Šušťáky, walkmany, rifle na traky, nahrávanie pesničiek z rádia na kazety, nemecký speed metal a slovenský eurodance, prstene na nohy a “mama dovolaj už, nemôžem sa pripojiť na internet”….aj takto by sa dali charakterizovať 90te roky, ktoré sú už chvalabohu, resp. bohužiaľ, za nami…

Okrem spomínaných skvostov priniesli 90te roky do našich končín aj oživenie v seriálovej tvorbe v podobe amerických klenotov akými určite boli Melrose Place, Beverly Hills 90210, Akty X a seriál, ktorý sa v našich končinách prekladal ako “Verte-Neverte”.

A hoci sme mali všetci na stenách plagáty Brendona, Dylena, slintali pri pohľade na Kelly, Donnu, a túžili sme po tom aby nás prišla zatknúť agentka Scullyová, bol to práve seriál Verte-Neverte, ktorý sa mi dostal pod kožu asi najviac. Nebol taký napínavý ako Akty X, no do istej miery vychádzal z príbehov, ktoré sa naozaj stali, a to ma desilo viac ako to, že vo vesmíre nie sme sami. V každej časti ich bolo päť, a tie skutočné boli doplnené o príbehy vymyslené. Úlohou divákov bolo uhádnuť, či išlo o fakt, alebo fikciu. Úprimne priznávam, že moja úspešnosť v tipovaní bola veľmi zlá, pretože v tom čase som bol ešte veľmi dôverčivý a v podstate každý príbeh som považoval za skutočný. Niežeby výkony hercov boli natoľko presvedčivé, aby som im uveril všetko, no v každom príbehu som si vedel nájsť malý kúsok skladačky, ktorý mi prišiel uveriteľný a na základe toho som potom uveril celému, častokrát totálne nezmyselnému, puzzle.

No a presne takéto silno uveriteľné puzzle sa dá vyskladať o čomkoľvek, CrossFit nevynimajúc. Hoci je CrossFit na Slovensku stále ešte len v plienkach, je okolo neho strašne veľa mýtov, vymyslených poloprávd, ktoré Ti vyvrátim, no rovnako aj skutočných faktov, ktoré Ti potvrdím v nasledujúcich riadkoch. Pohodlne sa usaď, pozorne čítaj a ver, alebo never…

Crossfit je pre každého

Áno, nie je. Zrejme si hneď na úvod čakal jednoznačnejšiu odpoveď, no nedá sa inak. Je pravdou, že metodológia CrossFitu ho robí dostupným pre každého, čo podporuje aj stále rastúci počet CF gymov, prípadne ich napodobenín, ktoré sú dostupné už takmer v každom väčšom meste. Jednoducho kto chce, cestu ku CrossFitu si nájde. Nájsť cestu však nestačí, je to sice prvý a dôležitý krok, no ten zvládne naozaj každý. O tom či je alebo nie je CrossFit pre každého však v konečnom dôsledku rozhoduje Tvoje ego. Začiatky sú totiž ťažké a odradili už nejedného nádejného crossfitera/ku. Ak však nájdeš gym, ktorý bude vyhovovať Tvojim potrebám, trénerov, ktorí Ti pomôžu napĺňať Tvoje ciele, dokážeš zabudnúť na slová “nedá sa” a “nedokážem to” a vyzbrojíš sa dostatkom trpezlivosti, tak Ti CrossFit prinesie želané a zaslúžené ovocie v podobe Tvojho zdravšieho, silnejšieho a odolnejšieho JA.

