„V mestečku Betléme, v jasličkách na slame…“ a ďalej to poznáš, týmito slovami začína jedna z najznámejších vianočných kolied. Ak ju nepoznáš, tak Tvoji rodičia zrejme zanedbali časť výchovy týkajúcej sa sviatkov a tradícii, alebo Tvoji starí rodičia neboli „katoši“ (sympatizanti katolíckej cirkvi na 6 písmen, ak by ste sa s tým niekedy stretol v krížovke, verím, že tento pojem vysvetľovať nemusím). Prečo som nezačal Tichou nocou?! Pretože Vianoce už dávno nie sú sviatky tiché a pokojné. Práve naopak, mobilní operátori nám ich oplieskávajú o hlavu už od októbra a pokoj nám rozhodne nedajú ani po nich, keďže 99 percent z nich bude „neodolateľné“ vianočné ponuky predlžovať minimálne do marca. Obchodné reťazce nám nútia vianočný tovar od rovnakého obdobia a presviedčajú nás najprv, že keď nakúpime vopred vyhneme sa stresu a potom v nás ten stres živia tým, že sme určite na niečo zabudli a máme sa ešte vrátiť, a my sa vrátime.

No skôr ako Ti stihnem znechutiť ten pôžitok z ducha Vianoc a mamonu, obráťme stranu a skúsme sa na vianočné sviatky pozrieť z pohľadu crossfitera. Začnime pekne postupne a zamerajme sa najprv na predvianočné obdobie, áno presne to obdobie, ktoré u väčšiny bežnej populácie rozhoduje o kvalite Vianoc. Keďže crossfiter je tiež len človek, aj keď veľmi často svojim okolím nepochopený, najkrajším sviatkom v roku sa nevyhne, a aj keby možno veľmi chcel, tak jeho rodina ho veľmi rýchlo vyvedie z omylu. Pozitívne je, že pre Teba sú bežné úkony smrteľníkov ľahšie zvládnuteľné. Nákupy zvládneš za podstatne kratší čas pretože si schopný odniesť viac tašiek naraz, keďže pravidelne robíš mŕtve ťahy. Pri kúpe vianočného stromčeka neriešiš jeho rozmery a to kde zoženieš auto na jeho prevoz, jednoducho kúpiš strom, snatchneš ho nad hlavu, položíš na ramená a výpadovou chôdzou ho odnesieš až do obývačky, kolená tentokrát radšej na zem nedávaj, predsa len už ani tie chodníky nie sú to čo bývali. Darčeky?! Pri nich zrejme narazíš na prvý seriózny problém, Tvojich rodinných príslušníkov asi nové Nano 6ky nepotešia a veci, ktoré by si priali, zase Ty nezoženieš, keďže poznáš len crossfitové obchody. Vyrieš to k spokojnosti oboch strán, vyber hotovosť z bankomatu, zalep do obálky a nech si každý kúpi, čo chce.

Odniesť vianočný stromček? Žiadny problém.

Odniesť vianočný stromček? Žiadny problém.

Druhým, zrejme omnoho zložitejším problémom bude tradičná štedrovečerná večera, ktorá je asi len ťažko v súlade s pravidlami Tvojho „paleo low carb“ stravovania. Ak sa chceš teda vyhnúť pohŕdavým pohľadom Tvojej rodiny počas toho ako budeš oškrabávať trojobal z kapra, majonézu zo zeleniny v zemiakovom šaláte, alebo sa pýtať, ktoré koláče sú bez múky a cukru, priprav si svoje vlastné štedrovečerné menu. Nemusí to byť nič komplikované a nepotrebuješ k tomu hviezdu od Michelina (nie, nie je to ten maskot výrobcu pneumatík), stačí keď si kúpiš filet z lososa (radšej si priplať za kvalitu ako za liečebné náklady z infekčného), šalát si môžeš pokojne dopriať zemiakový, stačí len nahradiť majonézu jogurtom. Čo sa týka koláčov, možností máš opäť niekoľko, len na chvíľu vypni svoju obľúbenú stánku s domácimi videami, do prehliadača si daj gúúúgl a zadaj povedzme „koláče bez múky a cukru“, máš?! Vidíš, ani to nebolelo a už ich treba len upiecť, také jednoduché. Prípravu máš zvládnutú, Vianoce môžu začať.

