Dnešná epizóda nadviaže na tú minulú, budem teda opäť pokračovať v pátraní po definícii slova fitness, resp. v tom aký význam má toto slovo v CrossFite. Pretože keď Ti niekto povie A, mal by Ti povedať aj B, keď Ti niekto povie ľúbim Ťa, mal by si povedať minimálne ďakujem a nenechať to len tak upadnúť do zabudnutia.
Na úvod by to chcelo aspoň krátku rekapituláciu toho, čo bolo povedané v predchádzajúcej epizóde, aj keď najlepšie spravíš ak si ju pustíš buď tenkrát poprvé, alebo kľudne aj druhýkrát, v prípade, že máš pamäť ako akváriová rybička. Inak na základe tohto by sa dalo povedať, že Slovensko je jedno veľké akvárium. Ale pamäť nie je kritériom hodnotenia fitness, takže nebudem zachádzať do tém, ktoré sem nepatria.
Snažil som sa nájsť význam slova fitness v literatúre, no bezúspešne. A hoci tam aj bol nejaký náznak, bola to len skôr taká z núdze cnosť, nekompletná až priam ezoterická definícia, ktorá je v praxi nepoužiteľná. Už len preto, že neobsahovala nič merateľné, a čo nie je merateľné, je nepoužiteľné. Aj bez ohľadu na to aké je to šikovné.
A preto som Ti predstavil definíciu fitness, ktorú zostavil otec CrossFitu Greg Glassman. Tá sa opiera o tri štandardy, ktoré sa síce na prvý pohľad môžu zdať trochu neohrabané, no spolu vytvárajú veľmi účinný a hlavne merateľný spôsob akým dosiahnuť čo najvyšší level Tvojho fitness.
Prvý model vychádza z definície desiatich všeobecných fyzických zručností, ktoré ako prví zadefinovali Jim Cawley a Bruce Evans. To sú páni, ktorí okrem tejto definície dali svetu medbally a Ty si vďaka nim môžeš užívať wall bally. Ale do rapu sa radšej tiež montovať nebudem a tak Ti radšej pripomeniem, že jedným z cieľov Tvojho tréningového procesu by malo byť zlepšovanie Tvojej kardiovaskulárnej vytrvalosti – výdrže – sily – flexibility – výkonu – rýchlosti – koordinácie – agility – rovnováhy a presnosti. Každú z týchto zručností spomenutí páni jasne zadefinovali, takže sú pomerne jednoznačné. Treba však uznať, že teória je jedna vec a prax vec druhá, takže matka príroda môže trénovanie týchto zručností do veľkej miery ovplyvniť. No aj napriek tomu nám tento model pomáha lepšie pochopiť význam slova fitness a teda čím viac rozvíjaš spomínané zručnosti, tým viac fit si. Pamätaj si to hlavne vždy keď sa budeš pýtať prečo máš skákať cez švihadlo, lebo ním zlepšuješ svoju koordináciu, rovnováhu a tiež kardiovaskulárnu vytrvalosť, alebo prečo máš robiť drepy s činkou nad hlavou, ktoré Ti tak nejdu, no ktorými zlepšuješ svoju silu, flexibilitu a tiež rovnováhu ako žiadnym iným cvikom, alebo aj vtedy keď budeš mať byť počas tréningu napríklad dole hlavou.
Druhý model, je štatistický model založený na tréningovej modalite. Teoreticky ho môžem prirovnať k mačke vo vreci. Slabé povahy a milovníkov mačiek upozorňujeme, že nejde o živé mačky, ale o jarmokovú atrakciu, kde si kúpiš niečo o čom ani netušíš čo to je, no budeš sa tváriť prekvapene a potešene aj keby to bolo napríklad hovno na paličke. Teraz si predstav, že do toho vreca dám rôzne cviky a disciplíny a Ty si ich po jednom začneš vyberať a tvoriť z nich workout. Potom do toho istého vreca dám typy workoutov a rôzne časové ohraničenia, aby bol workout kompletný. Úroveň Tvojho fitness levelu bude priamo úmerná tomu ako sa s daným neočakávaným workoutom dokážeš vysporiadať. To však neznamená, že musíš byť 100% ný v každej z vylosovaných disciplín, pretože v tomto prípade sú mnou toľko omieľané konzistentnosť a všestrannosť nad zlato. Ale aby si si to vedel predstaviť v praxi, z vreca vytiahnem beh na jednu míľu, maximálny počet zhybov na jedno zavesenie a povedzme maximálny počet mŕtvych ťahov s Tvojou body weight za jednu minútu. Na to aby si v teste dopadol najlepšie nepotrebuješ byť najrýchlejší v behu na jednu míľu, stačí keď udržíš tempo s 20% tých najrýchlejších, pretože Ti ostávajú ešte ďalšie dve disciplíny, v ktorých môžeš zažiariť, respektíve minimálne zopakovať svoje umiestnenie z behu. Ako príklad uvediem Justina Medeirosa, ktorý v roku 2022 vyhral CrossFit Games bez toho aby vyhral čo i len jeden workout, no umiestnil sa, okrem jedného, vždy do piateho miesta. Druhý Roman Khrenikov, vyhral workouty dva, no v jednom skončil mimo TOP 10 najlepších a na titul fittest on earth tým pádom mohol zabudnúť. Justin bol jednoducho lepšie pripravený na nečakané a neočakávané.
