September bol v Protone výživný, doslova a do písmena. Teraz Ti hlavou určite prebehlo, veď to je pochopiteľné, keďže v septembri je každý víkend minimálne jedno vinobranie alebo hody a k tým neodmysliteľne patria aj „výživné“ jedlá ako lokše, langoše, klobásky, ktoré samozrejme treba zapiť burčiakom. Na túto predstavu môžeš hneď teraz zabudnúť, pretože skutočnosť bola od tej predstavy vzdialená na míle ďaleko.

O čom teda Nutrition Challenge bola? Jednoducho o veľkej výzve a veľkej dávke odvahy, o túžbe po zmene, o zvedavosti, o zdravom životnom štýle, no najmä o 71 ľuďoch, ktorí boli ochotní akceptovať túto výzvu a popasovať s ňou ako najlepšie vedia.

Prečo to celé vzniklo?! Lebo!!! Ok, taká odpoveď Ti asi nestačí. Prvotná myšlienka vznikla počas horúcich letných dní a jej hlavným zámerom bolo ľuďom, členom CF Proton, dokázať, že pozitívnou zmenou stravovacích návykov a životného štýlu dokážu zmeniť aj svoj výkon na tréningoch. Zároveň sme ich tak chceli motivovať k tomu aby mali chuť sa zlepšovať možno o čosi ctižiadostivejšie ako boli zvyknutí. Jedným dychom treba dodať, že Nutrition Challenge nemala byť, a ani nebola, súťaž v chudnutí.

Motivácia?! Cítiť sa lepšie, zdravšie, výkonnejšie (nie len v gyme, ale áno presne aj v tom, čo Ťa ako prvé napadne v súvislosti s výkonnosťou) a potom ešte „zanedbateľných“ 1000 EUR, slovom TISÍC EUR, pre víťaza. Suma, ktorá Ti zrejme na chvíľku vyrazí dych, tak ako nám vyrazil dych záujem ľudí o zapojenie sa do celej akcie. Úprimne, čakali sme, že to osloví tak max. 20 ľudí, takmer štvornásobný počet nás extrémne prekvapil, no ešte extrémnejšie potešil.
Pravidlá?! Na prvý pohľad možno jednoduché, no zároveň veľmi prísne. Každý z prihlásených musel absolvovať vstupné merania, predpísaný workout, ktorým bola „obľúbená“ Karen (150 Wall Balls na čas) a jednorázové maximum na power clean (hoď si to do gúglu ak nevieš, čo to je) a potom sa už „len“ mesiac vyhýbať potravinám z čierneho zoznamu, medzi ktorými bol napr. cukor vo všetkých svojich podobách, prírodné a umelé sladidlá, múka a výrobky z nej, alkohol, mliečne výrobky boli obmedzené na jeden denne a ďalej si to už domysli, lebo nemáme priestor na publikovanie celého zoznamu a ani chuť podporovať vykrádačov nápadov. Že ako sme dokázali ustriehnuť, či to ľudia naozaj dodržiavajú?! Jednoducho, verili sme im a nabádali ich k tomu aby boli čestní a poctivo si strhávali body za každé jedno sústo jedla obsahujúceho zakázané suroviny?! Že sme naivní?! Možno, ale keďže rovnaké merania, workout a nové maximum museli absolvovať aj na konci mesiaca, na špekulácie jednoducho nebol priestor.

Priebeh?! Rozpačitý, plný nadšenia a očakávaní v úvode, neskôr silno konkurenčný, motivačný a na konci veľmi úspešný, prospešný a hlavne zmysluplný. Pred oficiálnym začiatkom celej výzvy bolo 71 ľudí rozdelených do štyroch teamov a každý z teamov mal svojho kapitána v podobe jedného z trénerov. Rozdelenie prebehlo absolútne náhodne, bez prihliadania na kamarátske vzťahy, bez prihliadania na rodinné pomery, jednoducho úplne bez. Úlohou kapitána bolo v prvom rade byť mentorom svojho teamu, viesť ho, a pomáhať svojim členom k dosiahnutiu čo najlepšieho výsledku. Že to nebola ľahká úloha Ti asi nemusíme vysvetľovať, lebo hejteri budú aj tak vždy len hejtovať. Do akej miery sa to každému z nich podarilo, musia a môžu posúdiť len samotní členovia jednotlivých teamov, no môžeme povedať, že každý jeden kapitán sa určite snažil ako najlepšie vedel.
Ako sme už spomenuli, úvod bol trochu rozpačitý, najmä preto, že ľudia zrazu nevedeli čo majú jesť. Nemohli už svoje jedlá zajedať chlebíkom, na vianočku s masielkom museli zabudnúť a najväčším problémom bola zrejme absencia cukru. V prvé dni sa mnohí premenili na chodiace mŕtvoly, spolu s cukrom sa im stratila energia, objavili sa migrény, nechuť do cvičenia a rôzne iné abstinenčné príznaky. Postupom času však začali objavovať nové zdroje sacharidov, tukov a bielkovín, nové, zdravšie možnosti v stravovaní, skupiny ožívali, ľudia si začali navzájom vymieňať recepty a challenge nabrala ten správny smer, ktorý si udržala až do konca. Samozrejme boli jedinci, ktorých nadšenie v polovici mesiaca opadlo, ale aj v prírode platí, že prežijú len tí najsilnejší.

