Posledné mesiace nemá ľudstvo na ružiach ustlané. Doba temna už však naštastie ustupuje, a my máme dôvodov na úsmev o čosi viac. Najviac sa však tešme z toho, že sme sa za posledné mesiace nezbláznili, a aj napriek prekážkam sme dokázali ostať v kontakte a venovať sa, hoci aj v obmedzených podmienkach, tomu, čo máme radi. Brány Protonu sme síce museli zatvoriť, no svetlá sme pre našich členov nechali rozsvietené. Sme veľmi radi, že po uvoľnení opatrení sa k nám vrátili, a vlastne, že od nás v podsate ani neodišli. Poniektorí boli s nami dokonca viac ako inokedy. Medzi nich patrí určite aj Laco, ktorého by sme Vám chceli predstaviť v špecíalnom vydaní MoM. Laco je stelesnením pozitívnej energie a jeho komentáre k domácim workoutom by mohli pokojne zľudovieť. Okrem toho, Laco, rovnako ako Vy všetci, je/ste stelesnením toho, čo pre nás slovo CrossFit znamená. Pohodlne sa usaďte a začítajte sa do prvého Proton románu s názvom: „Laco, mládenca príhody a skúsenosti s CrossFitom.“

Povedz nám niečo o sebe.

Ahojte, volám sa Laco a bohužiaľ som relatívne čerstvo po 30ke. Po istom čase, čo som žil v Dubline som sa približne pred rokom rozhodol vrátiť permanentne naspäť na Slovensko. Po dosť intenzívnej práci v zahraničí som chcel chvíľku nepracovať a len dopísať resty, ktoré mi ostali pred odchodom. Človek mieni, život mení a úplnou náhodou som sa hneď zamestnal v Lenove, kde som spokojný a pracujem doteraz. Vo voľno čase sa strašne rád učím nové veci, čiže dosť času trávim na youtube a udemy (hello javaScript, raz ťa porazím), prečítam si nejakú dobrú knižku, pozriem film/seriál, zahrám sa niečo na pc, počúvam hudbu. Okrem toho milujem hory a veľmi rád cestujem, aj keď to dnes už znie ako cliché. Pred dvomi rokmi okolo Isladnu, minulý rok okolo Kuby a teraz sme s kamarátom plánovali expedíciu do Grónska, ktorá sa z objektívnych príčin neuskutoční.

Venoval si sa nejakej aktivite predtým ako si začal cvičiť u nás?

Ak sa nepočíta pravidelné krompáčovanie a lopatovanie, tak takmer vôbec. Keď som bol dieťa tancoval som cca 10 rokov vo folklórnom súbore, ale to bolo už dávno. Na výške sa moje pohybové aktivity obmedzili viac menej len na nejakú turistiku a samozrejme výskumy, najmä v lete. V rôznych intervaloch som skúsil klasické fitko, ale nikdy mi to nevydržalo dlhšie ako pár mesiacov, nakoľko ma to vôbec nebavilo.

Prečo si začal s CrossFitom? A prečo práve CrossFit Proton?

V prvom rade to bolo zo zdravotných dôvodov. Predošlá aktívnejšia, ale aj súčasná sedavá práca len prehlbovala môj autoimúnny problém s SI kĺbmi. Doktori mi odporučili pravidelnú pohybovú aktivitu, nakoľko to je v súčasnosti jediný reálny spôsob liečby – zmena životného štýlu. Ja mám veľmi rád akékoľvek výzvy a CrossFit som mal v hlave už veľa rokov predtým. A slovo CrossFit v sebe nieslo fluidum niečoho „náročného“ alebo „neprekonateľného“. Vždy som si hovoril, že na také veci nemám čas a ani silu, ale keďže som prišiel domov na Slovensko radikálne zmeniť svoj život, tak som si povedal, že nikdy nebude lepší čas skúsiť to ako teraz (a konečne sa prestať vyhovárať, že na niečo nemám čas). No a samozrejme v neposlednom rade som chcel pribrať, nakoľko som mal vždy problémy s priberaním a už ma prestalo baviť splývať s obilím na poli. A prečo Proton? Najskôr mi kamarát z Lenova povedal, že keď chcem robiť CrossFit, tak nejakí ľudia z Lenova chodia do Protonu. Ale ja keď sa pre niečo rozhodujem, tak sa vždy snažím získať čo najviac informácií. Tak som hľadal na nete aké sú možnosti CrossFitu v BA, a Proton ma najviac zaujal svojou prezentáciou, aj keď bol dosť ďaleko od miesta, kde som vtedy býval. No a po roku môžem stopercentne povedať, že som spravil to najlepšie rozhodnutie.

