Február patrí primárne zaľúbeným a OPENu. No keďže pármi sa to hemží takmer v každom gyme a o OPEN je vraj pre každého, rozhodli sme sa poukázať aj na inú formu lásky. Úprimnejšiu, odolnejšiu a zrejme aj trvácnejšiu, pretože naše dve februárové „members of the month“, spája puto najsilnejšie. Nie, nie sú sestry, hoci pokojne by mohli byť. A nie sú ani partnerky, takže kroťte svoje hriešne predstavy. Čo ich teda spája?! Michaela má mamu, Michaela je mama, a teda Michaela má Michaelu. Verím, že v tom máte jasnejšie.
Tak ako majú ony jasno v tom, že CrossFit im zmenil život k lepšiemu. A ony zase na oplátku menia k lepšiemu zväčša ranné tréningy o 7:30, svojim optimizmom, odhodlaním a dosiahnutými výsledkami. Hoci mali o svojom rozhodnutí prekročiť prah Protonu pochybnosti, sme veľmi radi, že ich prekonali, a že sa u nás už cítia skoro ako doma. 

Povedzte nám niečo o sebe.

Michaela: Ahojte, volám sa Michaela a keď necvičím tak pracujem. Som majiteľkou malého kaderníckeho salónu, takže moja práca = moje hobby. Prosím nepozerajte sa mi všetci odteraz na vlasy. 😊 Mám čerstvých 44 rokov a dcéru Mišku, ktorá je moja najlepšia CrossFit parťáčka, ale aj to najlepšie, čo sa mi v živote podarilo (okrem zatiaľ 80 kilového deadliftu). 😊

Miška: Ahojte, som Miška, mám 24 rokov, pôvodne som z Levoče no už polovicu života žijem v Bratislave. Keď necvičím, tak som pravdepodobne v škole (aj keď niekedy ju kvôli dobrému tréningu vynechám), kde študujem už piaty rok architektúru, alebo pracujem – mimo svoj odbor, v menšom obchodíku pre psov.Vo voľnom čase sa samozrejme venujem svojmu psovi, s ktorým cez víkendy trávim čas v lesoch, alebo v bratislavských kaviarňach.

Venovali ste sa nejakej aktivite pred tým ako ste začali cvičiť u nás?

Michaela: Na základnej škole som robila atletiku, hlavne beh. To som ale asi nemala prezradiť, myslím, že mi to Michal pri najbližšom tréningu rád pripomenie. Prešla som si rôznymi skupinovými tréningami, a naposledy pred piatimi rokmi som cvičila vo fitku s trénerom. Keď som mala pocit, že už trénera nepotrebujem a zvládnem cvičiť aj sama, tak som do žiadneho fitka už nikdy nevošla. Takže Vás tréneri moji potrebujem!

Miška: Ako malá som sa vždy venovala nejakým športom, no vekom ma to pomaly prešlo. Neskôr som sa snažila cvičiť podľa rôznych youtubových videí doma, no to som si nikdy dlhšie ako 2-3 mesiace neudržala.

Prečo ste začali s CrossFitom? Ktorej z Vás to bol nápad?!

Michaela: V prvom rade to bol zdravotný problém, keďže pri mojej práci permanentne robím rovnaké pohyby. Odniesol si to chrbát a tak prišlo jasné rozhodnutie, že svoje telo potrebujem spevniť. Keďže pri jóge som vždy zaspala a akékoľvek aeróbne cvičenia šli mimo mňa (všetci vľavo ja doprava). Že Palo? Naposledy pri rozcvičke si mi chcel vziať vodičák. Miške som to navrhla, že si budeme podporou jedna druhej, a že by sme to mohli minimálne vyskúšať.

Miška: Bol to nápad mojej maminy, bolo to myslím tesne po všetkých lockdownoch, keď sme si povedali, že sa musíme začať aktívne hýbať. Moja podmienka bola, že chcem súkromné hodiny, no dopadlo to trošku inak. Zapísali sme sa teda na skupinové tréningy a už by som ich nevymenila. Díky mami, že si ma prehovorila!

Prečo práve CrossFit Proton?

Michaela: Úžasne cielená instagramová reklama na vtedy, nič netušiace, moje ja.