Štedrý deň je v očiach crossfitera relatívne pokojný deň, za predpokladu, že Tvoj gym má, a tie najlepšie určite majú, minimálne dopoludňajšie tréningy. V pohodičke si zatrénuješ, potešíš svoje hormóny a v priebehu dňa Ti nehrozí absťák z nedostatku cvičenia. Doma sa vyhneš upratovaniu, stresom z varenia a ešte sa, narozdiel od ostatných členov rodiny, môžeš zasýtiť proteínovým shakeom keďže oni budú celý deň hladovať v nádeji, že večer uvidia zlaté prasa. Ty, pri troche šťastia, a s prihliadnutím na priemernú slovenskú rodinu, vyhladovanú po celom dni, uvidíš pri stole prasiat niekoľko, zlato si domysli. Z gymu sa neponáhľaj, kľudne nechaj auto doma a radšej sa prejdi, nič podstatné nezmeškáš a skrátiš si nekonečný čas do štredrovečernej večere. „S láskou“ zabezpečené dary máš v obálkach, lososa pripravíš za 10 minút a v telke bude aj tak len tá alkoholom sužovaná pochabá stará žena, ktorej kedysi niekto nahovoril, že dokáže vyrábať sneh na počkanie a niekto si myslí, že sa na to musíme dívať už tridsiaty rok po sebe, po prípade jej vzdialený príbuzný spoza Uralu, ktorý pre zmenu už vyše 50 rokov otravuje ruské panny s otázkou:“je Ti teplo dievčatko?!“ Sám mi dáš za pravdu, že prechádzka po tréningu Ti určite prospeje viac a ani nebudeš vedieť ako Ti ubehne čas do tej všetkými očakávanej chvíle.
Rodina si spoločne sadá za bohato prestretý a gýčovito vyzdobený stôl, všetci sa usmievajú, prajú si krásne sviatky, no Ty si hlavou stále v gyme a rozmýšľaš čo si počas dnešného workoutu mohol spraviť lepšie aby si stihol viac opakovaní. Je to úplne normálne, aspoň to odvracia Tvoju pozornosť od kapustnicou zamastených úst a nenásytných pohľadov Tvojich spolusediacich, ktorí si až jeden celý deň dokázali odoprieť jedlo. Vychutnáš si svojho vo vode vareného lososa, zaješ ho vlastnoručne pripraveným paleo raw koláčikom a pomaly začneš premýšľať nad tým aké dary asi dostaneš. Silno dúfaš, že Tvoja rodina po roku konečne pochopila, že nemáš záujem o iné hobby, že Ťa nezaujímajú knihy, na ktorých nie je Fronning alebo niektorá z Dottirs, a že ponožky chceš len farebné s čo najbláznivejším motívom. Chvíľa s veľkým „CH“ nastáva, darčeky lietajú po obývačke a Ty začneš odbaľovať, resp. driapať papier hlava nehlava lebo musíš ukázať, že si silnejší jedinec ako oni. Po piatich minútach falošných nádejí zistíš, že Tvoja rodina Ti stále nerozumie, ponožky si síce dostal, ale keby si si ich obul do gymu tak môžeš chodiť akurát tak na open gym. Ty si však crossfiter, si pripravený na všetko neočakávané a preto to sklamanie nedáš najavo, aj tak by to nikomu neprospelo (áno, chcel to byť skrytý odkaz na Pelíšky, jeden z mála filmov, ktoré sa dajú pozerať každý rok).

Ideálne darčeky pre corssfitera, žiaľ len v ideálnom svete...

Ideálne darčeky pre crossfitera, žiaľ len v ideálnom svete…

Po všetkých tých ceremóniách prichádza na rad hluché obdobie, ktoré Tvoja rodina vypĺňa prepínaním televíznych kanálov s nádejou, že tento rok by predsa len mohli dávať aj niečo iné ako za posledné roky, a prejedaním sa, lebo treba ochutnať zo všetkého, čo sa na štedrý stôl dostalo, to že si to tam nachystali oni nikto nerieši. Ty si však aktívny človek, z televízora si za posledné dva mesiace utrel tak jedine prach, lebo čas si radšej trávil v gyme a preto by si sa nemal znížiť na ich úroveň a vymyslieť niečo, čo by potešilo Tvoje telo a pomohlo Ti spáliť pár kalórii. Nie, nemôžeš začať len tak klikovať alebo drepovať pred vianočným stromom, to by sa mohol doma niekto zo silného šoku udusiť koláčom. Musíš to spraviť rafinovanejšie, jednoducho povedz, že ideš na polnočnú omšu, áno tiež riskuješ, že sa niekto ľahúčko pridusí koláčikom, ale bude to pre nich pozitívny šok. Netráp sa tým, že nevieš kde je najbližší kostol ani tým, že na tú polnočnú sa vyberieš už o desiatej večer, potrebuješ sa jednoducho dostať von a minimálne sa poprechádzať. Pre istotu si zober rukavice, ak by si natrafil na detské preliezky, pár zhybov určite pohladí Tvoju dušičku.

