Základný princíp: Na to aby si sa stal lepším v CrossFite, musíš cvičiť CrossFit. To znamená chodiť na tréningy pravidelne, učiť sa nové skills, a jednoducho na sebe makať. Zdá sa to ako veľmi jasná úloha však? No napriek tomu vidíme, že ľudia práve na tieto základné princípy často zabúdajú.

Príklad? Tak si predstavme štandardného crossfitera, zopár zhybov alebo ring dipov zvládne, no méta je jasná – Muscle Up. A tak teda sa sem tam pred alebo po tréningu zavesí na kruhy, urobí zo desať pokusov, ktoré missne. Nechápe ako je to možné, a začne byť frustrovaný a naštvaný sám na seba. Tak si teda dá od kruhov opäť mesiac pauzu.

Avšak ten Muscle Up nepríde len tak, ako darček za to, že sa odhodláš zavesiť sa na kruhy. Ani za to, že sa na nich pohojdáš. Spraviť Muscle Up chce silu a chce to aj skill. Ten sa však nenaučíš bez rôznych drillov. Práve tie sú často dôležitejšie ako skill samotný. Tie nás učia, ako sa pohyb vykonáva, posilujú nám špecifické svaly. Asi ťažko niekoho naučíte „chest to bar pull up“, keď sa mu ešte nepodaril ani ten obyčajný nie?

Práve toto je problém väčšiny začínajúcich CrossFiterov. Všetci chcú byť hneď konzistentní a perfektní v snatchi aj clean and jerku. Keď im niečo hneď nejde, začnú byť frustrovaní . Nikto učený z neba nespadol a chce to proste tréning a drill. To znamená niekoľko vecí.

Prísť, bez ohľadu na WOD

rowing on concept 2„Dnes nejdem, pretože dnes sa vesluje a v tom nie som dobrý.“ Nuž, neradi ti kazíme ilúziu ale s týmto prístupom v ňom ani dobrý nikdy nebudeš.

Trénuj

Chceš sa naučiť klik v stojke alebo pull up? Daj si prídavnú hodinu gymnastiky. Chceš mať lepší snatch? Zariaď si čas a príď na hodinu vzpierania. Máš problém udržať činku vo vzpažení? Päť minút extra mobility pred tréninom ešte nikoho nezabilo. Keď vieš identifikovať svoju slabinu, je to jednoduché. Už to chce len pravideľný tréning.

Odovzdaj sa tomu

Ak chceš byť lepší v CrossFite, musíš cvičiť CrossFit. Väčšina boxov poskytuje dobrý programing pre tvoje zlepšenie. Zároveň je dobré mať výhodu, že na teba niekto skúsený dozrie.

Trénovať neznamená prísť dvakrát do týždňa a po mesiaci si dať dva týždne pauzu.

Sila a tréningový denník

CrossFit je silovo kondičný program. Slovíčko „silovo“ je veľmi dôležité. Ťažko sa však trénuje sila, keď vlastne ani nevieš aké máš maximum. Kto vie či si si zlepšil/a deadlift, minule si dvihol/a okolo 50-60kg? Teraz to je 55? Krásne, no nepovie ti to nič. Práve tréningový denník ti slúži na kontrolu samého seba. Využívaš čas strávený na tréningu naozaj naplno? Alebo si len tak „cvičkáš“?

Takže aby sme si to celé zhrnuli. Na to aby si bol v niečom lepší je potrebný tréning, a čo viac, vytrvalá práca. Chceš odbehnúť maratón? Začni pravidelne behávať a zvoľ správny bežecký program. Chceš byť bodybuilder? Začni robiť bicepsové zdvihy a presne meraj koľko čoho ješ. Chceš byť lepší v CrossFite? Tak doprav svoju maličkosť do CrossFitového gymu a makaj!

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?