Čo sa za mlada naučíš, na starobe akoby si našiel. Januárový MoM má k starobe veľmi ďaleko, dokonca by sa dalo povedať, že k časom kedy nosila plienky má oveľa bližšie ako k časom keď ich bude nosiť opäť. Stále ju však môžeme označiť za benjamínka Protonu. Hoci po štyroch rokoch poctivého trénovania sa z benjamínka stala silná a cieľavedomá žena, ktorá si v sebe vybudovala pozitívnu závislosť na činkách a ťažkých váhach. Svojou vytrvalosťou okorenenou občasnou dramatickosťou však môže ísť Saša všetkým príkladom a preto si právo zaslúži byť našim januárovým MoM.

Povedz nám niečo o sebe.

Čaute, volám sa Saša, na tabuli Saš, a v skutočnosti Alexandra, nech už sa to niektorým trénerom zdá akokoľvek vtipné, však, Palo. Mám 18 rokov, no a vraj odkedy ich mám, už nie som zlatá a slušná, ako som bola – takže tí, čo ste ma spoznali až tento rok, Vaša smola. Taktiež som jedináčik, čo je aj dôvod, prečo občas musím mať aspoň jednu lavičku v šatni vždy celú pre seba. Sorry, baby. Chodím ešte na gymnázium, tento rok maturujem, milujem matiku, fyziku a chémiu, takže ak zrovna necvičím, tak ťukám do kalkulačky alebo sa snažím na niečo prísť v labáku. A samozrejme verní fanúšikovia z instagramu vedia, že nemalé percento času trávim tvorbou tragických instastoriek.

Venovala si sa nejakej aktivite pred tým ako si začala cvičiť u nás?

V siedmich rokoch som si zmyslela, že chcem skúsiť basketbal, výšku, rýchlosť a postreh som na to mala. Basketom som žila solídnych 8 sezón a práve tomuto športu ďakujem za absolútne privyknutie si na pravidelné tréningy a disciplínu, taktiež poskracované asi všetko od hamstringov až po achilovky.

Prečo si začala s CrossFitom?

Prišiel čas, keď ma všetky spoluhráčky dorástli a moja dominancia sa stratila. Ale nie, nevidela som už žiadnu perspektívu a dôvod ďalej pokračovať v športovom klube, za ktorý som hrávala. Chcela som skúsiť niečo úplne iné, niečo nové…CrossFit som mala zakódovaný ako fitness záležitosť, kde sa cvičí s činkou a robia sa tire flipy. No a to sa mi zdalo dosť cool.

Prečo práve CrossFit Proton?

Pár mesiacov pred tým, ako som začala v Protone trénovať ja, začala aj moja sesternica Marcela. Keď som prehlásila, že sa pohrávam s myšlienkou crossfitovať, bola to v podstate ona, kto ma prihlásil na basic kurz. Skúsila som, zistila som, ako to s tou činkou nie je ľahké, ako tá kondička na tom tiež nie je úplne najlepšie, a ako celý prípad “gymnastika” je na tom tragicky – čo ma o to viac motivovalo prísť na tréning a posunúť sa ďalej. Realizácia posúvania sa ďalej práve v gyme, kde možno nájsť prepracovaný systém, trénerov, ktorí vedia, čo robia a hovoria, a plno sympatických ľudí, sa mi zdala zmysluplná. Je to moja štvrtá sezóna a názor som nezmenila. Tak preto práve Proton.

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Proton Wars, 2. workout, keď som prvýkrát na AirBikeu zistila, aký je to pocit, keď Ti horia pľúca. Romanov pohľad a poznámka “Ty si už asi na dnes docvičila” mi spomienku na tú situáciu ešte o to silnejšie evokuje. Nejak som sa odpratala do šatne, kde som v strede na zemi ležala aspoň ďalších 10 minút. V podstate som vtedy prežila
vlastnú smrť. :D Ale jasne, ak by som povedala, že si nepamätám tréningy, kde som si dala PRko, alebo prvýkrát spravila nejaký pohyb, ktorý som dovtedy nevedela, tak by som klamala. Pamätám si ich úplne do bodky, takmer ešte aj warmup. Aj tieto momenty sa mi vryli do pamäte na globálnej škále, pamätám si ich aj po x mesiacoch, rokoch.

