Z dobrej reštaurácie rovno do „moshpitu“ na metalovom koncerte?! Pre niekoho nepredstaviteľné, no pre našeho júnového člena mesiaca bežná vec. Cítiť sa najviac fit aj po 40tke?! Pre mnohých nepredstaviteľné a nedosiahnuteľné, no pre našeho júnového člena mesiaca je to aktuálny stav. Tibor svojim odhodlaním a zanietením búra stereotypy o tom, že pravidelný pohyb po 40tke je tabu a jeho, ako to sám nazval „životnú formu“, by mu mohli závidieť aj podstatne mladší muži, ktorí by mali problém s klasickým klikom, nie to ešte s klikom v stojke, ktoré Tibor zvláda s prehľadom. Vek je len číslo a nemal by človeka zastaviť v jeho ambíciách a snoch. Tibor je skvelým príkladom toho, že to naozaj funguje, stačí len chcieť a pridať ruku k dielu.
Povedz nám niečo o sebe.
Ahojte, volám sa Tibor a mám 46 rokov. 21 rokov som šťastne ženatý, a s manželkou máme dve takmer dospelé dcéry. Dobrovoľne som vyštudoval MatFyz a nedobrovoľne som absolvoval, ako jeden z posledných, základnú vojenskú službu. Na MatFyz sa nikto pýtať nebude, takže Vás určite zaujíma, že na vojne som bol guľometčík a na slobodníka ma povýšili až pri odchode do zálohy. Profesionálne sa posledných 20 rokov venujem finančnému riadeniu vo veľkých energetických spoločnostiach.
Venoval si sa nejakej aktivite pred tým, ako si začal cvičiť u nás?
Asi 15 rokov som hral bedminton na amatérskej úrovni, a po 40-tke som začal behať, aby som si zlepšil kondíciu pre bedminton. Behanie nakoniec úplne vytlačilo bedminton. Počas Covidu sa to ukázalo ako dobrá voľba, lebo behať sa dalo, ale kurty boli zatvorené. CrossFit momentálne vytlačil z môjho rozvrhu beh, ale rád by som sa k nemu aspoň čiastočne vrátil, pretože beh mal pre mňa nenahraditeľný vplyv na psychickú pohodu.
Prečo si začal s CrossFitom?
Keďže som začal behať vo vyššom veku, s nadváhou a bez akéhokoľvek trénerského dozoru, tak sa mi postupne začali kopiť zranenia. Vyvrtnuté členky, zápal achilovky a plantárnej fascie, natrhnuté lýtko. Moja sestra, ktorá je fyzioterapeut, mi odporúčala silové cvičenia ako prevenciu zranení a tiež ako nevyhnutný základ pre zdravie v starobe. Nebudem si klamať, ja už som za polovicou života, takže už rozmýšľam aj nad tým, ako dlho budem môcť robiť bežné veci bez obmedzení. Negatívnych príkladov vidím okolo seba dosť. Klasický komerčný gym je z môjho pohľadu toxické prostredie (alebo som len nemal šťastie) a cvičenie osamote ma nikdy nebavilo, takže som hľadal skupinové alternatívy a šťastná náhoda zariadila (čítaj algoritmy na sociálnych sieťach), že sa mi do pozornosti dostali aj CrossFit videá na YouTube. A medzi inými Sandra Sviteková, ktorú som poznal z jej kanálu „Dejepis Inak“, sa v jednom video podcaste rozhovorila o CrossFite a ja som si povedal, že by som to mohol vyskúšať, keď o tom hovorí s takým nadšením. Hneď na druhý deň som si pozrel stránku Protonu a neprihlásil som sa. Ale vŕtalo mi to v hlave a o pol roka som sa odhodlal predsa len dotazník vyplniť. Veď, čo? Vyskúšam a keď to nebude pre mňa tak, to nechám tak.
Prečo práve CrossFit Proton?
