„Keď to nejde silou, skús to ešte väčšou“, vštepovali mi do hlavy páni „majstri“ za mojich mladých čias, keď som si ako brigádnik privyrábal na stavbách. Okrem tohto ma ešte naučili otvárať pivovú fľašu zubami, ale to Vám ukážem inokedy, možno, keďže po dvadsiatich rokoch pristupujem k otázke zubnej hygieny zodpovednejšie a zubami otváram len fľaše vínové (to bol pokus o vtip, ak by to niekto nepochopil, lebo stáva sa mi aj to, že ostanem nepochopený). Každopádne túto „radu do života“ o použití sily som dostal keď sme vypratávali budovu pred prerábkou, a ja som mal zniesť staré bezpečnostné dvere zo šiesteho poschodia do kontajnera pred budovou. Jasné, že teraz by som si tie dvere pekne snatchol a odniesol ich po schodoch v overhead pozícii, ale pred 20timi rokmi mal Miško úplne inú stavbu tela (asi sa to nedá nazvať ani stavbou, ale to už nie je podstatné) a tie dvere boli fakt dosť ťažké, takže som ich nevládal odniesť ani len z miestnosti, nie to ešte na prízemie. Vo chvíli najväčšieho zúfalstva prišiel ku mne majster a v stavbárskom žargóne, z ktorého by boli na tomto miesto použiteľné len predložky, sa ma v podstate spýtal, prečo mi to tak dlho trvá?! Odpovedal som, že ich nevládzem odniesť. Opäť nasledovala spŕška predložiek, z ktorej som pochopil to, že mám viac „rozmýšľať“ a nájsť v sebe viac sily, ktorú mám použiť v kratšom čase. Vtedy otvoril okno pozrel sa dole a videl, že kontajner je priamo pod oknom, vzal dvere a s pohľadom „uč sa mladý“ vyhodil tie dvere von oknom. Ešte pred tým ako som stihol povedať, že to nie je dobrý nápad. Tie dvere leteli naozaj krásne, avšak viac ako tvrdenie o sile sa potvrdilo to, že aj „majster“ tesár sa utne a pán majster sa uťal poriadne. Dvere síce leteli krásne, ale niekde na úrovni tretieho poschodia ich podfúkol vietor a ľahúčko zmenili smer dopadu. Dopadli priamo na strechu jeho auta, ktoré bolo odparkované tesne vedľa kontajnera a náraz mu vybil všetky okná. Ostalo hrobové ticho, po troch minútach nehybnosti som sa zmohol len na vetu „ja som Vám vravel, že tie dvere sú ťažké“. Nasledovalo asi milión predložiek…
Vy sa môžete v piatok dostať do veľmi podobnej situácie ako pán „majster“ v prípade, že sa budete pri hang power cleanoch spoliehať len na hrubú silu, Vašim autám to síce neublíži, ale egu by mohlo. Pri vzpieraní je viac ako sila dôležitejšia technika a preto sa zameriame práve na ňu. Samozrejme, ak tá technika bude obstojná, váha na činke môže rásť spolu s jej kvalitou. V druhej časti sa budete na silu spoliehať ešte menej a budete musieť sústrediť podstatne viac, pretože sa pokúsite zlepšiť svoju chôdzu po rukách, resp. sa k nej o ďalší malý kúsok priblížiť. V oboch prípadoch máte opäť skvelú príležitosť sa niečo naučiť, takže najprv hýbte rozumom a až potom hrubou silou.

[wod]1) 7×3 Hang Power Clean
2) 50m Handstand Walk For Time[/wod]

Tentokrát mám „päťkolové“ video najmä pre pánov, i keď ženy by si tiež nemuseli zakrývať oči, najmä kvôli technike hang power cleanu, na ktorú by ste mali upriamiť svoju pozornosť.