Znovu prišiel ten čas: hodiny konečne odzvonili, a tvojich osem minút utrpenia je ukončených. Šlahneš činku o zem, pot ti tečie do očí, vidíš rozmazane a nejak sa dotackáš k tabuli. Ako sa snažíš znovunadobudnúť cit vo svojich končatinách, pozrieš na tabulu a analyzuješ výsledky:

Hmm Mišo bol o 30 sekúnd rýchlejší ako ja, DOKELU! Ale nešiel Rx verziu….A henten Tomáš ma predbehol TIEŽ ?!?! Hej ale, predbehol ? Poznáme to jeho „počítanie“….

Tabuľa ja jednou zo základných častí CrossFitu a našich dojmov, pocitov a neviem čoho ďalšieho z CrossFitu.  Od prvého dňa čo si vstúpil do boxu si bol nútený písať svoje meno a čas na tú bielu vec. Je to asi v našej povahe, čeknúť hodiny zároveň s tvojím posledným zhybom, aby sme náááááhodou nemali o sekundu horší čas a aby si hrdo mohol svoje skóre zapísať.

Takže k veci, tabuľa je tu stále no zamyslel si sa niekedy nad tým PREČO a NAČO ju vlastne máme? Vysvetľujeme to vždy na Basics kurze, no je dobré zopakovať si to. Zosumarizujme si 5 našich najčastejších nedorozumení s tabulou. Ako by sme na výsledky na tabuli mali naozaj pozerať ?1

  1. Tabuľa je tu na to aby som sa mohol so všetkými porovnať.

Čo je na tom CrossFite také odlišné? Je to to všetko macherské vybavenie a oblečenie, ktorým sa konečne môžeš obdarovať lebo ho proste POTREBUJEŠ a je to NUTNÉ? Alebo je to práve fakt, že máš v telefóne obrovskú galériu #selfies s činkami a hrazdami v pozadí. Pre niektorých možno… Ale pre väčšinu ľudí, ako aj pre nás je to práve tá atmosféra a sila skupiny. Väčšina ti povie, že je to práve ten pocit spolupatričnosti a pocit bojovnosti, ktorý nastane vždy keď prejdú našimi dverami. CrossFit je o komunite podobných a podobne zmýšľajúcich ľudí. Či chceš alebo nie, prísť sem a makať na sebe chce poriadnu guráž, a všetci crossfiteri sú jednoducho tak nejak SUPER a tak nejak KUUL. Stretávaš sa tu so samými úspešnými, dobre vyzerajúcimi  ľuďmi, ktorí na sebe makajú. Čiže tvrdiť, že tabuľa je tu nato aby si sa so všetkými porovnával je tak trochu mimo.

„Samozrejme, je dobré pozrieť a porovnať s niekým svoj výsledok aby si mal predstavu, či napreduješ a dávaš zo seba skutočne všetko. Ale zmeniť to na ultra súťaživé meranie síl aby si mohol byť zo seba zúfalý alebo naopak, aby si zo seba mohol robiť frajeríčka môže ísť proti tebe a hlavne proti celej nálade CrossFitu.“

Takže ber to s nadhľadom. Nie všetko je súťaž!

  1. Mám pocit, že som si počítal dobre ale keď vidím Jurov počet opakovaní, asi som sa sekol. Proste poviem rovnaké skóre ako má on.

Heeeeeej, okamžite STOP. Prestaň používať svoju „neschopnosť počitať“ ako výhovorku pri podvádzaní! Nejakým spôsobom má proste Juro viac opakovaní ako ty. Zmier sa s tým. Buď úprimný k sebe aj ku svojim spolutrpiteľom a zapíš reálne, koľko si dal. Nikto nemá rád podvádzanie. Skôr či neskôr budú všetci vedieť, že podvádzaš. Je lepšie byť k sebe úprimný ako sa potom, keď príde na krájanie chleba hanbiť. Príde čas keď ti bude niekto opakovania počítať, či už pri súťaži alebo len tak na tréningu. Všetci budú potom šokovaní , že WOW ty nevieš spraviť 140 angličákov za 7 minút ?!?!