Miška: Ako som vyššie spomenula, môže za to mama. Vybrala gym, ktorý jej vyskočil na instagrame, a bol jej najsympatickejší.

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Michaela: Ak sa dá trištvrte roka nazvať kariérou, tak tam toho bolo strašne veľa. Od prvého drepu v prvý deň basicu, až doteraz ma udivuje, že cviky, ktoré som si myslela, že v živote neurobím, už dokážem spraviť. Napríklad lezenie na lano, a akýkoľvek pohyb na hrazde, a pri silových cvičeniach zase pomáhajú Adrianove motivačné slová: „prilož si!“

Miška: Myslím, že významný moment ešte úplne nemám. Chcela by som napísať niečo na štýl “môj prvý muscle up”, no pre mňa to bude asi skôr to, keď som si zmenila členstvo z 3x do týždňa na neobmedzené. To, že sa CrossFitu venujem už skoro rok, je pre mňa asi celkom významná vec a neplánujem s tým tak skoro prestať, keďže ten muscle up plánujem raz spraviť! Ozaj, a prvý boxjump, ktorý sa mi podaril len nedávno po vyhecovaní Aďom, že ak nevyskočím nabox, tak nikoho nepustí z tréningu domov.

Aký je Tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb/lift, a ktoré cviky má/nemá rada druhá Michaela?

Michaela: Moje najobľúbenejšie sú určite drepy, hocičo s drepom, aj wallbally a OH squaty. Milujem hrazdu, aj keď veľa cvikov na nej ešte stále škálujem. Nemám rada, a to je slabé slovo, „echo bike“, možno sa raz s ním skamarátim, ale prvých 50 kalórií na ňom, ma tak odpálilo, že som sa v šatni ani nevládala prezuť. A Miška? Neznáša wallbally a výpady, aspoň dúfam, že to stále platí. Viem, že miluje vaše „heavy days“.

Miška: Medzi obľúbené určite patrí vzpieranie, aj keď po Basicu som si myslela, že tomu nikdy nebudem rozumieť. Čiže určite medzi moje obľúbené cviky patria snatche, aj tie s dumbellmi. A nemám rada výpady. Ani wallbally! To je jediný cvik, ktorý ma dokáže aj rozplakať. No a mamina? Myslím, že nemá rada echo bike, kvôli nemu si kúpila aj tričko, ktoré vyjadruje jej pocity. Medzi jej obľúbené cviky patrí hocičo na hrazde, či už sú to zhyby, alebo toes to bary, to vždy nazve príťahy a teší sa vždy, keď sú vo workoute.

Musíte niekedy jedna druhú prehovárať, aby ste išli na tréning? Bavíte sa doma o tréningoch?

Michaela: Na prvý Basic musela ona prehovárať mňa. Tušila som, že to cvičenie nebude také jednoduché, keďže určitá dávka lenivosti je v každom z nás, no vždy keď zapípa odpočítavanie workoutu viem, že to bolo dobré rozhodnutie prísť.

Miška: Mamu som hlavne musela prehovárať ísť na prvý Basic. Pamätám si,že sme stáli v kuchyni so založenými rukami a mamina sa ma pýtala: „fakt ideme?“ Aj keď to bolo celé jej nápad. Odvtedy sme obe nastavené na náš klasický čas a fungujeme bez prehovárania. O tréningoch sa bavíme stále, s každým, veď už nejedného človeka sme na CrossFit prehovorili, keďže mám pocit, že o inom sa už baviť nevieme.

Ovplyvnilo to, že cvičíte CrossFit Váš bežný život, Vaše spolunažívanie? Porovnávate si svoje workoutové výsledky? Je medzi Vami súťaživosť?

