia pri vianočných prípravách a štedrovečernej tabuli (nech Ťa ani nenapadne zapísať si na ňu skóre z vianočného workoutu) bude, oproti minulému roku, diametrálne odlišná.

Ty si však na to pripravený a podriadil si tomu aj svoj tréningový plán. Na „jútube“ si dva dni so zatajeným dychom sledoval Klokovove jednoručné snatche a dva týždne si ich po tréningu skúšal aj Ty. Lebo vieš, že zopakovať minuloročnú výpadový chôdzu s vianočným stromčekom by bolo na bedňového atléta žalostne málo, Ty ho jednoducho tento rok musíš snatchnúť jednou rukou a odniesť nad hlavou až do obývačky. Plán máš dokonale premyslený, no s vianočným stromčekom prichádza aj prvé vianočné sklamanie. Tvoja rodina Ti akosi zabudla povedať, že v októbri sa všetci premenili na les a mať doma živý mŕtvy stromček by ich ranilo viac ako nemať Vianoce. Nad tým, že nikto z nich za posledné roky cez les neprechádzal ani len autom, sa radšej nezamýšľaj, „fejsbúk“ povedal, že majú byť les, tak sú les a Ty si sa v gyme dva týždne strápňoval jednoručnými snatchmi úplne zbytočne. Nemaj im to za zlé, o rok im možno „fejsbúk“ povie, že majú byť čerstvý vzduch a vyparia sa vždy keď doma otvoríš okno. Skús radšej ušetrenú energiu využiť pri iných vianočných prácach. Môžeš napríklad pomôcť maminke s pečením koláčikov. Každá správna gazdiná musí predsa napiecť minimálne 10 druhov a začať by mala minimálne dva týždne pred Vianocami. Po roku crossfitovania si už zistil, že z času na čas si aj Ty môžeš dopriať drogu menom cukor a tak už sa nemusíš tento rok hrať na pána výnimočného a lisovať dlaňami mango, len aby si si mohol pripraviť raw koláčik. Predtým ako začnete si ale uvedom, že nie každý biely prášok v miske je magnézium. Maminka by mohla ostať trochu zaskočená keď si každých päť minút namažeš ruky v cukre na vanilkové rožky. Pri vykrajovaní perníčkov sa tiež snaž odosobniť, aby Tvoje babky nehryzkali poslednými dvomi zubami len perníkové kettlebelly a činky. Tie by v nich mohli evokovať kostičky Vašeho chlpatého miláčika, a predsa len, aj dôchodcovia si počas Vianoc zaslúžia trochu úcty a ľudskosti.


O Tvoje stromčekové snatche tento rok nebude záujem, ale Ty sa môžeš potešiť aspoň peknou fotkou, len pozor na hĺbku drepu.

Keď Ťa pečenie omrzí, môžeš napríklad pomôcť s predsviatočným upratovaním. Božie dieťa sa síce narodilo v maštali, na sene obohatenom o oslie exkrementy (gúgl.sk, ak nerozumieš), ale doma musí byť jednoducho poriadok. Ak máš vnútorný pocit, že upratovanie nie je pre Teba to pravé, skús si ho obohatiť o nejaké tie angličáky, tých predsa nie je nikdy dosť. Len na to vopred upozorni všetkých, ktorí sa v čase upratovania budú nachádzať v spoločnej domácnosti, aby nenadobudli pocit, že si dostal epileptický záchvat, alebo nebodaj zoskratoval Váš vysávač, ktorý ste zdedili po prababičke, a budú sa Ťa snažiť oživovať. Masáž srdca vie u zdravého človeka spôsobiť viac škody ako osohu a Ty určite nechceš predýchavať Vianoce so zlomenými rebrami alebo prerazeným hrudníkom. S darčekmi si pravdepodobne nebudeš lámať hlavu ani tento rok, z veľkého počtu slovenských crossfitových obchodov Ti ostal už len jeden najsilnejší, no ani ten nie je natoľko silný aby si v ňom dokázal nájsť vhodný darček pre rodičov a rodičov Tvojich rodičov. Preto bude stačiť rýchla návšteva papiernictva, nákup obálok, výber hotovosti z bankomatu, vložiť peniaze do obálok a pozorne si ich označiť. Starí rodičia sa síce dokážu potešiť aj z desiatich eur (pre nich je to aj tak stále 300 korún), ale Tvoja sestra určite očakáva minimálne trojcifernú sumu. Darčeky máš vybavené, Štedrý deň môže začať.


Angličákov nie je nikdy dosť, takže si ich s pokojným svedomím dopraj aj na Vianoce.