  1. Paťo ide Rx váhu, takže samozrejme to znamená že musím ísť aj ja.

2Paťo môže mať o desať kíl viac ako ty, alebo môže mať za sebou športové detstvo zatiaľ čo ty si si váľal šunky u babičky na záhradke, tiež mohol začať crossfitovať mesiace predtým, ako si ty vôbec zistil čo to ten CrossFit vlastne je a že ťa tu nezabijú. Takže daj Paťa bokom a skús sa na chvíľu sústrediť na seba samého. Si pripravený na workout s Rx, predpísanou, váhou? Ak sám nevieš, najlepšie bude spýtať sa svojho trénera. Ale pamätaj aj na to, že je tu ďalších 10 športovcov, čiže za ním nechceš príť s otázkou: „Koľko si mám naložiť?“ Daj mu tvoje najaktuálnejšie čísla alebo váhy pre daný pohyb, alebo povedz s čím si cvičil tento minule aby vedel ohodnotiť, ako si na tom.

Čokoľvek nakoniec budeš robiť alebo zdvíhať, rob to sebavedome pretože je to tvoje rozhodnutie, ktoré si spravil na základe zdravého zhodnotenia svojich schopností. Nestaraj sa čo si naložia ostatní, nepotrebuješ predsa aby ich výkon rozhodoval za teba.

  1. Minule keď sa robili back squaty, dal som VIAC ako teraz!  Evidentne mi to nejde a som stále slabší a slabší.

Ale prosím ťa… Tabuľa je vec, nie človek. Nemôže súdiť , či sa zlepšuješ, alebo nie- to môžeš zhodnotiť len ty sám.

Možno že minule keď sa robili backsquaty, bol pondelok a bol si oddýchnutý, mal si dostatok spánku aj jedla čo ti pri tom drepe hralo do karát.  Tento krát si sa možno cez víkend mierne pripil a ešte ti aj ráno v práci neschválil šéf ten projekt na ktorom si makal sto rokov. Tá tabuľa alebo denník do ktorého si drep zapíšeš, nič z toho netuší. Preto jediné čo sa na nej ukáže je, že si drepol menej ako minule. Nebuď na seba tak prísny. Každý raz začas zažije ten deň keď to jednoducho NEJDE.

Ešte sa nadrepuješ v živote dosť a ver mi, že svoje minulé 1 rázové maximum ešte určite trhneš a drepneš takú váhu, že by sa aj Hulk hanbil ;)

  1. Som veľký boss a chcem si to tu dokázať. Tak na to použijem tabuľu.

3Nie nepoužiješ. Dokazuj si veci vtedy keď cvičíš. Dokáž si to v posledných minútach workoutu, že ty si ten čo to vydrží a daj o zopár opakovaní viac. Napriek tomu, že ťa už bolí celý človek, vtedy keď je jednoduchšie uspokojiť sa s piatimi a nie šiestimi kolami.

„Ukáž, že si niečo viac tým, že keď zabudneš počítať, začneš odznovu napriek tomu, že to na tabuli bude vyzerať zle. Ukáž sa tým, že si opakovanie keď ten wallball netrafí stenu tam kde má, alebo bradu nad tú hrazdu nedostaneš nezapočítaš aj vtedy, keď sa na teba nikto nepozerá a nikto ti nepočíta.“

Dokáž, že si TOP tým, že budeš robiť pokrok každý deň, tým že počas každého WODu sa naozaj hecneš, tým že budeš naozaj najlepší ako TY môžeš byť.
Ak to spravíš tak číslo, ktoré je napísané na tabuli je vlastne úplne nepodstatné

Prebrané z Tabatatimes.com