Niekomu sa to môže zdať „pritiahnuté za vlasy“, no podľa WODu na tabuli sa dá o kvalite tréningu a tiež trénera/gymu vyčítať dosť veľa. Tréningy vieme zadeliť do dvoch hlavných typov (samozrejme existuje aj niečo medzi tým, no ani to nie je o nič lepšie). Jeden z nich ja osobne NEPOVAŽUJEM za CrossFit.

Dva typy tréningov na tabuli v CrossFitovom boxe, alebo CrossGyme:

A:
WOD: AMRAP 7 min
10 Front Squats (60/40)
10 Burpees over the Barbel
B:
Strength: 15 min to find 3 Rep Heavy Front Squat
Skill: 10min EMOM Power Clean
WOD: AMRAP 20min
20 Lunges with KB
15 KB Swing
10 Pull Ups

Prvým rozdielom je už na prvý pohľad objem, resp. zdanlivé množstvo cvikov, ktoré tréning vypĺňajú. V prvom prípade máme zaplnených „len“ 7 minút, ak si spočítame druhý tréning, budeš makať 45 minút. Napriek tomu však oba skupinové tréningy trvajú pravdepodobne jednu hodinu. V čom je teda ten rozdiel?

Pozrime sa na vec dôkladnejšie, na príklade priemerného návštevníka gymu. Muž okolo 30 rokov, 8 hodinová pracovná doba niekde v kancelárii. Nazvime ho Adam a zo skúseností predpokladajme, že Adamov drep nie je úplne dokonalý. Ak vezmeme do úvahy, že presedel pol dňa na zadku, rozsah jeho pohybu rozhodne nebude optimálny. Na to aby vedel vykonať drep so správnou technikou a rozsahom pohybu, budeme musieť  časť tréningu venovať práve mobilite. Netreba zabudnúť, že pozícia „front racku“ taktiež pre veľa ľudí nie je úplne komfortná a vyžaduje si rozcvičenie a prácu na zlepšení.

Ďalšou dôležitou časťou je samotný drep. Ak chcem aby Adam bol raz schopný bezpečne a bez zranení drepovať viac ako 100kg, musím ako tréner neustále pracovať na tom, aby bol jeho Front Squat lepší, kvalitnejší. Aby zaťažoval chodidlo, kolená, boky a chrbát správnym spôsobom, aby lakte boli v dobrej pozícii a podobne. Ak napríklad mne niekto povie, že mám Front Squat super, automaticky si pomyslím, že buď nevidí čo je zle, alebo sa mu len nechce sa tým zaoberať. Vyber si, čo z toho je podľa teba horšie.

A teraz si zrátajme, koľko času mi toto všetko zaberie:

Vysvetlenie tréningu –5minút
Všobecné zahriatie – aspoň 5 minút.
Rozcvičenie drepu(5min) a front racku (5min) – 10 minút.
Časť kde sa Adam má zlepšiť najviac – technika a mechanika pohybu (front Squat) 10 minút.

Spolu nám to dáva „krásnych“ 30 minút práce, a to sme ešte na činku nenaložili jediný kotúč. Ako by som mala stihnúť všetko, čo je naplánované v tréningu B mi nie je jasné. Jedinou možnosťou je, že sa na ZLEPŠOVANIE Adamovho pohybu vykašlem a nechám jeho a ostatných ľudí jednoducho „cvičiť“.

Palo vo videu v skratke rozobral rozdielný pohľad na tréning.

CrossFit? Možno nie.

Bohužial, tu sa práve stráca rozdiel medzi „AKOŽE CrossFit“ cvičením a skupinovými cvičeniami ako BodyFit, FitCross, CrossFitUp, Tabata, HIIT, G-Flex, SOM, SME, SÚ, BUDÚ a ktovie čo ešte marketing znesie. Jediný rozdiel vidím v type cvikov, ktoré tréner „predcvičuje“ alebo „dáva ľuďom cvičiť“.