Podobných príkladov či už z profesionálneho alebo amatérskeho športu by som mohol uviesť niekoľko, podstatné je ale pochopiť, že všeobecná fyzická pripravenosť je kľúčová pre každé športové odvetvie a rovnako je kľúčová pre život ako taký, treba len nájsť vhodný balance medzi jednotlivými modalitami.
Tretí model je založený na metabolických dráhach. Prvá, fosfágenová, je vysoko výkonná a má krátke trvanie. Predstavuje zhruba 100% Tvojho výkonu a k jej vypnutiu dochádza zhruba po 10tich sekundách. Druhá, laktátová dráha, predstavuje zhruba 70% Tvojho výkonu. Vrchol dosahuje po minúte a končí zhruba po dvoch minútach. Tretia, aeróbna dráha je nízkoenergetická a dlhá. Predstavuje približne 40% z Tvojho maximálneho výkonu a trvá v podstate dovtedy dokedy si ju ochotný merať. Všetky tri dráhy fungujú stále, no miera, do akej sú aktivované, záleží od aktivity, ktorú vykonávaš. A level Tvojho fitness je teda priamo úmerný tomu ako vieš s jednotlivými dráhami narábať, aktivovať ich a využívať ich vo svoj prospech.
Na prvý pohľad, resp. počutie sa Ti možno crossfitové fitness štandardy zdajú chaotické, no v praxi do bodky spĺňajú definíciu crossfitu, ktorou je neustále sa mesiaci funkčný pohyb vo vysokej intenzite.
A vďaka nim je crossfit merateľný a pravidelným trackovaním Tvojho tréningového procesu vieš lepšie porozumieť stimulu workoutov ako Fran, Helen alebo iného benchmarkového workoutu a tiež si vieš v podstate na základe čísel predstaviť, čo znamená zlepšiť svoj čas na Fran zo šiestich na štyri minúty.
Ale poďme si to rozmeniť na drobné aj pre tých, ktorí možno netušia o čom je reč. Workout Fran pozostáva z 21, 15 a 9 opakovaní thrustrov, to je cvik pri ktorom dostávaš činku z predného drepu nad hlavu, a zo zhybov. Najprv robíš 21 thrustrov, potom 21 zhybov, 15 thustrov, 15 zhybov a nakoniec 9 thrustrov a 9 zhybov a Tvoj výsledok je celkový čas, za ktorý sa Ti to podarí. Ešte dodám, že na činke je predpísaná váha 42.5 kilogramov pre mužov a 30 kilogramov pre ženy.
Tvoj celkový výkon si vieš vyrátať tak, že Tvoju prácu vydelíš časom, za ktorý si workout vykonával. Práca sa rovná sile vynásobenej vzdialenosťou, ktorá sa nemení, pokiaľ povedzme za rok nenarastieš o 5 centimetrov. Musíš ju ale vyrátať pre thrustre aj pre zhyby. No jedinou premennou bude čas, ktorý napríklad o rok, keď si workout zopakuješ nahradíš časom 2 a dosadením do vzorca máš predstavu o svojej výkonnosti. Samozrejme môže dôjsť k istým odchýlkam, no tie by nemali mať až taký veľký vplyv na celkový výpočet.
V ňom zmenou celkového času workoutu dokonale odsleduješ aj zmenu svojho výkonu. Rovnaký vzorec vieš použiť na rôzne iné workouty, ak si ich výsledky poctivo zapisuješ, a ktoré si po istom čase zopakuješ. Lebo to je tvojím fitness.
Popri týchto troch fitness štandardoch, existuje ešte štvrtý, rovnako merateľný, ktorý hodnotí kvalitu Tvojho fitness na základe medicínskych meraní a údajov a vytvára akési kontinuum od choroby, cez zdravie až po fitness.
Jedným z ukazovateľov môže byť rozhodne percento tuku v tele. Ak sa Tvoje číslo blíži 40% si morbídne obézny a spadáš do kategórie ohrozenej populácie. Za dobré číslo sa u mužov považuje hodnota okolo 15% u žien zhruba o 3-5% vyššie. Je to však naozaj veľmi univerzálny údaj, pretože to číslo sa mení už len s pribúdajúcim vekom. Len pre zaujímavosť elitní crossfitový atléti udržiavajú percento tuku na úrovni medzi 5-10%.
