Posledný novembrový víkend som strávil v príjemnom prostredí akadémie No Will No Skill, kde chalani riešia všetky druhy pohybov a na nič sa extrémne nešpecializujú. Cieľom návštevy bol však workshop „MovementX“ s Idom Portalom. Pre niekoho úplne neznámy, pre iných možno len cirkusant, no pre mňa bol pred touto skúsenosťou hlavne človek, ktorý má trochu odlišný pohľad na veci a stojí si za svojim. Čo nemusí byť každému po chuti. Pár dní som potreboval na to aby som si zoradil myšlienky z tohto workshopu a spravil si názor.

Ido Portal si, podľa jeho rozprávania, prešiel všetkým možným, od capoeiry, cez čínske bojové umenia ako aj tradičné posilňovanie a CrossFit. Nemá problém pomenovať „bullshit“ veci, ktoré sa mu nepáčia na jednotlivých športových odvetviach, ale zároveň vie aj vyzdvihnúť ak niečo konkrétne pomáha rozvíjaniu pohybu. Jeho špecializáciou je totiž nijak sa nešpecializovať. No pozerá na to inými očami ako my na CrossFite. Rieši „pure movement“, z každej svojej skúsenosti si zobral niečo a hľadal, čo sa s tým dá ďalej robiť. Postupne začal vytvárať systém, ktorý je veľmi obšírny a na tomto workshope sme len okúsili, čo všetko zahŕňa.

Veľmi ťažko sa v jednom článku dá opísať skúsenosť z dvoch dní plných nových informácií a pohybov. Ani nie je podstatné popísať, čo konkrétne sa preberalo na workshope, to sa pokúsim postupne implementovať do tréningov, niektorí si už všimli :D. Som síce CrossFiter, ak sa to dá tak pomenovať, no je pre mňa dôležité vedieť sa odtrhnúť od toho, čo robím denno-denne aby som nestratil prehľad. Hlavným prínosom pre mňa bolo, že som bol vystavený jednoduchým, niekedy až triviálnym úlohám, ktoré som v porovnaní s Idom, ale aj inými účastníkmi, nevedel zvládnuť s takou ľahkosťou. Samozrejme dá sa na to pozrieť tak, že „pche“, ktovie za koľko by dal Fran?! No práve naopak, sám seba sa pýtam, že ako to, že to tak pekne neviem, keď mojim tréningovým plánom je byť pripravený na nečakané. Ido viackrát počas dvoch dní narážal na nedostatky CrossFitu, s ktorými súhlasím. No zároveň poznamenal, že CrossFit vrátil medzi ľudí vzpieranie, prácu na hrazde a kruhoch. Určite som si nespomenul na všetky zaujímavé veci, ktoré sme prebrali, ale na priblíženie to stačí.

Nakoniec to uzavriem tým, že síce zo mňa nebude „Movement Guru“, nebudem každý deň chodiť po štyroch a visieť na hrazde, ale veľa vecí z Idovho pohľadu na pohyb je správnych a hlavne prinášajú výsledky. Nie nadarmo si ho volajú profesionálni športovci a kluby aby ich školil a ukázal im svoje metódy. Teším sa, ako budem nie len ja, ale aj vy na tréningoch môcť rásť vrámci pohybových schopností, k čomu mi dopomohol aj tento workshop.

Palo