Výsledok a víťazi?! Je nám jedno, že to bude znieť ako najväčšie a najotrepanejšie klišé na svete, ale víťazmi sú všetci, ktorí dokázali Challenge dokončiť a počas toho mesiaca dokázali nájsť odvahu na zmenu svojho životného štýlu, naučiť sa niečo nové, vyskúšať nové chute (teraz sa naozaj bavíme len o jedle), dokázali odolať rôznym pokušeniam (ešte stále sa bavíme o jedle) a preniesť si čo i len zlomok z toho, čo vyskúšali aj do svojho každodenného života. Áno vieme, že vetou hodnou miss universe nemôžeme uzavrieť tento článok, lebo všetci chcete vedieť, kto vyhral tých 1000 EUR, slovom TISÍC EUR a tiež prečo ich vyhral práve on.

Mirové prípravy na celý deň

Víťazi, druhý pokus?! Pre korektnosť a zachovanie aspoň ako takej anonymity, nebudeme uvádzať celé mená prvých troch ocenených, musia Ti stačiť len ich krstné mená. Vy, ktorí chodíte pravidelne trénovať do Protonu ich tak či tak poznáte, takže na tajomstvo ich úspechu sa ich môžete opýtať osobne. Poďme ale rovno k veci, a od zadu (nie, od zadu a bez lásky, ale od tretieho miesta).
Na treťom mieste skončil Miro. Miro, ktorý je možno pre mnohých najkontroverznejším a zároveň pre všetkých aj najprekvapivejším tretím miestom. Miro je však stelesnením posolstva celej challenge, ako jeden z mála nepotreboval zhadzovať prebytočné kilá, práve naopak jeho primárnym cieľom bol nárast telesnej váhy, čo sa mu úspešne podarilo. V meranom workoute sa zlepšil o necelé tri minúty a power clean vylepšil o 7,5 kg. Tieto údaje by Ti možno stačili, ale nás na Mirovi upútalo niečo úplne iné. Kto Mira pozná, vie, že pred septembrom si nevedel predstaviť piatok a sobotu bez párty a alkoholu, veľmi veľa alkoholu a na otázku, prečo nechodí cvičiť aj cez víkend len pohŕdavo odpovedal, že on si cez víkend predsa musí oddýchnuť. Varenie bolo pre neho nočnou morou a prípravou sobotnej večere zabil celú sobotu. Challenge ho však akoby šibnutím čarovného prútika zmenila o 180, alebo akoby Zuzana P. Povedala o 365, stupňov. Miro držal a čo je pozoruhodné ešte stále drží, pravidlá Nutrition Challenge na 100%, nedoprial si ani jeden cheat day, ani kvapku alkoholu, začal chodiť na tréningy aj cez víkend a čo je najpodstatnejšie začal jesť orechy a najmä každý deň si variť, nie len pre seba ale dokonca aj pre svoju priateľku. Pevne dúfame, že kvôli tomu neprestal chodiť do práce. Každopádne po zvážení všetkých vymenovaných faktorov, si Miro tretie miesto jednoznačne zaslúžil. A takto poctivo si Miro chystal jedlo na nasledujúci deň, upozorňujeme, že sú to porcie pre dvoch.

Druhé miesto si svojimi výsledkami a prístupom zaslúžil Jakub. Jakub je členom CF Proton už nejaký ten piatok a o to prekvapivejší je jeho progres, ktorý zaznamenal počas septembra, aj keď chodí na tréningy „len“ trikrát do týždňa. Do začatia Challenge sa Jakub o svoje stravovanie veľmi nezaujímal a stravoval sa prevažne vo svojej práci, kde len ťažko dokázal nájsť jedlá vyhovujúce našim pravidlám. Od prvého dňa si Jakub začal pripravovať jedlá doma, častejšie varil a našiel ako skombinovať zdravšiu časť jedál z kantíny s tým, čo si pripravil doma. Jeho zmenu v stravovaní si všimli aj jeho kolegovia, ktorí ho neustále provokovali sladkosťami a energetickými nápojmi. Jakub však odolal a namiesto „Margotky“ z automatu si dal banán s avokádom. K tréningom v Protone, na ktoré chodil pre nedostatok času často hneď po nočnej službe, pridal ešte pravidelné jazdy na bicykli a plávanie. V komunikácii s jeho teamom bol naozaj aktívny a pravidelne sa s ostatnými delil o svoje kulinárske výtvory. Zmena v jeho stravovaní sa výrazne podpísala pod takmer štvorkilový úbytok na jeho hmotnosti a hlavne o to, že v páse stratil 10 centimetrov. Vo workoute sa zlepšil o 45 sekúnd, power clean si vylepšil tiež, no najväčšiu radosť mu spravil zrejme jeho prvý muscle up. Jakub, len tak ďalej.