Podobné kritériá má aj hustota kostí. Ak je jej hodnota nižšia ako mínus jeden, jedná sa už o osteoporózu, ktorá do veľkej miery ovplyvňuje Tvoj pohyb a teda aj level Tvojho fitness. Za normálnu, zdravú sa považuje hodnota nad nulou. Vysoké hodnoty hustoty kostí majú napríklad gymnasti, ktorí majú vysokú úroveň flexibility, koordinácie, sily a agility. Áno, to sú tie všeobecne uznávané zručnosti z prvého crossfitového fitness štandardu.
Smerodajný údaj je rozhodne aj krvný tlak, hladina cholesterolu alebo aj kapacita Tvojich pľúc. Samozrejme všetky tieto hodnoty sa zlepšujú pravidelným tréningom a zdravým stravovaním. A to je presne to čo vytvára vzťah medzi fitness a zdravím. Opäť príklad z praxe, možno trochu morbídný, ale je potrebné si to uvedomiť. Na prechode stoja dvaja ľudia, jeden pravidelne trénuje, má 15% tuku, ideálny tlak a hustotu kostí, pretože pravidelne posiluje silovým tréningom svaly na ne napojené. Vedľa neho stojí druhý človek, s výraznou nadváhou, vysokým tlakom a viditeľnými problémami s chôdzou a dýchaním. Do obidvoch v jednom momente narazí šofér Andrej. Aby to nebola až taká dráma, tak obaja prežijú a dokonca aj Andrej odšoféroval pokojne domov, lebo Andrejovia sú raz takí. Kto z našich dvoch aktérov sa však podľa Teba z nehody zotaví skôr a pravdepodobne bez trvalých následkov?! Dám ruku do ohňa za to, že to bude človek s vyšším levelom fitness. Už len preto, že jeho telo sa po každom tréningu, ktorý je v podstate pre telo stresom, musí regenerovať a je na to viac zvyknuté. Potom preto, že jeho telo je pevnejšie a odolnejšie, no určite aj preto, že jeho tlak sa z normálneho dostane na zvýšený, oproti už zvýšenému tlaku, ktorý sa po nehode dostane ešte na vyšší, život ohrozujúci.
Preto je naozaj nevyhnutné uvedomiť si, že pravidelný pohyb a najmä silovo kondičný tréning sú prevenciou k civilizačným chorobám, ktoré sa vďaka sedavému spôsobu života, stresu a nezdravým stravovacím návykom šíria rýchlejšie ako mor v 14tom storočí. A rovnako je to Tvoj lístok k dlhovekosti. Nedávno som videl štatistiku, ktorá uvádzala, že pre väčšinu ľudí nad 70 rokov má obyčajný nezavinený pád na zem smrteľné následky, len preto, že ten pád nevedia kontrolovať, resp. nejakým spôsobom stlmiť. Spomeň si na to vždy keď sa Ti bude zdať, že robíš priveľa angličákov.
Samozrejme ani crossfitová definícia fitness nie je dokonalá, a dali by sa o nej viesť siahodlhé diskusie, no narozdiel od všetkých ostatných je merateľná a postavená na poznatkoch z praxe. A čo teda znamená byť fit?! Ja osobne nie som zástancom tabuľkových hodnôt. A nemám rád, keď niekto škatulkuje level fitness podľa toho, kto koľko vytlačí na bench press, drepne, alebo potiahne na mŕtvy ťah. Samozrejme ak sa chceš crossfitu venovať na súťažnej úrovni, nemáš na výber, no človek, ktorý cvičí preto aby sa jednoducho cítil lepšie a zdravšie nepotrebuje 200 kilový mŕtvy ťah. Veď koľkokrát vo svojom bežnom živote si reálne sám dvíhal niečo čo malo viac ako 100kíl?! Z môjho pohľadu je dôležité aby človek vedel v prvom rade spraviť plnohodnotný drep, klik, angličák a šplhať na lano. A potom na to nabalovať všetko ostatné, ale len do tej miery, pokiaľ je to pre neho zdravé a kým dokáže dodržať potrebnú techniku, o ktorej význame si povieme inokedy. Pokiaľ sa toho bude držať, tak aj jeho medicínske hodnoty budú priamo úmerne rásť s levelom jeho fitness.
A čo teda znamená byť fit pre 90% populácie, ktorá nepatrí k profesionálnym športovcom?! Podľa mňa je to tiež veľmi individuálne, niekto potrebuje stíhať tempu svojich detí a užívať si s nimi rôzne aktivity, niekto potrebuje zvládnuť celodenné práce v záhrade, alebo zvládnuť vysokohorskú turistiku, hrdo sa obzerať nahý v zrkadle aj pri zapálenom svetle, zbaviť sa liekov, ktoré užíval roky, lebo je ich ľahšie predpísať ako predpísať pravidelný pohyb, no a pre niekoho môže byť posun v jeho fitness levely aj to, keď si po rokoch uvidí na penis, aj bez už spomínaného zrkadla. Pre všetkých však platí, že netreba zaspať na vavrínoch, pretože konzistentnosť je to, čo prináša výsledky a posúva hranice Tvojho fitness aj vtedy, keď už máš pocit, že sa nemáš kam posunúť.
Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?
A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?