Tento článok sme si požičali z CrossFit Verve. Myslíme, že poučiť sa z neho môžeme všetci ☺

Prednedávnom sa v CrossFit Verve Snatchovalo. Hľadali sme si jednorázové maximum na power snatch, po ktorom nasledovala ešte nejaká práca s ľahšou váhou. Počas ťažšej časti som sledoval atléta, ktorý mal pri vyšších váhach problém s technikou pohybu. Snatch je technicky veľmi náročný pohyb, preto je jasné, že nie všetci budú hviezdiť.

Ale späť k našej story. Opravoval som spomínaného atléta, nazvyme ho Cyril, niekoľko krát. Pomaly, ale predsa sme zlepšovali techniku, upozorňoval som ho na chyby, ktoré bránili k efektívnemu pohybu činky priamo hore. Cyril ma počúval, no napriek tomu stále prikladal na činku. Niekedy v strede tréningu za mnou prišiel a povedal, že sa zasekol. Už s tou činkou nevie pohnúť, niečo musí byť zle. Tento odhad bol veľmi presný, niečo bolo zle a bola to technika. Cyril dosiahol váhu, pri ktorej už jednoducho nebol schopný pri tejto kadejakej technike činku snatchnúť. „Nie, to nie je ono. Priložil som 2,5 kila, to nemôže byť až taký rozdiel.“ Každý športovec má pri svojich liftoch určitú hranicu, bod kedy to už nejde tak rýchlo ďalej. Väčšina z nich je pre nedostatky v technike. Práve to je fakt, prečo ju profesionálni vzpierači neustále a donekonečna pilujú. Neexistuje stav kedy má atlét dokonalú techniku. Vždy sa to dá zlepšiť. Otázne však je, ako je na tom technika CrossFitera, ktorý snatch stretne maximálne raz do týždňa. Aj to asi preháňam.

Tak opäť spať k našej story. Niečo som Cyrilovi o problematike zlepšovania techniky naznačil, no stále so mnou odmietal úplne súhlasiť. Avšak keď chcem niekoho presviečať, musím problém najprv vidieť. Tak som nechal Cyrilovi ešte jeden pokus. Pred mojimi očami sa pokúsil Muscle Snatchnúť činku. Žiadny podrep, žiadny pokus dostať sa pod činku, nič. Bolo jedno, či by si na činku naložil o štvrť kila alebo o desať kíl viac. Muscle snatchom to už jednoducho nešlo. Jednoznačne vec, ktorú som od Cyrila chcel bola pracovať na technike, dostať sa pod činku. Samozrejme taká vec sa netrénuje keď má naložené svoje 1RM. Tak pre takzvanú „accesory work“ som nákázal skupine naložiť si 50% svojho maxima. Toto je, moji milí, perfektný čas pracovať na technike. Ako si tak všetci začali pripravovať ľahšiu činku, vrátil som sa k Cyrilovi. No a čo nevidím pre accesory work má naložené cca 80% svojho 1RM. Keď som na to poukázal, myslel som, že povie „oops, tá moja matika“. No namiesto toho ma čakalo „Seriózne? To viem predsa snatchnúť!“
Moja odpoveď? „Nie, nevieš. Také číslo na činke si si nezaslúžil. Dokázal si, že tento pohyb je pre teba náročný. Okamžite dole.“

Prísne? Možno. No jednou z mojich úloh je udržať ľudí v gyme zdravých a bez zranení. Zabezpečiť ich neustály progress. Zdvíhať ťažké činky, bez dobrej techniky je presným opakom. Dôležitejšou otázkou je však pre mňa prečo? Prečo tak veľmi chceme tlačiť na pílu, zdvihnúť, dosiahnuť, až na hranicu keď riskujeme zranenie. Preto aby sme mohli povedať, mám vyšší lift? Prečo je to tak urgentné? Alebo je to tým, ž takúto situáciu nevidíme ako nebezpečnú?
[blockquote style=“simple“ cite=“Dr. Kelly Starrett“]Naše telo sa vysporiada s našim zlým pohybom a životným štýlom, pretože má šialené množstvo vbudovanej funkčnej tolerancie.

CrossFit je definovaný ako stále meniaci sa, funkčný pohyb vykonávany vo vysokej intenzite.“ Avšak mantra CrossFitu znie: technika, konsistentnosť, intenzita – v tomto poradí. Pred intenzitou chceme vidieť, že pohyb je neustále vykonávaný správnou technikou. Preto drilujeme pohyby s drevenou palicou, a po nej prichádza ľahká váha. Keď si vieme udržať správnu techniku, môže prísť pridávanie váhy. Prevráťme tento postup tak, že prvoradá bude intenzita a bude to mať následky.
Veľa krát mi moji atléti pri tom ako som ukazoval pohyb vraveli, že to u mňa vyzerá jednoducho. Robím CrossFit už 5 rokov. Začal som tak, že som škáloval každý jeden WOD. Uprednostnil som formu, pred váhou, počúval som opravné povely, pracoval som na slabinách, sústredil som sa na svoj vlastný výkon, nie na výkon iných. Keď sa spätne pozriem na tých 5 rokov, vidím progres. Vidím ako som sa dostal od prvého zhybu s elastic bandom k setom 12 kipingových zhybov unbroken. Vidím zlepšenie techniky môjho split jerku tak, že môžem nad hlavu zdvihnúť tú najťažšiu váhu. Vidím svoj pomalý konštantný progres – môžeš povedať to isté?
Mám členov, ktorý za mnou prídu a vravia, že už by mali vidieť progress vo výdrži. Súhlasím s nimi, to by sme mali, ale viem prečo tomu tak nie je. Pretože sa neustále zaujímajú o „RX“. To isté platí pri vzpieraní. Keď strávite čas s menšou váhou s lepšou technikou, buduje pripravenosť na vyššie váhy. Neustále zdvíhanie vysokých váh však nikdy nevedie k zdvíhaniu vyššej váhy efektívnejšie. Tréning ťa nerobí lepším. Správny tréning ťa robí lepším!

Čo si treba z tohto textu zobrať? Veľa gymov má na stene napísané „Leave your ego at the door“ a nie je to tam len tak pre srandu. Každý má ego. Ide len o to, či je pre teba dôležitejšie pohladkať ho, ako sa posunúť v dlhodobom horizonte dopredu.