Malá ukážka Jakubovi kulinárskych zručností, horalky a margotky nemali šancu.

Celkovým víťazom CF Proton Nutrition Challenge sa po jednohlasnom verdikte všetkých kapitánov stal Michal. Pri pohľade na Miša pookreje duša každého hipstera. Je vysoký, má parádne pestovanú bradu, farebné tetovačky, v lete chodí na bratislavské Golden Sands a my sme jednoducho potrebovali víťaza, ktorého vieme predať a ktorý osloví davy. Ešte kým začnete rozvíjať ďalšiu silnú vlnu hejtovania, verte nám, že to nebol dôvod prečo sme Miša naozaj vybrali ako víťaza. Dôvodov bolo opäť niekoľko. Mišo dodržiaval pravidlá stravovania na 99%, body si musel strhnúť naozaj len vtedy, keď omylom olízal lyžicu od medu, ktorý dával do čaju svojmu chorému bratovi. Zbavil sa alkoholu, a to aj počas toho ako navštívil zápas slovenskej futbalovej reprezentácie, na ktorú sa bez alkoholu díva naozaj veľmi ťažko. K tréningom pristupoval zodpovedne a každý jeden odmakal na 100%, áno aj toto sme si počas toho mesiaca všímali. V Karen sa zlepšil o 26 sekúnd, čo na prvý pohľad nie je veľa, no jeho prvý meraný čas bol už sám o sebe vynikajúci (7:22) a zlepšiť ho, čo i len o 5 sekúnd, je naozaj obdivuhodné. Rovnakým spôsobom sa mu podarilo zlepšiť aj power clean, 7,5 kilový nárast za mesiac je opäť obdivuhodným výkonom. Všetky tieto atribúty sa nemalou mierou podpísali aj na Mišovom výzore, nie bradu si neoholil, ale jeho telo mu zrazu odhalilo dovtedy legendami opradený six pack, te

Michal a jeho pevná vôľa, momentka, ktorá hovorí za všetko.

n six pack, ktorý si Mišo dovtedy spájal len s pivom.
Správnosť nášho rozhodnutia potvrdil sám Michal tým, že až do vyhlásenia výsledkov vlastne nevedel, že môže vyhrať 1000 EUR, myslel si, že sa tá suma rozdelí medzi všetkých členov jeho teamu, a teda jeho cesta za lepším a zdravším ja, nebola podmienená túžbou po peniazoch ale túžbou po zmene. Druhým dôkazom je to, že Mišo pokračuje v zdravom stravovaní aj po skončení súťaže a nám ostáva veriť, že tie peniaze na tom nič nezmenia a nepokazia jeho charakter.

Záver?! Áno, aj tak sme sa rozpísali možno viac ako sme chceli. Každopádne dobrý záver by mal obsahovať kvalitnú rekapituláciu, aby si prišli na svoje aj milovníci, čísel, keďže im slová veľa nehovoria. Tak nech sa páči. Za jeden mesiac si 71 ľudí zlepšilo čas na Karen v priemere o 80 sekúnd. Svoje maximálky zlepšili v priemere o 3,5 kilogramu. Dokopy zhodili takmer 178 kilogramov telesnej váhy (priemerne 2,5 kg na jedného člena) a v páse stratili úctyhodných 282 centimetrov, priemer si vyrátaj sám, nech máš z tých čísel ešte väčšiu radosť. Už len z daných čísel je jasné, že Nutrition Challenge mala svoje opodstatnenie a bola úspešná. Nás však oveľa viac teší fakt, že každý kto sa zapojil, pocítil zmenu a zlepšenie na vlastnej koži a od nikoho sme nepočuli, že by mu to ublížilo. Vy, ktorí ste nevyhrali, nemáte dôvod smútiť, peniaze nie sú to, čo by Vás malo urobiť šťastnejšími, oveľa väčšou a hodnotnejšou výhrou je to, že ste ten mesiac vydržali a mnohí z Vás v zdravšom životnom štýle pokračujete ďalej. A určte budete mať možnosť zažiariť v ďalšej Challenge, ktorú pre Vás po veľkom úspechu tej prvej, určite radi zorganizujeme.

Traja výhercovia v celej svojej kráse a v plnej sile. Srdečne im gratulujeme a prajeme im minimálne toľko odhodlania aj do ďalších tréningov.

2016-10-11-16-14-20

Vaše výtvory na sociálnych sieťach :)