CrossFit to rozhodne NIE JE. V naozajstnom CrossFitovom boxe je tréner na to, aby prišiel na spôsob, akým zlepšiť tvoj pohyb a dlhodobo zlepšovať tvoj fitness level a zdravie, či už je to technika mŕtveho ťahu, alebo čas na 5km beh. Každý  cvičenec je iný, reaguje na iné podnety, niekomu viac vyhovuje názorná ukážka pohybu a chyby, ktorú robí, druhému je to potrebné vysvetliť slovami, ďalší sa zase rýchlejšie zlepší ak mu tréner dá fyzickú zábranu v pohybe a podobne.

Tréner CrossFitu tam NIE JE na to aby Ťa sprevádzal hodinou plnou cvičení a púšťal a vypínal hudbu a časovač. Tréner je na to, aby ťa trénoval!

Áno, je jednoduchšie vyplniť hodinu cvičením, AMRAPmi, ťažkými činkami a nekonečnými WODmi. Ľudia sa radi „zapotia“ a budú mať po tréningu dobrý pocit, že makali. Som si istá, že za vami príde niekoľko klientov so slovami aké to bolo super a náročné a dáte si „High Five“, lebo ste super komunita. Na to mám len jednu odpoveď: „Gratulujem.“ Boli všetky drepy dokonalé? Určite nie, to je jasné. Boli ale najlepšie aké v ten tréning mohli byť? Ak si si ako tréner alebo cvičenec odpovedal inak ako veľkým ÁNO, niečo nie je v poriadku.

V čom je hlavný problém.

Keď vidím na tabuli jeden 7minútový AMRAP v ktorom sú napríklad ťažké front squaty s angličákmi, viem, že odtrénovať tento tréning tak, aby si z neho ľudia zobrali maximum bude masaker. Masaker pre mňa, trénera/ trénerku. Pre klienta to však bude mať nepomerne väčšiu hodnotu pre jeho zdravie, skill a fitness. Nebudem si ako tréner svoju prácu zľahčovať len preto, že sa mi nechce ľudí učiť a naozaj trénovať.

„Len“ 7 minút? „Iba“ Fran?

Je náročné NAUČIŤ ľudí, čo je to intenzita.  Pre niekoho sa môže zdať 7 minút málo. No ten, komu sa to zdá málo, jednoducho nevie čo tá intenzita je. Je jasné, že keď dá Adam Fran za 9 minút, bude sa potom pýtať čo ešte budeme cvičiť. Ak by však Adam dal Fran napríklad za 3 minúty, bola by to pravdepodobne úplne iná story.

Veď hlavne, že „niečo“ robím.

Je fajn keď sa ľudia hýbu, to uznávam. Nie som však spokojná s tým, keď sa dve odlišné veci volajú rovnakým menom, v tomto prípade- CrossFit. Robí to zlé meno mne ako trénerovi, takisto CrossFit-u ako metodológii. Ak teda vidíš alebo píšeš na tabulu každý deň niečo podobné tréningu typu B, len ťažko to bude naozaj CrossFit.

Odporúčam, pozrieť si stránku CrossFit.com a denný workout. Ešte som tam naozaj nikdy nevidela viac ako jeden WOD na deň. Prioritou tréningu (nemyslím cvičenia, myslím TRÉNINGu) je zlepšovanie pohybu, a počas hodiny na to musí byť priestor.

Pre nášho Adama je dôležitejšie, že sa naučí mať činku položenú vo front racku správne, alebo bude mať od dnes menej vytočené špičky do strán, alebo mu v dolnej pozícii front squatu konečne nepadnú lakte, naučí sa pri ťažkých drepoch správne dýchať a pod., ako to, že dnes spraví štyri workouty.

Niečo na záver pre trénerov.

Po každom tréningu sa spýtaj sám seba. Chcel by si sa zúčastniť tréningu, ktorý si práve viedol?

Niečo na záver pre cvičencov.

Čo nové si sa naučil/ zlepšil na dnešnom tréningu?

 

Tina Perlácová

Ak ste vedúci gymu/tréner/crossfiter a  máte akékoľvek otázky, píšte na crossfitproton@gmail.com