Rovnako ako v bežnom živote, aj v crossfite je pomyselná čiara medzi úspechom a neúspechom veľmi tenká. Väčšina z vás CrossFit miluje, no každý z nás už určite zažil moment, kedy sme ho nenávideli zo všetkého najviac. Vždy, keď prejdeš dverami boxu, cítiš mierne napätie, niekedy až strach, no zároveň sa tešíš a si plný očakávaní aké to dnes bude a či dnes splníš svoj cieľ.

Zároveň Ťa  pri každom tréningu zaskočí pocit prekvapenia z toho, v čom všetkom sa môžeš ešte zlepšiť, v čom všetkom si ešte úplný začiatočník. Najviac si to uvedomíš keď Ťa tréner „spáruje“ s niekým,  komu tie váhy robia menší problém ako Tebe. Páni ruku na srdce, najväčšia rana pre vaše egá je to určite vtedy, keď je to práve dievča.

CrossFit je fyzicky náročný, to je neodškriepiteľný fakt, no nie všetci si uvedomujú, že je náročný aj na psychiku. Škálovať workout tak aby Tvojmu telu, zdraviu a výkonnosti vyhovoval čo najlepšie a zabudnúť pri tom na svoje ego, to chce naozaj guráž.

Ale ako sme sľúbili, tu je overený recept ako zaručene zlyhať v  CrossFite. Stačí nasledovať týchto päť krokov.

  1. Vyberaj si WODy, ktoré sa ti páčia

Ruku hore, ten kto si nikdy nevyberal WOD podľa toho, či sa mu páči jeho zloženie alebo nie.  Žiadna ruka?! Presne tak ako sme očakávali, v tomto bode sme vinní všetci. Niektoré veci sa jednoducho zdajú hrozné a ťažké a je  prirodzené, že sa chceme vyhnúť nepohodlným veciam, ktoré nás vytrhnú z našej komfortnej zóny. Vždy je oveľa príjemnejšie pozrieť sa na tabuľu a mať pocit, že každý z cvikov, ako aj celý WOD, je zvládnuteľný. Napríklad, niekto nerád skáče na box. Box je vysoký, počas skákania sa  brutálne zadýchaš a potom nasleduje svalovka na lýtkach najväčšia na svete. A už to má rýchly spád: [blockquote style=“simple“ cite=“povedal si neraz každý jeden CrossFiter“]Nejak sa dnes na to necítim. Dnes ešte musím stihnúť veľa vecí, vypol som ráno žehličku?!.

 Takýmto spôsobom si vieme ospravedlniť čokoľvek. No pravda je taká, že vždy keď sa na ten „boxjumpový“ workout odhodláš prísť, určite sa zlepšíš.

Tak aby sme si to zhrnuli: Treba mať systém, a chodiť na tréningy!

  1. Málo a hlavne nepravidelne jedz. Ak môžeš, na obed si daj nejaký „kvalitný“ fast food

Ak nebudeš jesť dostatočne veľa, Tvoje telo nebude mať energiu na zdvíhanie ťažkých váh a rýchlejšie napredovanie. Ak nebudeš jesť kvalitne, Tvoje telo nebude mať živiny na to, aby sa Ti tvorila kvalitná svalová hmota, na úkor tej tukovej. Netreba však zabúdať na to, že každému z nás vyhovuje niečo iné. Je len na Tebe, aby si sa naučil počúvať svoje telo  a podľa toho ho zásobovať tým správnym „palivom“.

Je to naozaj jednoduché, čo do seba dáš, to od seba môžeš očakávať.

  1. Nenechávaj si čas na regeneráciu

Viac je vždy lepšie však?! Ak sú 4 dni v týždni dobré, 7 dní musí byť ešte lepších, no nie? Hmm, ale dní je len sedem, takže by si mal pravdepodobne začať trénovať dvojfázovo. Čo tak napríklad extra tréning počas obednej prestávky?! Niektorým sa to možno zdá smiešne, no všade sa nájde zopár jednotlivcov, ktorí sa jednoducho s jedným desaťminútovým workoutom denne neuspokoja.

  1. Musíš to brať naozaj osobne!

Musíš sa naučiť brať si svoj tréning k srdcu. Nie je v poriadku keď sa Ti tie váhy zdajú stále ťažké. Už vonkoncom nie je OK keď dnes neprekonáš svoje PR, alebo ešte dokonca dáš o pár kíl menej. To, že máš toho v práci vyše hlavy nehrá rolu. To, že mal v sobotu kamarát oslavu a opica, ktorú si si z nej odniesol, Ti ešte stále sedí na ramene, už vôbec nie.

Snaž sa každý tréning odtrénovať najlepšie ako je to v ten deň možné. Predsa len, robíš to pre seba a svoje zdravie. Naša rada je: „vždy keď sa necítiš najlepšie a keď máš pocit, že ideš míľovými krokmi vzad, vyber svoj tréningový denník a nalistuj si v ňom tréning spred pol roka! ;)

  1. Nezabudni sa so všetkými neustále porovnávať

Toto je kľúčový bod. Všetci sme rovnakí, všetci máme rovnaké silné aj slabé stránky, však?! Nie!!! A práve toto NIE by si si mal zapamätať raz a navždy. Všetci sme rozdielni. Pohyb, ktorý je pre teba úplne banálny, môže byť pre druhého jeho achilovou pätou. To isté platí aj opačne. Možno rád beháš a každý WOD, v ktorom sa beh nachádza, je pre Teba prechádzkou ružovým sadom. Veď pri behu dokážeš relaxovať úplne najviac, no nie?! Pre niekoho je však beh utrpením, a radšej by odskákal 100 boxjumpov ako by mal odbehnúť 200 metrov. Všetci sme rozdielni, máme rozdielne záľuby, prácu, problémy a život. Preto sa nepozeraj stále okolo seba a neporovnávaj každý svoj lift alebo metcon s ostatnými. Radšej si polož otázku, mohol som ísť rýchlejšie?! Bolo to v mojich silách?! Išiel som na maximum?!

Všetci crossfiteri však máme niečo spoločné. Chceme vo všetkom vyhrať a brilantne ovládať všetky cviky, najlepšie hneď teraz. Avšak pomyselná  „výhra“ v každom WODe z Teba neurobí lepšieho športovca, ani lepšieho človeka. Spoznanie svojich vlastných hraníc rozhodne áno!

 

 

Zdroj: www.tabatatimes.com