Štedrý večer si prežil v zdraví a relatívnej spokojnosti, sviatky však naneštastie nekončia a Ty máš hneď v prvý sviatok vianočný obrovský problém. Tvoj gym je zatvorený z pre Teba nepochopiteľného dôvodu, keďže za najväčší sviatok crossfiterov považuješ CF Games a nie Vianoce. Každopádne s touto skutočnosťou sa musíš vyrovnať, pretože sa stále odmietaš pridať k pokračujúcemu ničnerobeniu a prežieraniu sa ľudí, ktorí sú vraj Tvojou rodinou. Včerajšia prechádzka bola síce fajn, ale dva dni po sebe Ti to asi stačiť nebude, preto je najvyšší čas opäť použiť gúúúgl a skúsiť vetu „workouts for home“ alebo „bodyweight workouts“. Ak by si sa náhodou nevedel rozhodnúť, tak skús napríklad wod MARY, názvom veľmi blízky workout Vianociam, ktorý je 20 minútovým AMRAPom pozostávajúcim z piatich klikov v stojke, desiatich drepov na jednej nohe a pätnástich zhybov. Že nemáš doma hrazdu??? A??? Improvizuj, škáluj, daj si namiesto zhybov angličáky alebo kliky a určite si prídeš na svoje. Podstatné je, že sa budeš hýbať, vieš predsa ako ťažko sa trénuje po niekoľkých dňoch voľna.

Niektoré slovenské rodiny radi trávia Vianoce na horách. Ak je to prípad aj ten Tvojej, máš o problém navyše, pretože turizmus je síce na vzostupe (aj keď v tých horách stretneš skôr yetiho ako vzostup), no crossfitový gym v horách nenájdeš. Tvoj zmysel pre improvizáciu budeš musieť posunúť o level vyššie. Pravdepodobne sa nevyhneš behu v snehu, či už plánovanému, alebo zúfalému, ktorým sa budeš snažiť utiecť späť do civilizácie, tak či tak si nezabudni pribaliť Tvoje CF termo oblečenie, v kraťaskoch a tieločku ďaleko nezabehneš. Dobrá výbava je predsa základ, veď aj nevesta s dobrou výbavou je oveľa zaujímavejšia ako tá bez nej, a s ňou nemusíš byť odkázaný len na beh, kľudne vyskúšaj angličáky v snehu, nájdi nejaký voľne váľajúci sa peň, premiestni si ho na ramená a drepuj. Keď to zvládol Rocky, zvládneš to aj Ty, lebo aj Ty nepoznáš bolesť.
V prípade, že Tvoja rodina nevlastní chatu na horách a ani nemá záujem si ju od niekoho prenajať, vyhral si. Na Štefana (druhý sviatok vianočný) bude už každý správny gym opäť otvorený, minimálne poobede, a Ty sa budeš môcť stretnúť s ľuďmi, ktorých za rodinu považuješ, s ľuďmi, ktorí posledné dva dni prežívali podobné strasti a slasti vianočných sviatkov, s ľuďmi, s ktorými sa rád potíš aj bez toho aby ste sa navzájom dotýkali, jednoducho s ľuďmi, ktorí sú crossfitom postihnutí rovnako ako Ty. A to bude pre Teba tým najväčším vianočným darčekom, pretože „all you want for Christmas, is Fran!“ (ak nevieš po amerikánsky, tak v tom istom gúúúgli, v ktorom si hľadal recepty, je aj prekladač, neboj sa ho použiť)

Rocky, sneh a jeho polienko, rozhodne to vyskúšaj aj Ty!

Pár slov na záver, tento článok nechce byť hejtom Vianoc, autor rešpektuje hodnoty tradičnej rodiny a rovnako rešpektuje všetky cirkvi sveta, má len na ne svoj vyhradený názor. Uznáva, že niektoré pasáže sú mierne prehnané, ale život ide ľahšie s úsmevom. Preto, bez ohľadu na to, do akej miery si crossfitom postihnutý, preži Vianoce hlavne s úsmevom, nerob veci, ktoré by sa mali robiť, ale veci, ktoré chceš robiť. Sprav si pohodu, obklop sa ľuďmi, ktorých máš rád, kľudne to môže byť aj rodina, a hlavne to preži v zdraví a s úsmevom na tvári. Šťastné a veselé priatelia, a aj nepriatelia, lebo Vás to nas…štve.