Ovplyvnilo to, že cvičíš CrossFit Tvoj bežný život?

Ťažko v niekoľkých vetách povedať ako veľmi, a asi aj viac ako by som chcel v takomto verejnom rozhovore napísať. Fyzicky a rozhodne aj mentálne. Mám lepší spánok, počas dňa omnoho viac energie, lepšie sa cítim vo vlastnom tele a som spokojnejší. Rozhodne sa o dosť menej oddávam jednej z najklasickejších slovenských disciplín – sebaľútosti. To, že fyzicky postupne robím veci, o ktorých by som si ani nepredstavil, že niekedy moje antišportové telo dokáže, mi dáva mentálnu silu a chuť skúsiť posunúť tie hranice ďalej, s otázkou že „hmm kam až by to šlo?!“, a to ma následne ženie dopredu opäť fyzicky. Takže je to taký opakujúci sa cyklus. Pred CrossFitom som to síce mal nastavené rovnako, ale len v hlave – v mojom akademickom prostredí. Teraz už chápem, že nejde mozog nasilu odpojiť od tela, jednému sa venovať na plno a na druhé úplne kašľať. Niečo na tom starogréckom „Kalos kagathos“ asi bude. Pred rokom som fajčil krabičku cigariet denne a neodbehol ani kilometer. A teraz som na jeseň relatívne v pohode odbehol 10 km a čoskoro sa chystám prežiť Murpha.

Významný moment Tvojej CrossFit kariéry, ktorý sa Ti vryl do pamäte?

Hmm, kde začať?! Takým prvým významným momentom je, že aj po roku stále cvičím (čo sa predtým nikdy nestalo), a navyše ma to každý deň viac a viac baví. Nikdy nezabudnem na jeden z prvých basicov s Aďkou, kde som prišiel mysliac si, že veď som v celkom okej forme a po niekoľkých box jumpoch som skolaboval za stonania miserere na zem hľadajúc vo vrecku obolos pre Chárona, nech ma prevedie bezbolestne na druhý breh. Úplne najsilnejší CF zážitok bol môj prvý a zatiaľ jediný OPEN, ktorý bol pre mňa dosť prelomový. Všetky tie veci dookola – ľudia, ktorí do Protonu chodia, ako ste to v Protone celé zorganizovali a atmosféra ma úplne vtiahli. Počas tých týždňov som bol sám zo seba prekvapený ako som tým žil. Niekde v tom období som si začal uvedomovať aký význam to pre mňa má. No a potom prišiel pre mňa najpamätnejší moment – open workout 20.5. Moja stratégia, s ktorou som do neho išiel sa mi zrútila ako domček z kariet už v prvých minútach a bol som úplne dezorientovaný. Mark bol môj judge a úplne celé mi to odcoachoval, hovoril mi kam mám ísť, koľko opakovaní mám spraviť a bol to prvý open wod, ktorý som dokončil v time cape a siahol si na absolútne dno síl. Týmto pozdravujem Marka do UK, stále Ti dlžím pivo a dúfam, že prídeš na tohtoročný open. Každý účastník 20.5 samozrejme vie aj druhý dôvod prečo je pre mňa najpamätnejší, keďže ma potom videli pred dverami gymu na kolenách triasť sa spomínajúc na obed. Verejne sa ospravedlňujem pánovi upratovačovi a prajem mu čo najmenej stretnutí so mnou.

Ako veľmi sa zmenila Tvoja životná rutina po zavedení korona opatrení?!

Denná rutina ako taká, sa v mojom živote nezmenila zásadne. Vstávam o pol hodinu neskôr, nakoľko necestujem do officu, lebo v ňom žijem. Čo sa týka nejakého rozvrhnutia dňa a stravovania, snažil som sa, aby všetko ostalo rovnaké v čo najväčšej miere. Systém domácich workoutov, ktoré ste pre nás vymysleli a ich zdieľania v skupine mi ale pomohli veľmi a to hneď 2x. V prvom rade som takto mohol aspoň čiastočne dobehnúť absenciu úplne bežného pohybu počas pracovného dňa a samozrejme aj klasických tréningov. Nech sa akokoľvek brániš, ľahko sa gaučovatie. A druhýkrát ako kontakt so svetom. CrossFit je z veľkej časti o komunite a zdieľaní nejakých vecí a spoločných záujmov (najmä teda bolesti počas WODu :D), a táto jeho sociálna časť vystúpi podľa mňa v takýchto situáciách ešte viac do popredia. To, že sme „spolu“ cvičili, komunikovali a zabávali sa aspoň vzdialene myslím mnohým pomohlo na chvíľu zabudnúť na post-apokalyptický svet za oknom. Či už sme introverti alebo extroverti, človek je stále spoločenský tvor a kontakt so svetom proste chýba. Tak dlhé a intenzívne súžitie čisto samého so sebou, kde cesta do obchodu je spoločenskou udalosťou, vie byť dobrou skúškou. A hlavne už nikto z nás asi nikdy nebude mať toľko voľného času ako počas týchto mesiacov, takže som sa ich snažil využiť samoštúdiom.

