Keďže CrossFit Games sú už za dverami (začínajú budúci týždeň), je najvyšší čas si o nich niečo povedať. Po dvoch častiach, ktoré sme venovali Openu a Regionals nasleduje posledná, o samotných CrossFit Games, ktoré sú niečo ako finále Ligy majstrov pre fanúšika futbalu. Ale seriózne, pre nás, čo sa CrossFitu venujeme dňom a nocou je to obrovská udalosť. No a o čo v tých Games ide?

Prvé CrossFit Games sa uskutočnili v roku 2007, na ranči Dave Castra, momentálneho directora asi celého CrossFitu ;). Zúčastnilo sa ich vtedy iba zopár nadšencov. Pribúdajúcimi rokmi sa súťaž zväčšovala, už o dva roky prišli na scénu aj súťažiaci z Európy, a v roku 2010 už bolo nutné zmeniť aj miesto konania. Chcelo to niečo väčšie. Presunuli sa do Stubhub Center (vtedy ešte Home Depot Center), čo bol zásadný krok vpred. Zároveň Reebok rok na to podpísal exkluzívnu zmluvu s CrossFitom a z CrossFit Games sa razom stali Reebok CrossFit Games. Čo v praxi momentálne znamená  to, že všetci atléti dostanú kvantá handier a tenisiek, no zároveň nemôžu počas celých Games prezentovať iných sponzorov. Ako sa Games zväčšovali, pribúdala aj popularita. Každým rokom je tam viac a viac divákov, no a posledné roky už sú Games aj naživo v televízii ESPN a pre nás Európanov na YouTube.

Tento rok sú na CrossFit Games kategórie jednotlivcov, tímov, masters (45+,50+,55+,60+,65+) a najnovšie aj kategória tínedžerov (14+,17+). Budúci týždeň, v utorok, sa začína kategóriou masters a teens, no a v stredu budú začínať jednotlivci. Práve prvý deň eventu je už niekoľko rokov pre súťažiacich veľkým strašiakom. Vždy si pre nich pripravia niečo špeciálne. Jeden rok to bol upravený triatlon, ďalší rok polmaratón veslovania a podobne. Tento rok ich čaká Hero WOD Murph, uvidíme ako sa s tým potrápia.

Cieľom Games je nájsť najviac fit človeka. To znamená otestovať čokoľvek od vytrvalosti, cez maximálnu silu, atletiku, vzpieranie, gymnastiku ale aj rôzne netradičné veci, na ktoré sa priamo nedá pripraviť. Ak si niekto myslí, že sa dá natrénovať na Games, tak Dave Castro tvrdí, že je to totálna blbosť.

Zaujímavosťou je, že od roku 2010 nevyhrala ženskú kategóriu žiadna Američanka. Tri roky to bola Európanka, najprv dva roky za sebou Annie Thorisdottir, a potom Sam Briggs. V roku 2014 to bola Kanaďanka Camille LeBlanc-Bazinet. Oproti tomu v mužskej kategórii už päť rokov dominuje Rich Froning, ktorému v roku 2010 ušlo prvé miesto len kvôli tomu, že si nespomenul ako sa lezie na lano.
Taká chyba sa mu odvtedy nestala a od roku 2011 ho už nikto neporazil. Až do tohto roku, keď sa Rich nateraz rozhodol skončiť s individuálnou kariérou a skúsi to v tíme. Dvere sú teda otvorené pre niekoho ďalšieho. Favoritom je nová hviezda, Mat Fraser.

Čo nás čaká na tohtoročných Games ešte presne nevieme, no určite odporúčame každému, kto začína s CrossFitom, pozrieť si zopár ukážok z predchádzajúcich ročníkov, ktoré sú nižšie.

Posledná vec, ktorú treba určite spomenúť je fakt, že to čo človek vidí na CrossFit Games je CrossFit ako šport. Profesionálny šport, ktorý sa diametrálne líši od toho o čo sa snažíme v CrossFit gyme počas bežných tréningov. Na Games sa dostane menej ako stotina percenta účastníkov Openu. Tí, ktorým sa tam podarí dostať väčšinou obetujú celý rok tréningu a všetkému čo je s tým spojené. Preto netreba „uletieť“ a snažiť sa napodobniť ich výkony resp. workouty, ktorým sú vystavení v gyme :) Tešíme sa už na budúci týždeň, kedy to celé vypukne.