CrossFit je pre každého a zároveň nie je

Nie som na to pripravený/á

A nikdy ani nebudeš. Pretože nemusíš byť. Toto je mýtus mýtov a pre mnohých vďačná výhovorka, prečo s CrossFitom nezačať. Ľudia si jednoducho mylne nahovárajú, že pred tým ako vkročia do CF gymu, sa musia dostať do “formy”. Ale čo, resp. kto definuje tú formu, a čo všetko to obnáša?! Na to už odpoveď nepoznáš a nikde sa ju nedozvieš. Určite si ale spomenieš na to ako si bol nervózny/a pred svojim “tenkrát poprvé”, teda pokiaľ si nemal/a v sebe toľko promile, že si na to nepamätáš. Tiež si sa na to poctivo pripravoval?! Absolvoval si dvojtýždňové porno sústredenie v Budapešti, len aby si sa “tenkrát” poprvé cítil viac vo forme?! Predpokladám, že nie, len si jednoducho skúšal. Nie vždy si asi trafil do čierneho, resp. nechtiac trafil práve tam, ale postupom času si spolu s každým ďalším zážitkom nadobúdal istotu a sebavedomie. A presne tak isto to funguje aj s CrossFitom. “Tenkrát poprvé” bude bolieť, “tenkrát podruhé” rovnako, no každým jedným tréningom to bude pre Teba znesiteľnejšie, zábavnejšie a intenzívnejšie. Možno aj preto, že základné pohyby, ktoré zo začiatku budeš vykonávať (ako napr. drep, mŕtvy ťah…) sú pre ľudí rovnako prirodzené ako sex.

Nezáleží na tvojej štartovacej pozícii, nemusíš byť na CrossFit pripravený

Strážna veža

“CrossFit je novodobá sekta, z ktorej niet úniku. Pripraví Ťa o rodinu, priateľov, prácu a nakoniec aj o rozum, pretože nebudeš myslieť na nič iné ako na gym, hrazdu, činky a workouty.”

Prečítaj si tú vetu ešte aspoň trikrát a povedz úprimne sám sebe, či je to uveriteľné?! Ak máš pocit, že áno, tak si buď príliš naivný, alebo si dovčera žil zavretý v pivnici a uveríš aj tomu, že Zem je plochá. Je pravdou, že niektorí ľudia rozprávajú o CrossFite až príliš a občas z ich nadšenia srší šialok fanatizmu, ale rovnaké nadšenie je určite vidieť aj na modelárovi, ktorý po niekoľkých hodinách lepenia dokončí svoje plastové lietadielko. Ľudia jednoducho radi rozprávajú o tom, čo ich baví a o svojich úspechoch, aj keď často sú to úspechy len z ich subjektívneho pohľadu. Každopádne CrossFit nie je o modlitbách, odpustkoch a zatratení, a nikto Ťa nebude vydierať, keď sa rozhodneš skončiť. Skôr ako k sekte by som ho prirovnal k droge s pozitívnym účinkom, ktorej účinnosť sa bude zvyšovať každou jednou dávkou. Takže ak váhaš či dať CF šancu, len z obáv, že budeš musieť “obrátiť na CrossFit” celú svoju rodinu a potom postávať s letákmi na námestí a prehovárať aj cudzie zblúdilé duše, tak na to hneď zabudni! Radšej skús nájsť v skrini použiteľné športové oblečenie, a zisti kde môžeš CrossFit vyskúšať na vlastnej koži.

Nie, CrossFit nie je sekta

(Ne)bezpečné Hry

“Je to nebezpečné, skôr či neskôr sa zraníš, pretože musíš robiť všetko rýchlo a každý jeden tréning je len súťaž.”

