OPEN 2016 je CLOSED, viem, nič nové a prevratné som Ti neoznámil a uvedomujem si aj to, že od jeho konca už prešlo pár dní, alebo ak to máš radšej poetickejšie, pretieklo už veľa vody Dunajom od kedy si si submitol svoje skóre z 16.5. Prečo nastal čas rekapitulovať až teraz?! Pretože niekedy je lepšie dať veciam čas, počkať kým emócie doznejú, hormóny sa skľudnia, ego sa vráti do normálu, zahoja sa mozole a najmä Vás napadnú iné slovné spojenia ako tie, z ktorých sú publikovateľné len predložky.

Prejdem však radšej k veci, možno uvediem na Tvoj vkus priveľa čísel a štatistík ale na crossfite je skvelé práve (ale nie len) to, že Tvoje výkony sa dajú zmerať a porovnať s ostatnými. Áno, bavíme sa o športových výkonoch a porovnávaniach, tým šatňovým, sa možno bude niekto venovať inokedy, v inom článku a asi aj v inom gyme. OPEN 2016 bol druhým Openom v histórii CF Proton a v porovnaní s rokom 2015 sa do neho zapojilo dvojnásobne viac z Vás, konkrétne 38 našich členov, rátam aj tých cezpoľných, ktorých sme prijali za svojich, lebo sme komunita a silno sa ľúbime.

38čka je v očiach hokejového fanúšika magické číslo, číslo pri ktorom sa mu tisnú slzy do očí a v hlave si prehráva všetky góly Paľa Demitru…., Teba však hokej momentálne nezaujíma ani trochu, veď majtrovstvá sú až v máji, takže čo znamená 38 z pohľadu CF Proton?! Len toľko, že na Slovensku nenájdete gym, v ktorom sa do Openu zapojilo viac ľudí. Sme hrdí na to, že 38mi z Vás našli odvahu prihlásiť sa a to aj napriek vedomiu, že na Regionals sa nikto z Vás nedostane, teda jedine, že by ste sa chceli ísť pozrieť ako diváci. To však nijakým spôsobom nedegraduje Vaše výkony, práve naopak. Bolo skvelé počas 5tich týždňov, 35tich dní, 840tich hodín (to sú tie sľúbené čísla) sledovať ako Openom žijete, ako ste v deň vyhlasovania nového workoutu tipovali, čo si strýko Dave pre nás pripravil, ako ste takmer nikdy netrafili, lebo strýko Dave sa tento rok odtrhol z reťaze, alebo spadol z motorky, a popustil uzdu svojej fantázie do neuveriteľných rozmerov.

Potom prišli na rad životne dôležité rozhodnutia: „Idem Rx alebo Scaled? Čo keď dám len jedno kolo? Bude tam veľa ľudí? Bude to trapas? Bude sa tam fotiť? Čo si oblečiem? Dostanem viac „likeov“, keď budem na fotke s ťažšou činkou? A čo keď TEN, TÁ stihne viac opakovaní ako ja?“ Ruku na srdce, kto si nepoložil minimálne jednu z týchto „zásadných“ otázok. Ale aj o tom je OPEN. Samostatnou témou je príprava taktiky, silné prepočty koľko kôl/opakovaní  by som mal stihnúť, koľko kôl/opakovaní by som chcel stihnúť, koľko kôl/opakovaní za minútu musím spraviť aby som stihol aspoň to, čo by som chcel, lebo to čo by som mal asi nestihnem.

Až konečne nastal deň D, krásne Proton Open tričko na sebe, úsmevy do foťákov, taktika sa prehráva celý čas v hlave, adrenalín stúpa a s Desmodom to naozaj nemá nič spoločné, pohľadom hypnotizuješ timer, 3, 2, 1…Berieš činku, či už 43jku v 16.1 a robíš s ňou prvý výpad, alebo 100večku pri DL v 16.4, spravíš prvé opakovanie, a poctivo pripravená taktika sa rozsype (tu by som použil expresívnejší výraz, ale jedného dňa si to možno budú čítať moje deti) na márne kúsky, lebo činka je zrazu ťažšia ako bola v tých prepočtoch, 25 ToesToBarov Ti trvá dlhšie akoby si chcel, ChestToBary Ti na tréningu tiež išli ľahšie, na vesle sa cítiš akoby si vesloval(a) proti prúdu a angličáky Ťa tiež zadýchali viac ako si čakal. V tom momente sa Tvoj mozog mení na GPS navigáciu z Tvojho auta a prepočítava, prepočítava, a prepočítava, no márne , telo hovorí nie a Ty musíš začať improvizovať, silno improvizovať. Niekomu sa tá improvizácia podarila viac, niekomu menej.  Kažopádne kto chcel, výhovorku si našiel, aspoň na chvíľu, aby tým zakryl sklamanie alebo prípravu novej taktiky na pondelok, kedy si ten workout zopakuje a určite ho zvládne lepšie, rýchlejšie, silnejšie, jednoducho všetky „šie“ aké Ťa len napadnú. Niekomu sa to podarilo, niekto mal možno dávať väčší pozor na hodinách matematiky. Každopádne všetci budeme mať šancu na reparát, veď OPEN 2017 už klope na dvere.

Nie, nebudem analyzovať jednotlivé workouty ani to kto ich ako zvládol, a už vôbec nie kto mal kedy viac využívať svoje areóbne alebo anaérobne kapacity, na to sú iní experti a výsledky si viete pozrieť aj sami.
Pre mňa je podstatnejšie to, že si našiel odvahu a Open dokončil a verím, že to bola pre každého z Vás dobrá skúsenosť, veď každý musel siahnuť na dno svojich síl, donútiť sa k vyššiemu výkonu a prekonať sám seba. Poniektorí možno dodnes neveria a nevedia ako spravili svoj prvý barMU, alebo premiestnili niekoľkokrát svoje 1RM alebo, že Open vôbec dokončili, keďže každý týždeň sa zaprisahávali, že toto bol ich posledný Open workout, už navždy. Ale práve tá atmosféra, ľudia, ktorí prišli povzbudzovať a súťaživosť, ktorá je v každom, nás donútila dokončiť OPEN 2016, hoci aj cez bolesť a cez slzy.

Na záver ešte pár čísel, keďže mám pocit, že som ich uviedol menej ako som sľubil, za 5 týždňov, sme videli 10tky súťažných heatov, prepotili minimálne 190 tričiek, minuli aspoň tri vedrá magnézia, veď keď nevládzeš, daj si „magnézko“, to Ti určite pomôže. Videli sme niekoľko „tenkrát poprvé“ barMuscleUpov, počuli sme nadávať ľudí, ktorých niekedy ledva počujeme rozprávať, a minuli sme 100vky eur na po-Openové afterky, ale bez nich by to jednoducho nešlo.

Verím, že budúci rok tieto čisla opäť porastú a odvážia sa aj tí, ktorých výhovorky prečo to neskúsiť  tento rok ešte premohli, no rozhodne im patrí vďaka za skvelé povzbudzovanie. A tí, ktorí to s nami tento rok absolvovali budú ešte silnejši, rýchlejší, jednoducho „ší“, lebo už určite začali trénovať oveľa intenzívnejšie aby odstránili všetky svoje nedostatky, kvôli ktorým museli prepočítavať, prepočítavať a prepočítavať.

Mišo