V prvej časti sme popísali päťtýždňovú cestu Openu, ktorá vedie k Regionals. Tie tento rok prešli tiež dosť veľkou zmenou, ktorou vytvárajú ešte väčší tlak práve na tých najlepších atlétov z regiónov. Kým v predchádzajúcich rokoch v každom zo 17tich regiónov postupovalo najskôr 60 a minulý rok už len 48 atlétov, tento rok bude dostať sa na Regionals ešte náročnejšie. Regióny sa spájajú do super regiónov, ktorých bude už len osem. Európa patrí do Meridian Region spolu s Afrikou, a atléti z Európy majú k dispozícii 30 miest na kvalifikovanie sa. Z Afriky v tomto super regióne bude len 10 zástupcov. Rozdelenie ostatných regiónov si môžete prečítať v novinkách tohto roku na CrossFit Games stránke.

Jindro je jediný slovák, ktorý sa dokonca dvakrát zúčastnil CrossFit Games Regionals Europe

 

Európske Regionals prebiehajú v Kodani, v Ballerup Arene, kde sa konajú už od druhých Regionals v 2012 roku. Keď nazrieme do histórie, na Slovensku máme len jedného reprezentanta, ktorý sa až dvakrát kvalifikoval na Regionals. V roku 2012 a 2013 sa to podarilo Jindrovi Tovaryšovi, jednému z prvých, ktorí sa na Slovensku venovali CrossFitu závodne . Tento rok to bude mať Jindro, ale aj všetci ostatní, ktorí si robia zálusk na miestenku na Regionals, poriadne ťažké. Konkurencia v Európe je obrovská, je to jeden z najväčších Regiónov čo sa počtu účastníkov Openu týka. Hlavnými favoritmi sú severania zo škandinávskych krajín a Islandu, kde sa CrossFitu venovali dávno predtým, než sa dostal na Slovensko. V našom regióne strednej Európy je želiezkom v ohni Lacee Kovacs, ktorý sa po 7. mieste v 2011, 4. mieste v 2012, dostal na samotné CrossFit Games v roku 2013, kam sa kvalifikoval z prvého miesta v rámci Európy. Minulý rok pre zranenia, aj napriek kvalifikovaniu na Regionals, v tejto fáze CrossFit Games už nesúťažil.

Lacee Kovacs

Lacee Kovacs, sa prebojoval až na samotné CrossFit Games v roku 2013

Regionals prebiehajú 3 dni. Začínajú piatkom a končia nedeľou. Počas každého dňa čakajú atlétov dva workouty, ktoré sú pre bežného rekreačného crossfitera nepredstaviteľné. Ich dĺžka, forma a zloženie sú veľmi rôznorodé, aby otestovali všetky vlastnosti atlétov. Games atléti neraz povedali, že Regionals sú ťažšie ako samotné Games. Na to aby bol človek úspešný na Regionals, musí spĺňať určité silové a gymnastické predpoklady a zároveň jeho celková kondícia musí byť na najvyššej úrovni. Viac o predpokladoch uvidíte v obrázku nižšie. Sú tam váhy v librách, ale dá sa to jednoducho prerátať na kilogramy (1lb = 0.45kg). Workouty vedia atléti niekoľko dní až týždňov dopredu, podľa toho v ktorom regióne sa nachádzajú, lebo neprebiehajú všetky naraz jeden víkend. No netreba si myslieť, že si to za ten čas natrénujú. Náročnosť týchto workoutov je taká vysoká, že je malá pravdepodobnosť, že sa niekto dokáže razantne zlepšiť v niektorom z týchto cvičení. Atléti, ktorí sa dostanú na Regionals trénujú celý rok so zreteľom práve na formát a zaťaženie, ktoré je na tejto súťaži. Prvá fáza, Open, je pre nich povinnou jazdou.

Regionals budú prebiehať niekedy okolo apríla až mája a určite sa máme na čo tešiť. V poslednom článku tejto série Vám stručne popíšeme samotné CrossFit Games.

 

Palo & Tina

Priemerné váhy Games atlétov v librách

Priemerné váhy Games atlétov v librách