2

Dmitry Klokov má 32 rokov a je držiteľom zlata z Majstrovstiev sveta v roku 2005 v kategórii 105kg, a striebra z Olympíjskych hier v roku 2008.

To je otázka, ktorú si položili pravdepodobne viacerí, keď sme po dlhom procese vybavovania, s maximálnym nadšením, oznámili do sveta, že práve u nás, v CrossFit Proton, sa bude konať seminár s Dmitrym Klokovom. Ja osobne som sledoval jeho Youtube kanál už dva roky a keď som videl ako na svojom prvom seminári v Miláne, pred niečo vyše rokom, opravuje dvojnásobnú víťazku CrossFit Games Annie Thorisdottir, okamžite som túžil stretnúť sa s ním osobne. Aj keď sa nevenujem čisto vzpieraniu, táto olympijská disciplína je neodmysliteľnou súčasťou CrossFitu a preto je jasné, prečo je Dmitry tak populárny medzi crossfitermi. Do veľkej miery je to pre jeho náklonnosť ku CrossFitu, no samozrejme aj pre vzpieračské kvality. Sme nesmierne radi, že sme posledný januárový víkend mali možnosť splniť si jedno z predsavzatí a zároveň aj veľký sen, zorganizovať seminár s týmto ruským olympionikom.

Je úplne jasné, že po niekoľkých hodinách tréningu nie je možné obsiahnuť všetku techniku alebo sa zlepšiť o 100%. O tom ale ani takýto seminár nie je. Tak ako akékoľvek iné školenie alebo workshop nespraví okamžite z človeka odborníka na danú oblasť. Každé takéto podujatie je v prvom rade o informáciách a spôsobe akým sa podajú. Možno, že o veciach povedaných počas jedného dňa by som sa dočítal aj v nejakej kvalitnej literatúre. No byť opravovaný a kontrolovaný človekom, ktorý počas posledných 20tich rokov už „niečo“ navzpieral, znamená naozaj veľa a stojí to za to. Napriek tomu, že v gyme bolo cez 20 ľudí, každý účastník bol osobne kontrolovaný, opravovaný a veľakrát povzbudzovaný Dmitrym.

Každý účastník bol osobne niekoľko krát kontrolovaný počas vykonávania techník a ako je vidieť na obrázku, nebolo to vždy ľahké.

Každý účastník bol osobne niekoľko krát kontrolovaný počas vykonávania techník a ako je vidieť na obrázku, nebolo to vždy ľahké.

Niektorí ľudia dávajú len za skype rozhovor s odborníkom toľko, čo stál celý tento seminár. To len na premyslenie, či to nebolo pridrahé. Som si istý, že každý jeden účastník potvrdí, že to jednoducho stálo to za to. Niekoľko minút trápenia pri naprávaní techniky prekvapilo úplne každého a na pokrivených tvárach  bolo vidieť, že im dáva zabrať.

Techniky, ktoré nám boli predvedené a vysvetlené sú odlišné od toho čomu sme boli doteraz učení a preto nemôžem očakávať, že ich budem okamžite ovládať. No Dmitryho prednes konkrétnych argumentov, prečo vykonáva cviky tak ako vykonáva, dáva zmysel a je okamžite vidieť, že to nie je len hŕba naučených fráz a poučiek ale reálne skúsenosti z dlhoročnej praxe. Ako sám tvrdí, metódy ruskej školy vzpierania určite nie sú najlepšie na svete ale zároveň nemôžu byť zlé, keď Rusko a krajiny bývalého sovietskeho zväzu produkujú jedného úspešného vzpierača za druhým vo všetkých váhových kategóriach. Obrovskou pridanou hodnotou celého seminára bol jeho osobný prístup a otvorenosť.

Keď bolo treba, Dmitry využil všetky možnosti ako opraviť techniku :)

Keď bolo treba, Dmitry využil všetky možnosti ako opraviť techniku :)

Počas korigovania techniky využíval celé svoje telo, veľakrát ľudí prekvapil svojou bezprostrednosťou. Celý seminár bol veľmi profesionálny a účastníci pravdepodobne nemali ani tušenie že Dmitri sa necítil najlepšie. Možno aj preto, že napriek nachladnutiu čo to potrénoval a pozdvíhal :D

Náš Proton Team na seminári s Dmitrym Klokovom v Bratislave 2015

Náš Proton Team na seminári s Dmitrym Klokovom v Bratislave 2015

Po dvoch dňoch trénovania, konkrétne po 115. a 116. seminári bol veľmi spokojný s atmosférou ako aj celým priebehom seminára. Vydržal aj naše dvojhodinové vypytovanie sa počas cesty z Viedne, ako aj otázky na poslednú chvíľu včera pred odletom z Bratislavy do Bruselu, kde má ďalší seminár. My samozrejme ako CrossFit Proton srdečne ďakujeme všetkým zúčastneným a veríme, že bol pre nich seminár rovnakým zážitkom ako pre nás.

Palo

PS: Dmitry aj trénoval, tu je ukážka