Toto je veta, ktorú pozná skoro každý. Práve toto je tvrdenie, ktoré sa veľmi často stáva kameňom úrazu a jedným z dôvodov prečo sa ľudia na cvičenie nakoniec vykašlú. V tej vete je to povedané veľmi výstižne: „musím niečo urobiť“. A to zvyčajne nie je spojené so žiadnou pozitívnou emóciou. Prednedávnom jeden môj kamarát, ktorý nie je crossfiter, povedal, že vidí výsledky našich ľudí, lebo ich to baví. A to je holý fakt. Keď sa hocikoho spýtam na tréningu, prečo to robí, tak jedna z odpovedí je, že ho to baví. A to je kľúč k úspechu.

Som si 100% istý, že keď niekto nájde na internete slovo CrossFit a začne rozmýšľať nad návštevou tréningu, v prvom momente má v predstave zmenu svojho fyzického vzhľadu a tak sa rozhodne „dať šancu“ tejto novinke (ktorá už vlastne ani na Slovensku novinkou nie je). Počas úvodnej konzultácie sa pýtam ľudí ako sa ku CrossFitu dostali a prečo to chcú skúsiť. Skoro vždy počujem slová spojené so vzhľadom. No keď sa to spýtame o pár týždňov odpoveď je úplne odlišná. Počas tréningov ľudia prídu na to, že vzhľad až tak nerozhoduje, a že sa kľudne môže stať, že trošku ťažší človek alebo naopak chudé dievča, dokáže podať taký výkon, ktorý by zahanbil kohokoľvek z obálky časopisu o chudnutí.

CrossFit mení pohľad ľudí na šport a pohyb všeobecne, posúva ho od „chodím cvičiť aby som schudol/nepribral/zmestil sa do oblečenia“ na „robím CrossFit, lebo ma to baví“. Opäť si každý, kto CrossFit nevyskúšal povie, že crossfiteri sú len ovce, a že je to presne také isté ako iné cvičenie. No výsledky ľudí hovoria sami za seba. Ich priority sa zmenia na zlepšenie všetkého možného počas tréningu. Od najobyčajnejšieho skákania cez švihadlo, cez drepy, beh, veslovanie až po zhyby na hrazde. Ten vzhľad väčšinou potichu príde ako sladká odmena alebo bonus práve preto, že sa ľudia nesústredia len na váhu.

[blockquote style=“boxed“ cite=“Veronika“]Na začiatku som nemala konkrétny cieľ. Nahovoril ma Paťo aby som to vyskúšala. No zistila som, že ma to neuveriteľne baví. Jednoznačne to odporúčam každému, kto chce pre seba niečo spraviť. A čo je teraz mojim cieľom? Zlepšovať svoje doterajšie výkony.

Veronika

Veronika a jej progres počas pol roka u nás v CrossFit Proton

Je úplne jedno, či človek pred CrossFitom aktívne športoval alebo sa len válal na gauči. Pozitívny efekt to má na každého. Veronika, ktorá k nam zavítala pred pol rokom urobila obrovský progres čo sa týka postavy. To je to čo vidia jej známi a kamaráti. My vidíme to, ako za pol roka zlepšila svoje zdravie a pohybové schopnosti. Ako množstvo vecí, ktoré sa možno zdali nepredstaviteľné, zrazu zvláda s prehľadom.

Pre nás trénerov je veľmi dôležité zmeniť zmýšľanie a pohľad ľudí, ktorí k nám prídu. Na prvom mieste má byť zdravie a pohyb, až potom vzhľad. Preto je normálne, že v akomkoľvek mieste na svete v CrossFit boxe nenájdete zrkadlá. Screen Shot 2015-04-15 at 11.47.23Viackrát sme mali túto otázku na stole. Tréner je ten, kto má napraviť človeka aby robil pohyby lepšie, nie zrkadlo. Aj skúsený športovec, profesionál potrebuje oko trénera aby zlepšil svoju techniku a pohyb. Pre začiatočníka je práve to základom dlhodobého progresu.

Na záver treba povedať, že aj CrossFit má svoje úskalia a negatíva, na ktoré určite upozorní nejeden kritik. No popri pozitívnych efektoch, ktoré prináša vám každý crossfiter povie, že to stojí za to.

 

Palo

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?