Recenzie na webe vyzerali dobre, „Najlepšia hodina dňa“ znelo výborne, a že som na správnom mieste ma presvedčila Lucia na úvodnom pohovore. Keď niečo začnem robiť, tak rád plánujem veci dopredu a chcem mať víziu, čo je cieľ a ako to dosiahnuť. Takže ja som nehľadal gym, kde bude nejaký náhodný kruhový tréning, alebo budú sekať workouty, ktoré sú zrovna v móde. Také sme mali v robote a nebavilo ma to. Chcel som cvičebný program, ktorý bude premyslený. Z jej odpovedí som nadobudol pocit, že v Proton to premyslené je. Basic, škálované verzie a postupne sa dostať k Rx cvičeniu. Pamätám si, že som sa pýtal ako dlho vydržia noví členovia a odpoveď bola, že cca 50 tréningov a potom u niektorých dochádza k strate motivácie, a že sa snažia zistiť dôvody, prečo to tak je. Hneď mi napadalo, že stratiť motiváciu za 50 tréningov? To zvládnem aj skôr. :) Ale nestalo sa. Po dvoch mesiacoch som cítil, že to funguje. Zlepšila sa mi kondícia. Zrazu som dvojhodinové bedmintové zápasy bol schopný odohrať naplno po celý čas. Okrem toho, som sa začal zisťovať, že ľudia ktorí chodia so mnou na tréningy sú fajn. Nám introvertom to trvá trochu dlhšie kým sa spoločensky rozkukáme. O to viac vieme oceniť, keď od okolia cítime podporu a toto je v Protone super. Myslím tým nie len trénerov aj ostatných cvičiacich v skupine.
Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?
Prvý striktný zhyb v živote, pri ktorom som nekopal nohami vo vzduchu, som spravil až v Protone. Na tohtoročnom Opene som WOD 25.2 dokončil celý pred vypršaním časového limitu. Síce škálovanú verziu, ale aj tak to bol super pocit. Peťa na mňa kričala, tak som sa bál položiť činku. CrossFit Camp bola najlepšia dovolenka, akú som mal za posledných pár rokov.
Aký je Tvoj najobľúbenejší a najmenej obľúbený pohyb / lift?
Mám rád striktný klik v stojke, lebo mi to ide samé od seba. Môj kryptonit sú box jumpy. Pohyb ako taký mi nevadí, ale po každom páde (a nebolo ich málo) mám na pár mesiacov mentálny blok skákať. Ale v zásade nemám neobľúbené pohyby, iba dlhý zoznam takých, ktoré som ešte nezvládol.
Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit Tvoj bežný život?
CrossFit mi zmenil život, doslova. Do 40tky som bol skôr krčmový typ. Pivo a Rock’n Roll. Aj keď po svadbe a deťoch bolo toho rokenkrolu trochu menej. Teraz chodím spávať o deviatej, vstávam o piatej a nevadí mi to. Snažím sa zdravo jesť a teším sa na každý tréning. Mám väčšiu radosť zo života, cítim sa zdravší a silnejší. V podstate som v životnej forme. Trochu mi je ľúto, že mi to trvalo 40 rokov, kým som prišiel na to, že práve toto mi v živote chýbalo.
Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?
Čo sa týka gymu, tak postupne by som chcel zvládnuť všetky cviky, ktoré sa objavia na tabuli. Double Unders, BMU, pistols… Finálny cieľ je, aby mi Mišo povedal na tréningu, že SUPER! a Lucia, že som dostatočne silný na to koľko vážim. Úplný top bude, keď si niekto o polovicu rokov mladší pomyslí: „Ako to do pekla ten dedo robí?“ (Pozdravujem Marcela)
Prezraď nám niečo, čo o tebe ešte nevieme…
Mám rád metalové koncerty v malých kluboch, staré britské komediálne seriály a s manželkou a spolužiakmi z vysokej, už niekoľko rokov hrávame po sobotách Dungeons & Dragons. Okrem toho rád varím, a keď potrebujete poradiť dobrú reštauráciu, tak mám zoznam.
Čokoľvek, čo by si chcel dodať na záver…
Slogan „Najlepšia hodina dňa“ znie výborne, ale ešte lepšie je ju zažívať niekoľkokrát do týždňa. Som rád, že môžem byť súčasťou CrossFit Proton a dúfam, že najlepšiu hodinu dňa si budeme spolu užívať ešte veľmi dlho. Ste super. Všetci.
Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?
A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?