5, slovom päť rokov uplynulo od doby, kedy som uverejnil druhý, a doteraz posledný návod na prežitie vianočných sviatkov pre (takmer) všetkých CrossFiterov. Ak si naň ešte spomínaš, skvelé, ak nie, nájdeš ho TU.
Uznávam, a Ty určite spolu so mnou, že päť rokov je naozaj veľmi dlhá doba a veľmi veľa sa toho za ten čas zmenilo. Zmenili sa ľudia, zmenil sa svet, zmenil si sa Ty, Tvoje názory a pohľad na svet, zmenil sa CrossFit. Nezmenila sa asi len prvorodená Tutanchamónova dcéra Zdena S., a  to, že Vianoce začínajú 24. decembra, čo je už o pár dní.

A preto je s prihliadnutím na túto skutočnosť veľmi prekvapivé, že v rebríčku najväčších vianočných hitov je na ôsmom mieste song “Do They Know It’s Christmas?”. No ja sa pýtam, kto nevie?!
Veď po dvoch rokoch neistoty a strachu z netopierej pomsty, nariadení, ktoré platili najviac včera, lebo zajtra už boli zase iné, sa vianočný chaos môže, a aj prejavuje v plnej kráse už od polovice októbra. A darí sa mu to priam dokonale. Nákupné centrá praskajú vo švíkoch, ľudia sa v ich bezhlavo, niekedy až bezcitne, naháňajú za dokonalými a hlavne úprimnými darmi z lásky. Vianočné trhy zažívajú nájazdy nenásytných konzumentov, ktorí sa už dva roky nepooblievali vareným vínom a nepriotrávili sa z cigánskej, s láskou pripravenej z lahodnej poľskej hydiny.

Teba to však akosi všetko obchádza, pretože minimálne posledné dva roky Ťa mentálne zocelili natoľko, že vianočný zhon s Tebou ani len nepohne. Už nepotrebuješ návody ako sa z pozície crossfitera vysporiadať s vianočnými sviatkami, nepotrebuješ rady k darčekom, veď kto už dnes potrebuje ku šťastiu dary?! Rovnako nepotrebuješ zdravé verzie jedál k štedrovečernému menu, pretože vedomie, že Tvoj obľúbený gym je v tomto sviatočnom období otvorený, je nadovšetko.
Za posledné roky si si jednoducho prešiel crossfitovým peklom a spomieky na to Ťa zocelili natoľko, že s Tebou nepohne ani plač Tvojich detí, po tom ako zistia, že si zabudol na vianočný stromček. Veď, “all you want for Christmas is…gym”, a ten je po rokoch KONEČNE otvorený aj deň pred Vianocami. Pri troche šťastia a šikovnosti jeho majiteľov je z neho dokonca stále gym crossfitový a nie len fitcrossový, alebo (ne)funkčne tréningový. A deti? Tie sa potešia z darčekov aj keď im ich dáš len pod stôl, alebo do vane.

Doba temna, kedy si hľadal spôsoby ako dostať k svojim obľúbeným činkám, jemne drsnej a chladnej hrazde, alebo k podlahe pokrstenej litrami potu jednoducho pominula a to, že si ju dokázal prečkať bez psychickej ujmy na zdraví zmenilo aj Tvoje postavenie v rodine. Všetci už pochopili, že CrossFit nebol pre Teba len módny výstrelok, ktorým si si chcel doslova vyžobrať ich pozornosť. Pretože za tie roky neistoty si mu ostal verný, a nestal sa z Teba napríklad amatérsky vzpierač, alebo ešte amatérskejší bobista, tak ako z niektorých bývalých zanietených “wannabe” crossfiterov.

V ich očiach si “Highlander”, ktorý ostal verný svojmu “druhu” aj bez škótskej vysočiny. Posmech Tvojich najbližších spred piatich rokov, kedy si si v múke na trojobal obaloval viac ruky ako kapra predstavujúc si magnézium pred životným PR na snatch, vystriedal rešpekt. Rešpekt pred tým ako si sa nedokázal vzdať svojej záľuby, z ich pohľadu, a životného štýlu z toho Tvojho, ani keď si ho mohol podporovať len v online priestore. Konečne pochopili, že to naozaj robíš preto aby si žil zdravšie a aktívnejšie, a predĺžil si tak aktívny vek aspoň na nekonečno. Oni nevedia, že si v podstate nemal na výber, lebo si bol tak slabý a pomalý, že si sa v súťažnom CrossFite nedokázal presadiť ani len za hranicami Tvojho extravilánu, a tak si rečiam o životnom štýle uveril aj Ty.

