CrossFit je šport pre makačov, pre ľudí, ktorí majú odvahu posúvať svoje hranice. Práve to má za následok, že chceme byť najlepší v tomto, ešte lepší v tamtom a najlepší vo všetkom. No a čo iné nám k tomu dopomôže ako stráviť v boxe každý jeden deň niekoľko hodín.
Pocit mentálneho vyhorenia z Crossfitu však nie je ani zďaleka jediný signál, ktorý Ti naznači, že si máš dať od činky a metconov na chvíľku pokoj.

  1. Začínaš byť častejšie chorý

Sem tam ťa trošku pobolí hrdlo, raz za čas hlava. Ďalší mesiac ťa zas prekvapí mierna nádcha. Všetky tieto znaky môžu mať pôvod vo viacerých veciach. V zlej životospráve, nedostatku spánku alebo strese. Ak však tieto veci vylúčiš, a napriek tomu sa u Teba takéto ťažkosti vyskytujú častejšie, je to pravdepodobne tým, že trénuješ až príliš.
Fyzická aktivita totiž namáha organizmus, a ten nemá dostatok energie na posilňovanie imunitného systému keď sa stretne s baktériami a infekciami.overtraining2

  1. Nespavosť alebo neustála únava

Ako sme už vyssie spomínali, spánok je fundamentálnym činiteľom, ktorý potrebuješ pri svojej regenerácii ako i pre uchovanie zdravia. Práve to je totiž čas, kedy telo oddychuje, zoceľuje sa a regeneruje zo všetkých tvojich aktivít. Keby si to náhodou nevedel, tak vedz, že dobrý pravidelný spánok podporuje zvýšenie hladiny rastového hormónu, ktorý je dôležitý pre regeneráciu svalového tkaniva. Keď však trénuješ príliš často a príliš tvrdo, tvoje telo môže zostať nabudené dlhší čas, a teda hormonálna hladina u Teba nebude pripravená na oddych.

  1. Chronická bolesť svalov, bolesti kĺbov, časté zranenia

Nie je prekvapením, že pre CrossFit budeš mať často svalovicu. No keď sa táto bolestivosť stane chronická (viac ako tri dni bez zlepšenia), a neprejde deň bez toho aby ťa niečo nepobolievalo, môžeš to brať ako poštu od svojho organizmu, ktorý zúfalo kričí „Zastav sa!“ Keď trénuješ príliš, limituješ tým čas kedy sa tvoje svaly dávajú dokopy a silnejú. To môže viesť k tomu, že budeš trénovať v oslabení. Viac zaťažíš kĺby a svaly a zvyšuje sa tak riziko zranenia. Skús do svojho tréningového programu zaradiť aj nútené voľno, alebo aktívnu regeneráciu vo forme behania alebo plávania.

  1. Pred aj po tréningu sa cítiš nahnevaný a nechce sa ti NIČ

Všetci sme už okúsili post-WOD nával endorfínov, ktoré v tebe vyvolajú dobrú náladu a vyčaria úsmev na celý zvyšok dňa. Presne takto sa máš cítiť. Cvičenie má zlepšovať tvoju náladu, nie ju zničiť.
Keď je tvoje telo z toľkého tréningu vyčerpané, produkuje hormóny ako kortizol, ktoré môžu spôsobovať úzkosť , alebo dopamín, ktorý vie značne ovplyvniť tvoju náladu zlým spôsobom.overtraining3

  1. Strácanie svalovej hmoty

Bohužiaľ, schudnúť tuk nie je až tak jednoduché ako len spáliť viac kalórií. Faktom je, že keď si pretrénovaný, vytváraš tak nerovnováhu hormónov vo svojom tele. Pozitívny pomer testosterón vs. kortizol všeobecne znamená viac svalov, menej tuku. No keď trénovaním stráviš až príliš času, testosterón začne klesať a kortizol naopak rásť. Práve to spôsobuje rozpad svalovej hmoty a zvyšovanie zásob tuku. Nepredstavuj si však teraz, že keď budeš veľa cvičiť priberieš :D no jednoducho sa Ti môže stať, že na úkor objemu svalov pribudne tuk a teda nebudeš až tak vysekaný ako predtým.