Aký je Tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?

Najobľúbenejšie sú určite Deadlifty a Clean&Jerky. 1RM, heavy sets, AMRAP, For Time, hocijako… A taktiež sa hrdo hlásim medzi tú minoritnú časť crossfiterov, ktorí milujú wallbally. Akože fakt, Karen je favoritka. V najmenej obľúbených boli celkom nedávno (počas Xmas cupu) zosadené TTB. Thrustrami, čím iným.

 

Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit Tvoj bežný život?

Určite. Prinieslo mi to témy na rozhovor. To, že crossfiteri o crossfite hovoria často a intenzívne, je známe, a ani ja nie som iná. Spolužiaci mali tú česť sa (nie celkom dobrovoľne) oboznámiť s crossfitovým slangom, ale však čo, nech sa naučia. Rodičia mali šťastie, tých tým až tak nezahlcujem, keďže napríklad k novým maximálkam sa im už asi 2 roky radšej nepriznávam. Týmto ich pozdravujem, a nie, fakt nezdvíham až tak ťažké činky. ;) Zamýšľanie sa nad tým, čo robím a prečo to robím. Ako dievča, teenagerka, som nie vždy od okolia obdržala pozitívnu reakciu na to, že robím crossfit. “To ani nie je šport”, “zraníš sa”, “nie je to pre ženy”, “rob niečo babskejšie”, “budeš mať z toho svaly“… Dá sa na tom pobaviť, ale nie vždy sa to dobre počúva. Pozitívne ale je, že ma tento prístup donútil zamýšľať sa nad otázkou “prečo to robím?” a ešte viac nad odpoveďami na ňu. Takýto tréning mi určite prospel a, myslím, že je aplikovateľný aj v iných sférach…predsa len, keď si stojíme za tým, čo robíme, tak to ide istým spôsobom ľahšie. Teraz to beriem s nadhľadom, koniec koncov, zatiaľ sa mi ešte nejaké riadne zranenie “prekvapivo” nepodarilo a Vy ma snáď máte radi aj s tými svalmi?! :D Napriek tomu, že svoju budúcnosť neplánujem ako profesionálny športovec, vnímam, že každý jeden tréning má zmysel, nie je zbytočný. Oddýchnuť si od abstraktných pojmov a fyzicky sa hecnúť je už pre mňa nielen pozitívum, ale úplný základ fungovania, preto CrossFit a bežný život až tak neoddeľujem, dosť dobre fungujú spolu. Ale naozaj, teraz ma môj biologikár a telocvikár uznáva, že drepnem a deadliftnem viac než on, a vôbec mu nevadí, že je v škole až ten druhý najsilnejší.

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

Momentálne žijem prípravou na maturitu a univerzitu, a ostáva mi len dúfať, že Saška si vo svete sama poradí.
Čo sa cieľov v gyme týka, tak mám excelovskú tabuľku s presnými liftmi a pohybmi, ktoré chcem dať tento rok, tak uvidíme ako úspešne sa mi nimi podarí prejsť. Ak mi raňajky, hairflip, farba ponožiek a konštelácia hviezd doprajú, mohla by sa podariť tá 100vka na Clean&Jerk. Ale určite viem povedať, že cieľom je makať na sebe, nech už ma nebudú môcť isté individuá volať #slabykus. ;)

Prezraď nám niečo, čo o Tebe ešte nevieme :)

Vďaka instastorkám viete o mne asi úplne všetko. :D

Čokoľvek, čo by si chcela dodať.

Len aby ste vedeli, Dášin vyhrotený Open team to ide rozbiť. #teamivona Taktiež ďakujem, ak ste to vydržali čítať až do konca.

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?