Michaela: Ovplyvnilo? Mne to zmenilo život. Nie len, že neviem čo je to bolesť (okrem svalovice), ale som aj psychicky aj fyzicky odolnejšia. Každý deň sa doma bavíme o tréningoch, je úplne jedno, či sme na nich boli spolu, alebo každá zvlášť. Miška je v mojich očiach jeden úžasný a vytrvalý človek, občas mám maminkovský strach, koľko si na tú činku naloží ale keď vidím aká je silná, veľmi sa z toho teším. Súťaživosť? Nie! Skôr ma motivuje: „Mama neopúšťaj sa, už Ti to neuverím, ideš!“

Miška: Určite to ovplyvnilo môj bežný život. Ako väčšina ľudí spomína, nákupy z potravín sa nosia zrazu jednoduchšie, pri nefunkčnom výťahu sa už nenaštvem a v pohode si tých pár poschodí vyšlapem bez toho, aby som to ešte 10 minút predychávala. Aj v práci to zvládam tiež fajn, zrazu mi vyhodiť 20 kilovú krabicu nad hlavu nerobí vôbec problém.
Naše spolunažívanie to ovplyvnilo tiež, žijeme určite zdravšie a aktívnejšie. Vyhradila som si v kuchyni policu na proteín a ďalšie vitamíny, ktoré musí niekedy mama pri mojom rannom ponáhľaní sa z tréningu do práce po mne odkladať so slovami: „všade sú Tvoje steroidy teraz“. Tak sorry mami… Svoje výsledky si vždy prehodnotíme, väčšinou cestou rovno z tréningu. Často mi povie, že som workout šla super a ja jej, že si mohla ešte priložiť. Z tohto vyplýva, že medzi nami nie je súťaživosť, skôr sa snažíme jedna druhú motivovať.

Máte nejaký konkrétny cieľ, ktorý chcete dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

Michaela: Keďže minulý rok som hneď po Basicu cvičila polovičný workout Murph, rada by som ho tento rok zvládla celý, bez škálovanej verzie, samozrejme bez vesty. Trošku možno ľutujem, že som nebola na tohtoročnom Opene, tak verím, že budúci rok si svoj prvý Open dám k narodeninám. A cieľ? Ostať čo najdlhšie v tejto Proton komunite, je mi s Vami super a Palo mi vravel, že ma tu chce vidieť aj o 10 rokov, tak sa s ním asi stavím.

Miška: Asi ten spomínaný muscle up je taký mini cieľ, ktorý by som chcela v rámci gymu dosiahnuť a pokračovať v CrossFite aj ďalší rok, alebo radšej roky. Rada by som tiež pokračovala v ďalších meraniach a chudnutí u Lucky. A mimo gymu? Úspešne odovzdať diplomovku a ukončiť moje nekonečné štúdium.

Prezraď nám niečo, čo o tebe ešte nevieme…a prezraď nám aj niečo o druhej Michaele?

Michaela: Mám rada dni, keď si sadnem na terase s pohárom bieleho vína a pozorujem ľudí. Ale väčšinu môjho voľného času s priateľom venujeme psovi v lesoch, alebo pri vode, keďže je to najlepší parťák na akýkoľvek výlet.
A Miška? Je mega vtipná a empatická, spoločenská a neskutočne skvele varí. Miluje zvieratá a už aj CrossFit, vidím na nej, že sa v ňom našla. Ak nebude architektka, podľa mňa bude mať malé bistro, alebo útulok pre zvieratá.

Miška: Myslím, že niektorí ľudia o mne vedia, že milujem zvieratá, mám dokonca doma dve adoptované, psa Huga a čiernu mačku, ktorú nie je v tme vidno, čiže Tmačku. Preto by som sa niekedy chcela zvieratám viac venovať, možno si založiť útulok alebo rovno farmu.
O mame treba vedieť, že sa rada na tréningoch podceňuje, hlavne počas „heavy days“. Vždy, keď vidíme končiť skupinu pred nami, počujem od nej komentár: „jeežiš, ja asi pôjdem s prázdnou činkou dnes..“, dokonca aj keď sa mali robiť deadlifty. Už sa raz stalo, že si omylom skúšala moje váhy na drepy, na čo vravela, že to je tak akurát (na svojej mala o 10 kíl menej a odmietala si priložiť).

Chcete niečo dodať na záver?!

Michaela: Len sa chcem poďakovať úžasným trénerom Lucke, Adi, Michalovi, Adrianovi aj Palovi. Zoli – držím Ti palce. Všetkým tým, ktorí začínate, chcem len odkázať: „neporovnávajte sa, ste tam sami za seba!“

Miška: Chcela by som sa určite poďakovať celému trénerskému tímu Proton, CrossFit mi veľmi prirástol k srdcu a to hlavne vďaka Vám.

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?