Keby som mal dostať euro za každý raz, čo mi túto vetu niekto povedal, tak by tento článok nikdy nevznikol, pretože by som bol teraz niekde v Karibiku na svojom súkromnom ostrove, vo svojom ešte súkromnejšom gyme. Áno, zranenia ku CrossFitu patria. Tak ako patria ku ktorémukoľvek športu. No ani zďaleka to nie je “šport”, ktorý by v zraneniach lámal rekordy. Nenájdeš ho v rebríčkoch najnebezpečnejších a ani najsmrtelnejších športov, čo sa napríklad nedá povedať o plávaní, pri ktorom sa utopí približne 3500 ľudí ročne, alebo bicyklovanie a lyžovanie, ktoré spôsobia niekoľko stoviek úmrtí ročne. Najviac Ťa však zrejme prekvapí zistenie, že k najviac úrazovým športom patrí beh. Obyčajný beh, ktorý je prezentovaný ako “šport pre každého”, no nie každý behať vie, a len mizivé percento nadšených bežcov sa zaujíma o techniku behu. A tak skôr či neskôr prídu podvrtnuté členky, problémy s kolenami, bolesti bedier, v horšom prípade bolesti chrbta. Nie, nebudem Ti tvrdiť, že pri CrossFite sa Ti nič nestane a že to nebude bolieť, pretože by som klamal. Bolieť to svojim spôsobom bude asi stále, ale nie je bolesť ako bolesť. Keď zrazu prejdeš zo svojho sedavého a konzumného spôsobu života do gymu, kde budeš behať, vzpierať, veslovať, robiť gymnastické pohyby, o ktorých sa Ti možno ani len nesnívalo, je prirodzené, že sa Tvoje telo bude brániť. Ak si však nájdeš kvalitný gym, tak Ti v ňom hneď na začiatku vysvetlia, že všetko má svoju postupnosť, a tak ako si sa musel najprv naučiť chodiť, aby si raz mohol behať, tak musíš aj v CrossFite zvládnuť najprv základy, a až potom viac technickejšie cviky. A zranenia?! K nim dochádza vo veľkej miere presne v tých prípadoch, keď ľudia skúšajú a robia veci, na ktoré jednoducho ich telá ešte nie sú pripravené. Ďalšími faktormi zvyšujúcimi riziko zranenení sú nedostatočná rozcvička, objem na úkor techniky, nulová regenerácia a priveľké ego. Na tieto nástrahy by Ťa však mali v každom kvalitnom CF gyme upozorniť a limitovať tak riziko zranenia na minimum.

CrossFit nie je nebezpečný, ľudia, ktorý mu nerozumejú sú nebezpeční

MuscleLienka

Dámy, táto časť bude venovaná najmä Vám, lebo práve Vy ste sa zrejme najčastejšie stretli s tvrdením, že dobrej žene patrí do ruky len varecha, metla a občas partnerov masívny hrudník. Potom si už len nepomýliť aktivity s nimi súvisiace, a o šťastný život máte postarané. Kruhy pod očami vyhladí botox, prsia zdvihne silikón, alebo poloha na štyroch, no a pri pohľade na svoj narastajúci zadok sa veľmi rýchlo stotožníte s porekadlom, že aj “veľká riť vie očariť”. To určite vie, ale nie je veľká ako veľká, a nie je riť ako riť. Skúšali ste už zumbu, jumping a dokonca aj cvičenie v elektro oblekoch, no želaný efekt sa akosi nedostavil?! Namiesto toho len ubolené kĺby, prípadne kožné choroby z obleku, ktoré mali pred Vami oblečené desiatky iných žien?! O CrossFite ste už síce počuli, no rovnako ste počuli aj o tom, že činka ženám do rúk nepatrí, pretože Vám z nej ruky enorme narastú, a Vy tak prídete o svoju jemnosť a ženskosť a každé Vaše pohladenie sa zmení v podstate na facku?! Ako dôkaz Vám púšťali videá z CrossFit Games, v ktorých poukazovali na všetky tie svalnaté “obryne” podobajúce sa na mužov. Dámy, toto tvrdenie je asi tak pravdivé ako, že môžete otehotnieť z orálneho sexu. To, že budete cvičiť s činkami, prípadne inými ťažkými predmetmi ťažšími ako rodinný nákup na víkend, z Vás mužov nespraví. Na to by ste museli trénovať minimálne dvakrát do dňa, mať na činke podstatne ťažšie váhy, mať ju v ruke denne, no a k tomu pridať nejaké tie podpultové “doplnky výživy”, z ktorých Vám okrem svalov narastú aj chlpy na prsiach. Pri pravidelnom tréningu sa Vaše telá určite zmenia, budú pevnejšie, odolnejšie, vytrvalejšie a silnejšie. Pribudnú pravdepodobne aj svaly, no určite Vám nenarastú bicepsy, kvôli ktorým sa nebudete vedieť poškrabať na hlave. Netreba jednoducho veriť všetkému, čo vidíte v youtube videách, obzvlášť tých z CF súťaží, pretože sú tam poväčšine zábery na ženy po športovom výkone, a je teda úplne prirodzené, že ich telá sa po záťaži javia svalnatejšie ako v realite naozaj sú. Nebojte sa činiek, nebojte sa gymnastiky, nikto Vás do ťažkých váh a do premetov nútiť nebude, pokiaľ im neprídete na chuť Vy sami, tak ako prídete na chuť svojim veľkým, no oveľa pevnejším a vytvarovanejším zadkom, bezbolestným chrbtom, lepšej kondícii a kvalitnejšiemu spánku.