Ten Tvoj začne tradičným vianočným workoutom v gyme, ktorý sa stal za ten rok viac než Tvojim domovom a ľudia v ňom viac než rodinou, pretože konečne si si mohol vybrať koho do tej rodiny prijmeš. Po workoute sa trochu netradične budeš ponáhľať domov, pretože Tvoja biologická rodina Ti sľúbila, že budeš môcť ozdobiť umelú napodobeninu vianočného stromčeka. Keďže je to Tvoja premiéra, daj si na tom naozaj záležať a vyvaruj sa možným nedorozumeniam, ktoré počas toho môžu vzniknúť. Tak napríklad rozmiestnenie vianočných svetielok dá niekedy naozaj zabrať a je možné, že sa pri tom spotíš viac ako pri Fran (za predpokladu, že ju dokážeš zvládnuť do piatich minút), no nech Ťa ani len nenapadne vyzliecť si tričko spolu s prvou kvapkou potu, ktorá sa Ti objaví na čele. Po svetielkach prídu na rad gule, tie vianočné. Do angličtiny sa tiež prekladajú ako „balls“, no Ty naozaj nemusíš urobiť drep pri každej jednej, ktorú sa rozhodneš zavesiť na Váš PVC stromček. S ozdobovaním skončíš zaručene pred time capom (čítaj s „k“), pretože na výzvy si jednoducho pripravený a do večera Ti ostane ešte dostatok voľného času.
Televízor pozerať nebudeš, pretože 365ta repríza Popolušky Ťa už nepresvedčí o tom, že si nevestu nájdeš za pomoci zázračných črievičiek. Jednak preto, že tá Tvoja pravá vysnívaná nosí obuté len značkovú crossfitovú obuv, a najmä preto, že na veľkosti nohy síce záleží, ale viac ženám ako nám mužom. Popoludnie preto stráviš pozeraním svojich obľúbených momentov z posledných CF Games s prianím, že jedného dňa by si aj Ty chcel byť súčasťou toho veľkolepého divadla a zažiť atmosféru Games na vlastnej koži. Potom si však uvedomíš, že nikoho z Tvojej rodiny ani len nenapadne dať Ti pod stromček letenky a lístky na túto udalosť. Preklikneš na spomienkové video zo súťaže, v ktorej si dosiahol svoje prvé a posledné pódiové umiestnenie a razom svoje priania prehodnotíš.

Slávnostná večera prebehne bez komplikácii, z titulu najpopulárnejšieho člena rodiny budeš sedieť za vrcholom stola a budeš mať prehľad o tom, kto koľko zje a v hlave si tie porcie budeš prerátavať na angličáky, ktoré by si musel spraviť aby si tie množstvá kalórii vypotil. Pri rozdávaní darov sa nič prevratné neudeje, prekvapí jedine sestra, ktorá Ti síce dala crossfitové ponožky, no nevedela, že Tvoj gym nie je jediný v meste a tak Ti kúpila ponožky gymu, do ktorého nechodíš. S tým sa ale dokážeš vyrovnať, pretože to mohlo dopadnúť podstatne horšie a mohol si dostať podložku na jogu.

Prvý sviatok vianočný už nevnímaš tak tragicky. Po skúsenosti z minulého roka si vedel, že Tvoj najsuper gym bude zatvorený a tak si si na tento deň naplánoval „rest day“ (pre nezainteresovaných, rest day je deň kedy crossfiter oddychuje). Dopraješ si dobré jedlo, po obede dlhšiu prechádzku a nedočkavo budeš čakať na druhý sviatok vianočný. Ten je z Tvojho pohľadu väčším sviatkom ako ten prvý, lebo gym po nekonečnom dni voľna znovu otvoria a Ty si budeš môcť opäť zatrénovať. Zvýšená hladina cukru v krvi sa síce podpíše pod Tvoj výkon, ale to Ti určite náladu nepokazí, veď gym bude zatvorený najbližšie až prvého januára a Ty máš zhodou okolností aj na tento deň naplánovaný rest day. Ešte pred tým osláviš v kruhu svojich priateľov Silvestra, oni z toho dôvodu, že je to posledný deň v roku a Ty z toho, že je Ti to meno pripomína Rockyho a soundtrack, ktorý počúvaš pri každom druhom workoute, lebo už aj Ty máš „eye of the tiger“. S alkohol to aj napriek tomu preháňať nebudeš, ráno si bol predsa na tréningu a alkohol by všetku Tvoju snahu a drinu spláchol už prvým poldecáčikom. Okrem toho si po polnoci uvedomíš, že je tu už január a do Openu Ti ostáva už „len“ osem týždňov. A Ty predsa nesmieš sklamať seba, svoju rodinu, piatich „insta followerov“, a všetko musíš podriadiť tomu aby si minimálne zopakoval umiestnenie z Openu 2017, tak nech Ti v tom Castro pomáha.


Aj Tvoj obľúbený Silvester oslavuje vianočné sviatky v kruhu svojej rodiny, lebo „nezná bolest“.

Tak ako minulý rok, ani tentokrát nebolo mojou snahou niekoho uraziť a pokaziť mu dojem z vianočných sviatkov. Ak aj po roku patríš k vyznávačom tradičnej rodiny a jej hodnôt, skús si tento článok prečítať viackrát a možno pochopíš, že jeho hlavnými črtami sú sarkazmus, irónia (ak sú to pre Teba pojmy neznáme, gúgli) a naozaj len niektoré situácie čerpajú zo skutočných udalostí. Jednou z nich je to, že Goerge Micheal už naozaj nežije. Bez ohľadu na to, či sa cítiš byť crossfiterom aj po roku, alebo by si sa ním len chcel cítiť, lebo to dobre vyzerá na fotkách, preži Vianoce najmä s úsmevom, bez pôžičiek na vianočné darčeky a rob len to, čo robiť chceš a nie to, čo robiť musíš. Ak Ti to ešte nikto nepovedal, tak Vianoce budú aj o rok, takže z tých aktuálnych sa určite zblázniť nemusíš. Šťastné a veselé priatelia, bývalí priatelia a aj nepriatelia, lebo Vás to nas…štve!