Takto pred týždňom začal posledný víkend „Regionálok“, medzi ktorými bol aj región Meridian, združujúci všetkých atlétov z Európy, Afriky a krajín Blízkeho východu. Viac o tom, čo to tie regionálky sú, si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku. Pred rokom by nám ani len nenapadlo, že budeme mať príležitosť naživo si pozrieť obdivuhodné výkony atlétov, ktoré podávajú každoročne na tomto evente. Keď nám prišlo pozvanie na regionálky, neváhali sme ani na sekundu a stálo to za to.

Nebudem rozpisovať, čo tam robili atléti v jednotlivých workoutoch, to si koniec koncov viete nájsť na youtube. Keďže Európa, napriek tomu, ako veľmi je tu už CrossFit rozšírený, má len jeden región, pretlak silných osobností tu bol vidieť v každom workoute. Nie náhodou boli ten víkend dosiahnuté viaceré Event rekordy, či už na mužskej alebo ženskej strane.

Čo stojí naozaj za zmienku je celková organizácia tejto crossfitovej udalosti. Videl som už možno aj desiatky súťaží na lokálnej ale aj medzinárodnej úrovni. U nás kvalitou zatiaľ pravdepodobne najviac vyniká bratislavský Central Europe Throwdown. No po tom, čo sme mali možnosť vidieť na regionálkach, je ešte stále priestor aj v našich podmienkach posunúť úroveň vyššie. Kvalita takéhoto preteku nezávisí len od samotných súťažiacich a workoutov, ale naopak od malých detailov, ktoré veľakrát pre bežného návštevníka zostávajú zahalené rúškom tajomstva. Spomenul by som hlavne presnosť, ktorá bola porovnateľná so švajčiarskými hodinkami. Heaty išli na minútu presne. Keďže celé regionálky sú počas 9 hodín trvania nonstop live na youtube, nie je tam priestor na nejaké veľké zaváhania. Keď niekto príde ako „staff“ alebo „athlete“, hneď pri vchode si ho prevezmú organizátori a presne vedia kam treba ísť, kedy je možnosť začať sa rozcvičovať, resp. v prípade pomocníkov, kde čo kedy budú mať na starosť. A to sa aj prejavuje počas celého dňa. Na jednom regióne súťaží 80 jednotlivcov a 30 tímov, čo je extrémne veľa a preto bolo všade aj extrémne veľa pomocníkov a rozhodcov.

Napríklad takí rozhodcovia sú naraz v jednom heate pre jeden tím aj štyria, dokopy ich tam mohlo byť okolo 50-60, plus samozrejme nad celým eventom dohliadajú traja head judges, ktorí sa neustále pohybujú po cvičebnej ploche. Pomocníci majú presne rozdelené úlohy a medzi každým heatom človek len vidí jedno veľké mravenisko, ktoré dokáže za 10 minút prerobiť súťažné pole na ďalší workout. Takže organizácia samotného cvičenia na top úrovni, ale tam to nekončí.

Návštevníci majú samozrejme k dispozícii dostatok možností na crossfitové nakupovanie :) Päť rôznych predajní švihadiel, v každom vám chcú vysvetliť prečo práve ich je to najdokonalejšie (je to blbosť, dá sa skákať na hocičom čo sa točí a nemusí to stáť 50e). Samozrejme na športové podujatie tohto typu patrí zdravá strava, takže hotdogy a rezne tu nečakajte, všade samé paleo a bio káva a podobne. No a v neposlednom rade handry, pomôcky, vychytávky atď. V pohode sa tu dajú za víkend minúť stovky eur. Jediná mierne negatívna vec, s ktorou sme sa stretli bola asi v kapacite predajní jedla. Nie, že by nemali dosť jedla ale v niektorých častiach dňa boli rady nekonečné.

Nakoniec, každému fanúšikovi CrossFitu jednoznačne odporúčame, aby si aspoň raz doprial takúto udalosť naživo. Myslím, že ľutovať nebude. My sa tešíme na najbližší rok, už sa len rozhodnúť či Regionals alebo samotné CrossFit Games v Kalifornii.

PS: Našou úlohou bolo počas regionálok chytiť svojho Pokémona. Vo fotkách uvidíte, čo sa nám podarilo uchmatnúť :)

Tinin pokémon bola Kristin Holte, ktorá skončila nakoniec štvrtá a postúpila na CrossFit Games

Tinin pokémon bola Kristin Holte, ktorá skončila nakoniec štvrtá a postúpila na CrossFit Games

Počas pobytu sme navštívili jednu z pobočiek CrossFit Copenhagen - Boxen

Počas pobytu sme navštívili jednu z pobočiek CrossFit Copenhagen – Boxen

Palov pokémon bol Mikko Salo, víťaz CrossFit Games v roku 2009

Palov pokémon bol Mikko Salo, víťaz CrossFit Games v roku 2009

Takéto schránky so zeleninou a mäsom boli k dispozícii na obed

Takéto schránky so zeleninou a mäsom boli k dispozícii na obed

Všimnite si množstvo rozhodcov, ktorí sú počas jedného heatu

Všimnite si množstvo rozhodcov, ktorí sú počas jedného heatu na floore

Z Regionals si odnášame tento suvenír - lopta 14lb Rogue :)

Z Regionals si odnášame tento suvenír – lopta 14lb Rogue :)

Paťov pokémon je Dave Castro - Riaditeľ celého CrossFitu asi

Paťov pokémon je Dave Castro – Riaditeľ celého CrossFitu asi

Chalani počas výletu Kodaňou narazili na CrossFit Proton :)

Chalani počas výletu Kodaňou narazili na CrossFit Proton :)

Čakanie na odovzdávanie medailí pre postupujúcich z regiónu

Čakanie na odovzdávanie medailí pre postupujúcich z regiónu

Postupujúce ženy na CrossFit Games

Postupujúce ženy na CrossFit Games