Na ktorý „home wod“ budeš ešte veľmi dlho a „rád“ spomínať?!

Pamätných bolo veľa, niektoré podľa mňa ešte ťažšie ako tie v gyme. Desperate times, desperate measures a cvičíš s čímkoľvek, čo je po ruke. A keďže som sa v ten týždeň čo začala karanténa sťahoval do nového bytu, po ruke nebolo nič. Prvé burpees doma na nafukovacej vložke do stanu (pre zachovanie susedských vzťahov) a všetky workouty s už legendárnou mikrovlnkou “Homefriend”, ktorá po všetkých stránkach prekonala svoj názov. Áno ten, kde boli pressy s mikrovlnkou bol naozaj pamätný. Na moju obranu, v mojej hlavne to vyzeralo ale úplne inak, a znelo to ako výborný nápad. Bohužiaľ mikrovlnky majú káble. A káble vedia byť zradné. A samozrejme Chelsea – vždy keď workout sprevádza dámske meno, viem že na konci budú slzy (podozrivo to pripomína život?).

Máš nejaký konkrétny cieľ, ktorý chceš dosiahnuť? Vrámci gymu alebo aj mimo neho?

#vložniečohlbokénazáver – cesta je cieľ?! Ale nie … niektoré ciele som už dosiahol, resp. dosahujem, nakoľko je to kontinuálny proces. Zdravie sa mi upravilo až do takej miery, že častokrát ani neviem, že som mal problém s kĺbami. Od prvého merania som pribral už 10 kg, k čomu sa mi nikdy predtým nepodarilo ani priblížiť. Toho, čo by som chcel dosiahnuť je veľa, spomeniem asi len zopár vecí. Čo sa CrossFitu týka, tak určite prvý muscle up. To je asi taký benchmark pre každého, kto tento šport robí, keď si povie, že oki už niečo viem. Ale od toho som zatiaľ relatívne ďaleko. Dlhodobým cieľom – a verím, že sa raz aj podarí – je chodiť workouty Rx (možno keď predpísaná činka nebude o 30 kg ťažšia ako ja). Profesných plánov je toľko, že by sa to sem nezmestilo, takže radšej nebudem ani začínať. A zo životných? Asi snáď „len“ to, čo chce asi každý na svete – budiť sa šťastný a prežiť plný a spokojný život.

Prezraď nám niečo, čo o Tebe ešte nevieme :)

Neviem čo také by som o sebe povedal. Snáď asi to, že drvivá väčšina ľudí na tréningoch ma považuje za toho chalana z Lenova. No paradoxne v korporáte robím len veľmi krátko. Väčšinu môjho dospelého života sa venujem vede. Pred Írskom, a aj v Írsku som pracoval ako archeológ a dá sa povedať, že archeológia charakterizuje celý môj život už od detstva. Sústredím sa na skúmanie vývoja a štruktúry spoločnosti na konci doby bronzovej a v staršej dobe železnej a v tom pokračujem aj teraz, aj keď z vlastného rozhodnutia momentálne len vo voľnom čase. A pravdepodobne som v živote vykopal viac hrobov ako váš lokálny hrobár (It’s funny ‚cause it’s true :D). A z osobného života asi že jedným z mojich najväčších hobby je varenie a jedlo vo všeobecnosti.

Čokoľvek, čo by si chcel dodať?!

Chcel by som sa Vám – celému teamu Proton a trénerom úprimne poďakovať za to, čo pre nás robíte. Nech to znie akokoľvek frázovite (ale je to fakt), mne to dosť pozitívne zasiahlo do života. Ďakujem za atmosféru ktorú vytvárate, za to že sa na každom tréningu nasmejem, že si vždy zlepším náladu aj po zlom dni v práci, a za zásadné zlepšenie môjho zdravia. A čo sa týka krízy tak veľké ďakujem za to, ako nás Mišo bavil svojimi príbehmi ku každému WODu, za samotné workouty, všetkým trénerom za parádne streamy, kde som sa teda fakt dobre pobavil. Osobne to, že som začal robiť CrossFit, bolo jedno z mojich najlepších rozhodnutí posledných rokov. A za to Vám patrí moja vďačnosť a rešpekt. A všetkým ostatným – žite dlho a prosperujte, vidíme sa na tréningu.

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?