Ženy majú z CrossFitu krásne vytvarovanú a spevnenú postavu

Zmeškaný vlak

“Máš 18, začni sa už chovať ako dospelý…Už máš 25, kedy sa chceš vydať?!…Ty už máš po 30ke a dieťa stále žiadne, spamätaj sa dievča?!…40 na krku a ešte stále sa chceš naháňať za loptou?!….Vy už máte po 50ke, Vy buďte rád, že sa ešte vôbec chodíte, na šport zabudnite!”

To je len zlomok spomínaných kúskov puzzle, ktoré vytvárajú rokmi zaužívané stereotypy týkajúce sa veku. Ľudia jednoducho radi škatuľkujú a vytvárajú nezmyselné pravidlá len preto, že oni to tak zažili, a tak je to správne. Bullshit!!! Každý si je strojcom svojho šťastia, a ak sa v 50tich rozhodnem, že chcem skočiť z lietadla s padákom, prečo by som nemal, len kvôli tomu, že mám 50?! Nikdy nie je neskoro začať, a platí to aj v CrossFite, ktorý rozhodne nie je len pre mladých, zdravých a výkonných. S CrossFitom môžeš začať v každom veku, pretože je jednoducho prispôsobiteľný každému. V kvalitnom gyme, kde škálovanie nie je pojem neznámy, skutočne nájdeš širokú vekovú paletu ľudí cvičiacich bok po boku. Je viac než samozrejmé, že 60 ročný muž nebude robiť workout v rovnakom nastavení ako 20 ročné chlapča, ich ciele budú zrejme tiež diametrálne odlišné, no obaja sa po skončení tréningu budú cítiť lepšie, a to že budú trénovať spolu môže byť pre oboch veľkou motiváciou. Starší pán sa bude cítiť mladšie, no a chlapec si uvedomí, že keď vydrží trénovať aj naďalej, bude v pokročilom veku minimálne v takej forme ako jeho starší kamarát z gymu. Benefit pre oboch, o ktorý by bolo hlúpe sa pripraviť, len preto, že Ti niekto povie: “na to si už pristarý!” Život treba žiť, a nie len prežívať, a niekedy je lepšie zabudnúť na istoty a vybrať sa cestou “pokus-omyl”. Pri dostatku trpezlivosti, odhodlania, sebazaprenia a správnej voľbe gymu, nebude CrossFit rozhodne pre Teba omylom, ale možno spôsobom, či životným štýlom, ktorý Ti určite zlepší zdravie a kvalitu života.

Vek je len číslo, to si zapamätaj

Čo dodať na záver?! Začal som rokmi deväťdesiatimi a nimi si pomôžem aj v závere, konkrétne frázou jedného z mojich obľúbených filmov z tohto obdobia “Posledný skaut”, v ktorom Bruce Willis tvrdí: “voda je mokrá, nebo je modré a ženy majú tajomstvá…”. K tomu dodám už len: “…a ľudia budú šíriť reči a klebety…”, lebo sa buď boja skúsiť niečo nové, alebo majú jednoducho tak nudný život, že nič iné ich nedokáže nadchnúť a zabaviť.

CrossFit nie je dokonalý, a nie je pre každého, no rozhodne stojí za vyskúšanie. A v prípade, že natrafíš na kvalitný gym s kvalitnými trénermi, svoje rozhodnutie určite neoľutuješ! A o radosť z pohybu, požadované výsledky, zdravšie a silnejšie JA, nadšenie z neho a o zábavu budeš mať postarané…TOMU VER!!!

Mišo

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?