Na Tvoje šťastie je však všetko zlé, vo finále aj na niečo dobré, a síce zakázaný gym Ťa nepotešil, no zakázané športové podujatia, medzi ktoré patrili aj všetky “crossbattles”, “crosschallenges” a iné paródie na crossfitové súťaže, Ti uľahčili rozhodovanie ako ďalej so súťažnou kariérou, pretože si si musel zakázať aj myšlienky na to, že raz budeš crossfitová superstar. Do karát Ti zahral aj fakt, že si sa počas tých piatich rokov stal otcom rodiny, a tá je predsa vždy na prvom mieste, čiže už si akože nemal motiváciu k súťaženiu sa vracať.
Koniec koncov, na Slovensku tak či tak, prežila len jedna súťaž, tá sa však hrá na medzinárodnú, a na to sa už necítiš. Áno, neďaleko u bratov Čechov tých súťaží prežilo viac ako gymov, a závodníkov viac ako dôchodcov, čo je pri prestarnutej populácii naozaj obdivuhodné, no od cestovania si si akosi tiež odvykol, a tak si sa dobrovoľne nasilu zmieril s tým, že všetky cesty na české závody vedú už len z Martina.

Vianoce sú okrem iného aj sviatkami splnených prianí. A hoci rešpekt rodiny si si už získal, túžiš pri tohtoročnej slávnostnej tabuli aj po troche obdivu. Preto posledné dva, tri roky nahováraš svojim blízkym, a hlavne sebe, že si na to súťaženie tak úplne nezanevrel, len čakáš kým dozrieš do masters kategórie, lebo cez ňu sa “určite” na vytúžené Games dostaneš. Na podporu svojho sna si ochotný urobiť takmer čokoľvek, vyskúšal si napríklad stravovanie à la “Liver King”, lebo veď zo surového mäsa rastú svaly ako huby po daždi. A surová pečienka Ti tiež pripadala ako skvelé obohatenie vianočnej večere, až do momentu, kedy si mal čas si to rozmyslieť počas týždenného pobytu na infekčnom.
Od Tvojho sna Ťa to však neodradilo a tak si si dal spraviť aspoň tričko s tajuplným nápisom “F.M.W.”, v ktorom Tvoja žena trochu naivne videla “výzvu”, o ktorej pred deťmi nemôžete hovoriť nahlas, no Ty si jej veľmi rýchlo a hrdo vysvetlil, že “future masters winner” má na míle ďaleko od “fuck me wild”.

Rovnako hrdo a spokojne si v spomínanom tričku sadneš k štedrovečernej večeri, do ktorej zloženia už nezasahuješ, lebo vieš, že občasné malé, veľké prehrešky v stravovaní si vykompenzuješ pravidelným intenzívnym tréningom, z ktorého nehodláš upustiť ani v medzisviatočnom období, lebo dvere do Tvojho obľúbeného gymu budú určite otvorené. Vianoce si teda konečne užiješ bez stresu, bez výčitiek, bez myšlienok na to, čo si mohol tento rok spraviť inak aby si zlepšil svoj čas v Murphovi, alebo vo Fran, lebo vieš, že OPEN klope na dvere a Ty si už aspoň v duchu môžeš spievať: ”…master, master, your life burns faster…”

Rovnako nepotrebuješ ani ďalšie rady k tomu ako sa z Vianoc nezblázniť, lebo ak si sa nezbláznil v posledných dvoch rokoch, tak to jedny Vianoce nezmenia. Verím, že aj vďaka CrossFitu, si sa naučil zvládať stresové situácie s nadhľadom a s prehľadom, pochopil si, že pokiaľ nejde o život, tak v podstate nejde o nič, a že v živote sú dôležitejšie hodnoty ako umelé pozlátko vianočných darov.
K nim dozaista patrí humor a preto, ak Ti tento skromný text vyčaril aspoň náznak úsmevu, bolo mi potešením, ak si sa v ňom našiel, bolo mi ešte väčším, a ak Ťa náhodou niečím urazil, nalistuj si slovenský významový slovník a hľadaj v ňom slová ako satira, resp. irónia.
Lebo len keď sa naučíme byť nad vecou, byť k sebe slušní, a dokážeme brať veci s humorom, bude sa nám žiť oveľa ľahšie, a nielen cez Vianoce.

Šťastné a veselé priatelia, bývalí priatelia a aj nepriatelia, lebo Vás to nas…štve!